Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Po co zakładać opaski z papieru falistego na pień śliwy? Skuteczne metody zwalczania owocówki śliwkóweczki

Owocówka śliwkóweczka to najgroźniejszy szkodnik owoców pestkowych, przede wszystkim śliwek. Znacznie redukuje plony i zmniejsza jakość tych owoców, które uda się uratować. Wiele zaatakowanych przez niego partii nadaje się już tylko do wyrzucenia. Jakie są objawy występowania tego owada i jak uratować sad, gdy zaatakuje? Poznaj metody chemiczne i naturalne.

Po co zakładać opaski z papieru falistego na pień śliwy? Skuteczne metody zwalczania owocówki śliwkóweczki
Bez wątpienia owocówka śliwkóweczka jest najgroźniejszym szkodnikiem śliwy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Owocówka śliwkóweczka – jak wygląda?

Owocówka śliwkóweczka jest niewielkim motylem o rozpiętości skrzydeł 12-14 mm. Pierwsza para skrzydeł jest szara, a na ich końcach widnieje ciemna kropka z czterema mniejszymi przecinkowatymi plamkami. Tylne skrzydła są jednobarwne w odcieniu szaro-brązowym. Larwa to gąsienica o maksymalnej długości 11 mm, która początkowo jest biała, a w ostatniej fazie rozwoju staje się intensywnie różowa.

Motyle składają jaja na zawiązkach owoców oraz w owocach, a z jaj wylęgają się gąsienice, które od razu wgryzają się do owocu. Gąsienice początkowo są białe z czarną głową, a pod koniec rozwoju stają się intensywnie różowe i taką w takiej formie zwykle są znajdowane w śliwkach. Robaczywe owoce, zanieczyszczone odchodami gąsienic nie nadają się do jedzenia. Owocówka śliwkóweczka żeruje przede wszystkim na śliwkach, ale też na morelach, brzoskwiniach i czereśniach.

Owocówka śliwkóweczka – objawy występowania

Po czym poznać, że sad zaatakowała owocówka śliwkóweczka? Oczywiście widać to przede wszystkim po różowych robakach z czarną główką, które żerują na śliwkach. Wyjadają miąższ owoców i zanieczyszczają go odchodami. Charakterystycznie zaczynają wyglądać również owoce – robaczywieją, miąższ robi się brązowy i śliwki spadają z drzew.

owocówka śliwkóweczka Owocówka śliwkóweczka powoduje robaczywienie śliwek. Fot.123RF.com

Zwalczanie owocówki śliwkóweczki – opryski

Motyle latają w ciepłe wieczory, składając jaja na zawiązkach owoców w maju (pierwsze pokolenie), a następnie na dojrzewających owocach śliwek – od połowy lipca do sierpnia (drugie pokolenie). Druga generacja owocówki jest bardziej niebezpieczna, gdyż samica składa wówczas więcej jaj (nawet 150, czyli 5 razy więcej niż wiosną). Większa liczba owadów może zatem zniszczyć więcej owoców. Warto znać te terminy, gdyż to właśnie wtedy szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, czy na owocach nie pojawiają się larwy. Sposobem na uratowanie sadu – szczególnie przemysłowego, są odpowiednie opryski.

Kiedy pryskać? Aby dokładnie określić czas pojawienia się motyli owocówki śliwkóweczki w sadzie, należy zainstalować pułapki feromonowe i systematycznie je kontrolować. Pułapki rozwiesza się na początku maja. Oprysk można zacząć po 3 tygodniach od zauważenia większej ilości motyli w pułapce.

Jakie opryski na owocówkę śliwkóweczkę stosować? Do wyboru są opryski chemiczne oraz opryski naturalne. W przydomowych sadach warto zacząć od stosowania sposobów naturalnych. Większość potrzebnych składników bez problemu znajdziesz w swoim ogrodzie albo łące.

  • Napar z chrzanu – około 500 g rozdrobnionych, świeżych korzeni, kwiatów i liści zalewa się 10 litrami wrzącej wody i pozostawia do ostygnięcia. Pryska się bez wcześniejszego rozcieńczania.

  • Gnojówka ze skrzypu polnego – 1 kg świeżego ziela lub 200 g suszu należy zalać 10 litrami wody. Do oprysku trzeba rozcieńczyć gnojówkę wodą w stosunku 1:4.

  • Wywar z wrotyczu pospolitego – 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu należy zalać 10 litrami wody i gotować 20 minut. Po ostygnięciu stosuje się go bez rozcieńczania.

  • Wywar z pomidorów – 1 kg świeżych pomidorów gotuje się w 10 litrach wody przez około 30 minut. Przed zastosowaniem rozcieńcza się wodą w stosunku 1:3.

Przeczytaj również: Na nornice i mszyce. Jak zrobić wyciąg z wrotyczu na szkodniki?

W dużych sadach przemysłowych jedyną możliwością, aby zwalczyć owada niszczącego plon, są opryski chemiczne. Zakładanie opasek czy smarowanie pni specjalnymi preparatami jest bowiem na tyle czasochłonne, że właściwie nieopłacalne. Do ochrony zarejestrowane są następujące substancje:

  • acetamipryd (zabiegi tym preparatem wykonuje się w okresie masowych lotów i składania jaj zarówno wiosną, jak i latem), karencja wynosi 14 dni,
  • benzoesan emamektyny (należy opryskiwać po kwitnieniu, nawet w fazie, gdy owoce są już dojrzałe), karencja wynosi jedynie 3 dni,
  • chlorantraniliprol (oprysk wykonuje się w okresie masowych lotów i składania jaj aż do fazy dojrzałych owoców), karencja wynosi 14 dni,
  • cyjanotraniliprol (należy nim opryskiwać w czasie składania jaj, do fazy dojrzałych owoców), karencja to 7 dni.

Zwalczanie owocówki śliwkóweczki – opaski faliste na drzewa

W przydomowym ogrodzie nie ma potrzeby stosowania oprysków chemicznych – jeśli jest taka możliwość, należy korzystać z tego typu środków jak najmniej. Alternatywnym sposobem na pozbycie się owocówki śliwkóweczki jest zbieranie i niszczenie zaatakowanych owoców oraz montowanie na drzewach opasek z papieru falistego. Jak działa to zabezpieczenie? Gąsienice owocówki zimują w starej, spękanej korze. Nałożenie opaski z papieru falistego sprawia, że zamiast dostawać się do kory, szukają schronienia w fałdach papieru.

Opaski te nakłada się na drzewa dwa razy w sezonie. Najpierw w połowie maja, w celu zwalczenia pierwszego pokolenia owocówki śliwkóweczki, a potem w sierpniu. Opaski należy montować na wysokości 30-50 cm nad ziemią, owijając pień tekturą i obwiązując sznurkiem, aby się nie zsunęła. Bardzo ważne jest, aby opaski oblepione szkodnikami po kilku tygodniach usunąć i zniszczyć – najlepiej spalić. Opaski robi się z falistej tektury, którą można kupić w sklepie papierniczym. Alternatywą dla opasek z tektury, są opaski klejące, do których wędrujące owady się przyklejają.

Owocówka śliwkóweczka to groźny szkodnik – jej pojawienie się oznacza dla sadownika nie lada kłopoty. Ten mały robak może bowiem doprowadzić nawet do straty całego plonu! Aby im zapobiegać, należy obserwować sad. Gdy tylko pojawią się motyle, które składają jaja, trzeba obowiązkowo zastosować oprysk. W sadach przydomowych zaleca się opryski naturalne oraz używanie opasek falistych na drzewa. W sadach przemysłowych skuteczne są tylko opryski chemiczne.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Teraz żeruje na krzakach inaczej niż do tej pory. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.