Porady ogrodnicze

Skorupki jajek - niezawodny nawóz i sposób na ślimaki

Jajka to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Zajadamy się nimi ze smakiem lub tworzymy z nich wydmuszki, które później ozdabiamy kolorowymi wzorami. Pisanki dekorują stoły i koszyki ze święconką, a co zrobić z niepotrzebnymi skorupkami po zjedzonych jajkach? Lepiej ich nie wyrzucajcie! Świetnie nadają się do nawożenia roślin.

Skorupki jajek - niezawodny nawóz i sposób na ślimaki
REKLAMA

W skorupkach jaj znajduje się wiele cennych mikro- i makroelementów: wapń, który jest ich głównym budulcem, żelazo, azot, cynk, fluor, siarka, krzem, miedź, mangan i wiele innych. Szkoda marnować takiego potencjału i wyrzucać je do kosza na śmieci. Można je zastosować dla wzmocnienia roślin w ogrodzie. Badania naukowców potwierdzają, że związki zawarte w „łupinach” można wykorzystać jako nawóz, który będzie działał szczególnie dobroczynnie dla roślin dotkniętych schorzeniami na tle fizjologicznym, wywoływanym niedoborem wapnia, czyli suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Niedostatek wapnia w glebie działa niekorzystnie na m.in.: pomidory, czarny bez, lawendę, piwonia, ciemierniki, liliowce, tulipany, dereń, pomidory, ogórki, cukinie, kapustę.

Zobacz więcej zdjęć

Jajko jako nawóz – jak stosować? Naturalna odżywka dla roślin

Zawartość wapnia sprawia, że resztki po jajkach doskonale nadają się do odkwaszania gleb kwaśnych oraz do odżywiania roślin preferujących ziemie o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak stosować skorupki jajek jako nawóz »

REKLAMA
REKLAMA

Skorupki jajek jako nawóz zastosować możemy na parę sposobów:

- Skorupki po ugotowaniu jajek (koniecznie umytych!) i osuszeniu rozgniatamy na drobne kawałeczki, a później umieszczamy je w doniczce lub rozsypujemy na ziemi, w miejscu, gdzie rośnie okaz narażony na braki wapnia. Wilgoć sprawia, że części skorupek stopniowo rozpuszczają się, wypuszczając tym samym do gleby cenne związki odżywcze.

Jeśli ziemia w naszym ogrodzie ma zbyt kwaśny odczyn, co sprawia, że na źdźbła słabną, a na samej darni pojawiają się chwasty i wykwita mech, sięgnijmy po skorupki i rozsypmy go w problematycznych miejscach.

PRZECZYTAJ: Naturalne opryski dla roślin w ogrodzie »

- Łupiny możemy też zmielić na drobny pył (np. w młynku do kawy), który zmieszamy z ziemią, wykorzystywaną podczas sadzenia czy przesadzania roślin. Warto wzbogacić nim również podłoże dla roślin doniczkowych. Gleby o odczynie obojętnym lubią: hoja, kliwia, zielistka.

Zobacz więcej zdjęć

- Skorupki jajek to świetny dodatek do kompostu, przeznaczonego do nawożenia ziem o zbyt niskim pH.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak stosować skorupki jajek jako nawóz »

REKLAMA
REKLAMA

- Na bazie skorupek przygotować możemy również odżywczy odwar do podlewania roślin. Nie jest on skomplikowany w przyrządzeniu. Wystarczy zalać resztki jajek gorącą wodą. Roztwór odstawiamy na tydzień lub dwa, w jakieś niezbyt jasne, przewiewne miejsce i co jakiś czas mieszamy go. Po upływie wyznaczonego czasu płyn przecedzamy z resztek i od razu podlewamy nim rośliny.

PRZECZYTAJ: Doniczki na zioła ze skorupek jajek »

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Wypróbuj skorupki jaj!

Rozsypanie pokruszonych skorupek jaj wokół roślin w ogrodzie ma jeszcze jedną zaletę. Nie tylko odżywiają one rośliny i poprawiają parametry gleby, ale również odstraszają żarłoczne ślimaki, które często podgryzają liście roślin liściastych, m.in. sałat i funkii. Stworzenia te są wrażliwe na nierówności i chropowatość podłoża, będą więc omijać szerokim łukiem te okazy, które podsypano skorupkami o ostrych, raniących krawędziach.

Zobacz więcej zdjęć

Skorupki jajek zastosowanie

Nie ma znaczenia skorupki, jakich jajek wykorzystamy – mogą mieć one zarówno biały, jasnozielonkawy, jak i ciemny, brązowy kolor.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Skorupki jajek - niezawodny nawóz i sposób na ślimaki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.