fot. 123RF/PICSEL
Skorupki jajek w ogrodzie
Skorupki jaj uchodzą za uniwersalny nawóz do wszystkich typów roślin: domowych, ogrodowych i użytkowych. Zawarty w nich węglan wapnia, cynk, selen i miedź mają wzmacniać rośliny, szczególnie te, które preferują podłoże zasadowe. Rośliny odpowiednio dokarmione wapniem mają bardziej odporny system korzeniowy oraz później się starzeją. W ogrodach wapń stosuje się do odkwaszania gleby. Kationy tego pierwiastka łączą się z materią organiczną zawartą w podłożu, co polepsza jego parametry wodno-powietrzne, przyczyniając się tym samym do lepszego wzrostu roślin. Czy skorupki jaj faktycznie dobrze spisują się w roli nawozu? O tym w swoim filmie powiedziała Anna z kanału Makeyourlifegreener.
Jak w ogrodzie wykorzystać obfitujące w wapń skorupki jaj? Przede wszystkim należy pamiętać, że rozkładają się one relatywnie długo, bo ok. 2 – 3 lata. Co to oznacza? Jeśli obsypiemy nimi ziemię pod rośliną w doniczce czy na rabacie, minie trochę czasu, zanim cenne związki przenikną do podłoża. Aby nieco przyśpieszyć ten proces i zagwarantować roślinie bezpieczeństwo przed porażeniem infekcją bakteryjną, skorupki najpierw trzeba dokładnie umyć, a następnie wyparzyć w piekarniku (10 min na 100 st.) i drobno rozgnieść lub najlepiej zmielić na drobny pył.
Przeczytaj: Skorupki jajek - niezawodny nawóz i sposób na ślimaki
Skorupki po jajkach bywają polecane jako doniczki do przygotowywania rozsad. Przed umieszczeniem takich naturalnych pojemników w ziemi, w pojemniku, również należy pamiętać, by je rozgnieść. Po pierwsze wpłynie to na przyśpieszenie rozkładu skorupek, a po drugie zagwarantuje korzeniom sadzonek dostęp do gleby, skąd będą czerpać inne składniki odżywcze, niezbędne do pomyślnego wzrostu.
Według eksperta nie warto umieszczać skorupek na dnie doniczki przed posadzeniem w niej rośliny. Większość okazów należy przesadzać mniej więcej co roku. Resztki jaj nie zdążą się rozłożyć do tego czasu. ,
Ze stosowaniem skorupek nie wolno przesadzać. Nadmiar wapnia w diecie może zaszkodzić roślinom i ograniczyć ich wzrost. Do ziemi w doniczce powinno dodawać się ok. 1 – 2 łyżki stołowe pyłu ze skorupek.
Najlepszy nawóz do storczyków
Z obierek po jajkach sporządzić można również nawóz płynny. Wystarczy zalać je ciepłą wodą i odstawić na tydzień lub dwa, w jakieś niezbyt jasne, przewiewne miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu płyn przecedzamy z resztek i od razu podlewamy nim rośliny. W podobny sposób wykorzystać można wodę po gotowaniu jajek. Doskonale nadaje się ona do podlewania storczyków. Tego typu nawozy warto włączyć do pielęgnacji jesienią, gdy przeważnie dokarmiamy rośliny środkami zawierającymi potas.
Deccoria.pl