Spis treści:
- Dąbrówka rozłogowa – okrywowa bylina
- Najpiękniejsze odmiany dąbrówki rozłogowej
- Uprawa dąbrówki rozłogowej
Dąbrówka rozłogowa – okrywowa bylina
W naturalnych warunkach roślina ta porasta tereny Północnej Afryki, Azji Zachodniej, Kaukazu oraz Europy, tworząc na zajmowanej powierzchni gęstą, zieloną okrywę. Spośród jej matowo zielonych liści wyglądają łodygi kwiatowe z kłosowatymi kwiatostanami w odcieniu trochę chabrowym, trochę jakby lawendowym. Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) należy do jasnotowatych. Jest niską, mocno rozrastającą się byliną, powszechnie występującą w Polsce.
Doceniona została w ogrodnictwie przede wszystkim za swoje walory dekoracyjne. Od lat jest chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Dąbrówka rozłogowa, okrywowa bylina o orientalnych "korzeniach" rośnie równomiernych w kępach. W zależności od odmiany może osiągać od 5 do 30 cm wysokości. Jej płożące się nadziemne rozłogi dorastają średnio do 30 cm, bardzo szybko się ukorzeniają i ten oto sposób szczelnie pokrywają dostępny teren. Ze względu na jej budowę oraz sposób, w jaki się rozrasta, dąbrówka rozłogowa idealnie nadaje się na roślinę okrywową do ogrodów wiejskich i miejskich.
Dąbrówka rozłogowa ma proste, wzniesione łodygi barwy zielonej lub czerwonej, które w dolnej części są nagie, natomiast w środkowej i górnej charakterystycznie owłosione. Na szczycie pojedynczej łodygi rozwijają się kwiaty zebrane w groniasty, podłużny kwiatostan. Drobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie zazwyczaj kwitną, przybierając odcień ciemnoniebieski przełamany odrobiną lawendowej nuty. Niemniej, na rynku znajdziesz też ciekawie prezentujące się odmiany o subtelniejszym wyraźnie z kwiatami białymi lub różowymi.
Nie tylko kwiaty stanowią o atrakcyjności rośliny. Jej drugim walorem są dekoracyjne liście zebrane w rozety. Całobrzegie, odwrotnie jajowate lub płytko karbowane liście w zależności od wybranej odmiany mogą przyjmować barwę ciemnozieloną, różowo-purpurową, czerwono-brunatną, a nawet nakrapianą.
Dąbrówka rozłogowa, okrywowa bylina do ogrodów przyciąga rozmaite motyle. Jest miododajna, ale to nie jedyna jej zaleta. Fot. OlyaSolodenko/sebastianosecondi/CanvaPro
Jeśli jeszcze nie jesteś pewny posadzenia tej ciekawej byliny w swoim ogródku, powinieneś zatem wiedzieć, że dąbrówka rozłogowa jest rośliną miododajną. Stanowi podstawowe źródło pożywienia dla artystycznie malowanych motyli – dostojki eufrozyny i selene, których skrzydła, jak witraże mienią się w słońcu, ożywiając cały ogród. Roślina kwitnie od maja do sierpnia, więc na podziwianie motyli i czerpanie czystej przyjemności z ich obecności masz sporo czasu.
Przeczytaj również: Takiej dekoracji ogrodu jeszcze nie miałaś. Żółwik ukośny kwitnie do przymrozków - jak go pielęgnować?
Najpiękniejsze odmiany dąbrówki rozłogowej
Jak wielokrotnie wspominaliśmy, dąbrówka rozłogowa doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, która będzie gęsto porastać zacienione i trudnodostępne miejsca. Charakteryzująca się silnym i szybkim wzrostem bylina znakomicie odnajdzie się również na skarpach i pagórkach, dekorując puste miejsca, a jednocześnie skutecznie zabezpieczając glebę przed postępującą erozją oraz osuwaniem.
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) nadaje się także na skalniaki. Jej rozetowate pęki liści i subtelnie wznoszące się kwiatostany będą pięknie komponowały się z innymi gatunkami roślin kwitnących na niebiesko, błękitno, różowo i fioletowo, a także na biało. Jeśli chcesz stworzyć kompozycję, która naprawdę oryginalnie wypełni ogrodowy krajobraz rozmaitymi zestawieniami barw, wykorzystaj w tym celu różne, nie bez przyczyny uważane za najpiękniejsze odmiany dąbrówki rozłogowej:
- Dąbrówka rozłogowa Atropurpurea
To jedna z najpopularniejszych odmian tej dekoracyjnej rośliny, która może dorastać do 20 cm wysokości. Jest częściowo zimozielona, a jej charakterystyczne wydłużone, purpurowe liście stanowią doskonałe tło dla niebieskich kwiatów. Idealnie nadaje się na roślinę okrywową tudzież zadarniającą. Kwitnie dwa razy w ciągu roku, z czego jedno kwitnienie przypada w maju, drugie zaś latem.
- Dąbrówka rozłogowa Burgundy Glow
Roślina charakteryzująca się wyjątkowo dekoracyjnym ulistnieniem, dorastająca do ok. 10-20 cm wysokości. Liście mają różowopurpurowe zabarwienie oraz nieregularne brzegi z białą obwódką. Zakwita dwukrotnie – w maju i czerwcu. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa i na skalniaki. Odmiana nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.
- Dąbrówka rozłogowa Black Scallop
Odmiana wyróżniająca się ciemnym, brązowo-bordowym ulistnieniem, szczególnie polecana przez ogrodników do mniejszych i większych ogrodów skalnych.
- Dąbrówka rozłogowa Cameleon
Roślina o bardzo ozdobnych, ciemnozielonych liściach pokrytych żółtymi oraz czerwonymi przebarwieniami, które tylko zwiększają walory dekoracyjne byliny.
- Dąbrówka rozłogowa Gold Chang
Odmiana o żółto-zielonym ulistnieniu oraz drobnych niewielkich kwiatach zebranych w podłużne, okazałe kwiatostany.
- Dąbrówka rozłogowa Multicolor
Roślina o dekoracyjnych liściach barwy różowo-purpurowej i niebieskich kwiatach zebranych w podłużne kwiatostany. Liście ozdobione są licznymi przebarwieniami w kolorze białym, pomarańczowym bądź różowym. Roślina dorasta do 10-15 cm wysokości, kwitnie w maju i czerwcu. Odmiana znakomita na skalniaki, jako roślina okrywowa bądź do uprawy w pojemnikach.
- Dąbrówka rozłogowa Variegata
Odmiana o niebieskich kwiatach i zielonych liściach z białymi, ozdobnymi brzegami. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych, gdzie może dorastać do ok. 10 cm wysokości, tworząc zwarty, równo rozłożony dywan.
Wśród wielu odmian dąbrówki z pewnością znajdziesz te o wzroście, który pozwoli idealnie zagospodarować puste miejsca w ogrodzie, dodając im stylu, klimatu i, co najważniejsze, oryginalnego koloru. Fot. tang90246/CanvaPro
Uprawa dąbrówki rozłogowej
Dąbrówka rozłogowa jest rośliną nie tylko bardzo ciekawą i atrakcyjną, lecz także łatwą w uprawie. To doskonała roślina okrywowa na każdy typ gleby, choć najlepiej rośnie na podłożu żyznym, próchniczym i wilgotnym. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste. Decydując się na uprawę odmian o barwnych liściach, należy pamiętać o tym, żeby zapewnić im dostęp do światła, w innym przypadku stracą one swoje intensywne, żywe wybarwienie. Roślina odpowiada twoim preferencjom i chciałbyś z kilku sadzonek zwiększyć swoją uprawę dąbrówki w ogrodzie, pozwalając kępom dalej się rozrastać? Sprawdź, jak przebiega uprawa dąbrówki rozłogowej, jak rozmnażać i pielęgnować jej ciemnogranatowe okazy.
- Rozmnażanie dąbrówki rozłogowej
Planując uprawę dąbrówki w przydomowym ogrodzie, należy pamiętać o tym, aby nie umieszczać jej w pobliżu wolno rosnących i delikatnych bylin. Wśród innych roślin należy sadzić ją, zachowując przy tym odstęp ok. 20-30 cm. Dzięki temu roślina będzie mogła swobodnie się rozwijać i wzrastać.
Rozmnażanie dąbrówki rozłogowej jest równie proste, co inne zabiegi pielęgnacyjne. Roślina rozmnaża się zarówno wegetatywnie, jak i poprzez samosiew. Wystarczy tylko pobrać ukorzenioną rozetkę i posadzić ją na nowym stanowisku.
- Pielęgnacja i nawożenie dąbrówki rozłogowej
Dąbrówka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina źle znosi suszę, dlatego też należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Nawożenie raz w roku w zupełności jej wystarczy, jeśli wykonasz je wczesną wiosną, podając dobrej jakości nawóz wieloskładnikowy, który pobudzi roślinę do obfitego kwitnienia.
Kwiatostany po przekwitnięciu warto ściąć, dzięki temu dąbrówka nie rozsieje się po całym ogrodzie i będzie porastała tylko wyznaczony dla niej obszar. Dąbrówka rozłogowa jest rośliną mrozoodporną, dlatego nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na okres zimowy. Jej naziemna część może nieco przemarzać, jednak to bez znaczenia, bo wiosną roślina bardzo szybko się regeneruje i po chwili znów widowiskowo zadarnia podłoże.
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 12.08.2021 r.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Mak kojarzy się z czerwienią, a ten jest mocno niebieski. Jak uprawiać mekonopsy?
Jeżówka purpurowa rozrośnie się, a kwiatów będzie coraz więcej. Jak to zrobić?
Sposoby na długie kwitnienie kosmosów. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja onętka