Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Skorupki jaj jako nawóz dla roślin

Skorupki jaj uważa się za jeden z lepszych i bardziej skutecznych nawozów do roślin. Czy faktycznie tak jest? Ekspert weryfikuje popularne fakty i mity.

Skorupki jaj jako nawóz dla roślin

fot. 123RF/PICSEL

Skorupki jajek w ogrodzie

Skorupki jaj uchodzą za uniwersalny nawóz do wszystkich typów roślin: domowych, ogrodowych i użytkowych. Zawarty w nich węglan wapnia, cynk, selen i miedź mają wzmacniać rośliny, szczególnie te, które preferują podłoże zasadowe. Rośliny odpowiednio dokarmione wapniem mają bardziej odporny system korzeniowy oraz później się starzeją. W ogrodach wapń stosuje się do odkwaszania gleby. Kationy tego pierwiastka łączą się z materią organiczną zawartą w podłożu, co polepsza jego parametry wodno-powietrzne, przyczyniając się tym samym do lepszego wzrostu roślin. Czy skorupki jaj faktycznie dobrze spisują się w roli nawozu? O tym w swoim filmie powiedziała Anna z kanału Makeyourlifegreener.

src: Jak wykorzystać SKORUPKI JAJEK w uprawie roślin - FAKTY I MITY, Youtube.com, kanał: makeyourlifegreener

Jak w ogrodzie wykorzystać obfitujące w wapń skorupki jaj? Przede wszystkim należy pamiętać, że rozkładają się one relatywnie długo, bo ok. 2 – 3 lata. Co to oznacza? Jeśli obsypiemy nimi ziemię pod rośliną w doniczce czy na rabacie, minie trochę czasu, zanim cenne związki przenikną do podłoża. Aby nieco przyśpieszyć ten proces i zagwarantować roślinie bezpieczeństwo przed porażeniem infekcją bakteryjną, skorupki najpierw trzeba dokładnie umyć, a następnie wyparzyć w piekarniku (10 min na 100 st.) i drobno rozgnieść lub najlepiej zmielić na drobny pył.

Przeczytaj: Skorupki jajek - niezawodny nawóz i sposób na ślimaki

 fot. 123RF/PICSEL

Skorupki po jajkach bywają polecane jako doniczki do przygotowywania rozsad. Przed umieszczeniem takich naturalnych pojemników w ziemi, w pojemniku, również należy pamiętać, by je rozgnieść. Po pierwsze wpłynie to na przyśpieszenie rozkładu skorupek, a po drugie zagwarantuje korzeniom sadzonek dostęp do gleby, skąd będą czerpać inne składniki odżywcze, niezbędne do pomyślnego wzrostu.

Według eksperta nie warto umieszczać skorupek na dnie doniczki przed posadzeniem w niej rośliny. Większość okazów należy przesadzać mniej więcej co roku. Resztki jaj nie zdążą się rozłożyć do tego czasu. ,

Ze stosowaniem skorupek nie wolno przesadzać. Nadmiar wapnia w diecie może zaszkodzić roślinom i ograniczyć ich wzrost. Do ziemi w doniczce powinno dodawać się ok. 1 – 2 łyżki stołowe pyłu ze skorupek.

Najlepszy nawóz do storczyków

Z obierek po jajkach sporządzić można również nawóz płynny. Wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na tydzień lub dwa, w jakieś niezbyt jasne, przewiewne miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu płyn przecedzamy z resztek i od razu podlewamy nim rośliny. W podobny sposób wykorzystać można wodę po gotowaniu jajek. Doskonale nadaje się ona do podlewania storczyków. Tego typu nawozy warto włączyć do pielęgnacji jesienią, gdy przeważnie dokarmiamy rośliny środkami zawierającymi potas.

Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.