Porady ogrodnicze

Odętka wirginijska - pastelowa piękność w twoim ogrodzie. Jak ją uprawiać?

Odętka wirginijska to ozdobna bylina wytwarzające długie kłosowate kwiatostany podobne nieco do wrzosów. Sprawdź, jakie wymagania ma roślina i jak uprawiać ją w ogrodzie.

Odętka wirginijska - pastelowa piękność w twoim ogrodzie. Jak ją uprawiać?
Odętka świetnie sprawdza się jako ozdoba rabat. Fot. Pixabay/Unsplash

Spis treści:

Odętka wirginijska — charakterystyka

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana)  to bylina należąca do rodziny jasnowatych. Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne i bagienne tereny Ameryki Północnej, jednak ze względu na walory estetyczne uprawa rośliny rozpowszechniona jest w wielu krajach świata.

Odętka osiąga od 70 do 100 cm wysokości. Z podziemnych kłączy latem wyrastają sztywne pędy, które porośnięte są lancetowatymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Latem, w miesiącach od lipca do września, odętka wirginijska zakwita. U szczytu pędów pojawiają się wtedy długie kwiatostany w kształcie kłosów. Mogą one osiągać nawet do 30 cm długości i rozwijają się stopniowo od dołu go góry kwiatostanu. Najczęściej odętka wirginijska występuje w kolorach pastelowych — różowym, fioletowym i białym, ale zdarzają również egzemplarze czerwone.

Kwiaty odętki przyciągają nie tylko wzrok podziwiających je osób, ale również liczne motyle i pszczoły, które zbierają z nich nektar.

Przeczytaj również: Dziwaczek jalapa - uprawa w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak dbać o ten niezwykły kwiat?

Odętka wirginijska — odmiany

Istnieje wiele odmian odętki wirginijskiej, różniących się od siebie głównie kolorystyką oraz wysokością łodyg. Do najpopularniejszych odmian należą:

  • 'Alba', 'Summer Snow', 'Cristal Peak White' - kwitnące na biało
  • 'Bouquet Rose' - o delikatnym liliowo-różowym kolorze
  • 'Autumn Carnival', 'Vivid' - o intensywnym różowo-fioletowym kolorze

Odętka wirginijska — uprawa

Odętka wirginijska jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Poradzi sobie zarówno na słonecznych, jak i na półcienistych stanowiskach. Sadząc ją jednak w ogrodzie warto mieć na uwadze, że kwiaty odętki będą utrzymywać się dłużej i kwitnąć obficiej, jeśli będzie do nich docierało więcej słońca. 

Odętkę warto posadzić w żyznej i przepuszczalnej ziemi, ale nie jest to warunek konieczny, ponieważ bylinie niestraszne są mniej zasobne gleby. Ze względu na to, że w naturze odętka porasta bagienne tereny, to najlepiej czuje się w wilgotnym podłożu. Posadzona na glebach zbyt suchych szybko przekwita i traci urok.

Ważną informacją dla osób chcących posadzić odętkę w swoim ogrodzie jest fakt, że jest to roślina bardzo ekspansywna i szybko rozmnaża się poprzez podziemne kłącza. Dlatego, jeśli nie chcemy, by nie rozprzestrzeniła się na dużym obszarze działki, warto sadzić ją w ziemi w dużych donicach, co ograniczy jej rozrastanie się i pozwoli kontrolować ogrodowe nasadzenia. Najlepszym terminem do sadzenia odętki w ogrodzie jest wiosna lub jesień. Wtedy są największe szanse, że roślina się przyjmie.

Odętka wirginijska nie wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie konieczne jest tylko podczas bezdeszczowej pogody, gdy podłoże zacznie przesychać. Chcąc pobudzić jej kwitnienie warto nawozić roślinę nawozami mineralnymi zawierającymi dużą dawkę potasu. Młode sadzonki w okresie wzrostu warto też ściółkować lub regularnie wyrywać wyrastające obok nich chwasty.

Odętka jest rośliną odporną na niskie temperatury i bez trudu zimuje w gruncie, dlatego nie ma potrzeby wykopywania jej jesienią czy okrywania przed mrozem. Wystarczy jedynie przed zimą ściąć zeschnięte pędy tuż nad ziemią, by rabata lepiej się prezentowała.

Bylina jest stosunkowo odporna na choroby i rzadko bywa atakowana przez szkodniki. Największym zagrożeniem są dla niej choroby grzybowe, które można zwalczyć chemicznym opryskiem.

Odętka wirginijska — zastosowanie

Odętka wirginijska znajduje różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Efektownie prezentuje się posadzona na rabatach w towarzystwie innych wysokich bylin np. jeżówek, rudbekii, floksów, mieczyków czy traw ozdobnych. Ze względu na preferencje rośliny związane z wilgotnym podłożem, można z powodzeniem sadzić ją nad brzegami oczek wodnych czy stawów.

Roślinę można uprawiać także w donicach i przyozdabiać nią letnie tarasy i balkony. Piękne kwiaty odętki świetnie nadają się też na kwiaty cięte i długo utrzymują się w wazonie.

Przeczytaj również: Ubarwi taras licznymi kwiatami. Jak uprawiać diaskię?

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.