Porady ogrodnicze

Tworzy urokliwy i kwitnący dywan w ogrodzie. Jak pielęgnować dąbrówkę?

Jeśli lubisz skalniaki lub masz na podwórku zacieniony obszar, na który nie masz pomysłu, zdecyduj się na urokliwą dąbrówkę rozłogową. Nie tylko nie napracujesz się przy jej uprawie, ale też zapewnisz sobie w wyjątkowo krótkim czasie gęsty, zielony dywan. Dowiedz się więcej o tym gatunku!

Tworzy urokliwy i kwitnący dywan w ogrodzie. Jak pielęgnować dąbrówkę?
W krótkim czasie stworzysz we własnym ogrodzie urokliwy, kwitnący dywan, który pozostanie nienaruszony również w mniej mroźne zimy. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Charakterystyka dąbrówki rozłogowej

Ayuga reptans, czyli dąbrówka rozłogowa należy do rodziny jasnotowatych (łac. Lamiaceae) i powszechnie występuje w północnej Afryce i całej Europie. W Polsce jest traktowana jako roślina pospolita i dosyć rzadko można ją spotkać w ogrodach, a zdecydowanie warto spróbować jej uprawy. Rosnąc, tworzy dosyć zwarte kępy o wysokości 20-30 cm, z których wyrastają płożące się pędy o podobnej długości. Ma wzniesione łodygi z kwiatami charakterystycznymi dla całej rodziny jasnotowatych, które wyrastają na ich wierzchołkach.

Kwiaty mogą mieć barwę od fioletową lub niebieską. Liście wyłaniają się z rozety, są odwrotnie jajowate, ogonkowe i trwałe. Mają odcienie zielono-purpurowe. Dąbrówka jest bardzo ekspansywna, dlatego jeśli nie planujesz, aby rozrosła się na cały ogród, zaplanuj zawczasu odpowiednie ograniczenia w postaci niskich, lekko wbitych w ziemię płotków lub obrzeży.

Przeczytaj również:Basen w ogrodzie. Wszystko co musisz wiedzieć - ile kosztuje, który basen wybrać

Do czego można stosować dąbrówkę?

Dąbrówka jest idealna do szybkiego zadarniania powierzchni w ogrodzie. Lubi rosnąć wokół zbiorników wodnych i wszędzie tam, gdzie znajdują się drzewa. W wielu miejscach z powodzeniem może też zastępować trawnik, o ile nikt nie będzie po niej chodził. Ze względu na swoją wytrzymałość i niskie wymagania uprawowe ogrodnicy chętnie sadzą ją w miejscach, gdzie nie chce wzrastać nic innego.

Dąbrówka jest też wyjątkowym tłem dla reszty twojego ogrodu. Stosując ją zamiast trawnika, możesz wydzielić obszary kwiatowe, wśród których posadzisz ozdobne trawy i silnie rosnące pnącza. Jako roślina obwódkowa dobrze poradzi sobie również przy ogrodzeniach, na których możesz poprowadzić jednoroczne lub wieloletnie pnącza. Ayuga to również dobra propozycja na wszelkiego rodzaju skarpy, pochylenia terenów i skalniaki. Dobrze radzi sobie samodzielnie, jak i z wieloma innymi gatunkami.

Ajuga reptans Jak widzisz dąbrówka to roślina, którą trudno źle prowadzić. Fot.123RF.com

Interesujące odmiany ayugi

Tak jak wiele roślin, tak i dąbrówka ma odmiany, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Każda z nich różni się wyglądem kwiatów i liści, jednakże wszystkie mają podobne wymagania pod względem pielęgnacji i uprawy. Jeśli więc chcesz nacieszyć oczy różnobarwną dąbrówką, być może warto zdecydować się na ich mieszankę?

 • Alba ma białe, urokliwe kwiaty.
 • Cameleon wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z plamami koloru czerwonego i żółtego.
 • Multicolor jak sama nazwa wskazuje, ma kolorowe liście i kwiaty, które w rzeczywistości są zwyczajnie przebarwione.
 • Yariegata ma niebieskie, charakterystyczne kwiaty i wysokość maksymalnie do 10 cm.
 • Atropurpurea to propozycja dla osób lubiących purpurowe dywany z podłużnymi przecinkami w postaci wydłużonych kwiatostanów dąbrówki.

Uprawa i pielęgnacja ayugi

Dąbrówka to roślina szybkorosnąca i niewymagająca zbyt wiele pracy. Dobrze jej będzie w każdym miejscu, jednak dla porządku, warto, abyś poznał jej podstawowe wymagania uprawowe.

 • Stanowisko dla dąbrówki może być zarówno słoneczne, jak i zacienione. Od ilości słońca zależy wybarwienie ulistnienia i kwiatów, jednak poradzi sobie dobrze przy każdej intensywności nasłonecznienia.
 • Lubi ciepło i wilgoć, bez nich będzie rosnąć znacznie mniej intensywnie.
 • Gleba pod uprawę dąbrówki powinna być wilgotna, próchniczna i żyzna. Jeśli masz wybór, dobrzy by była gliniasta i miała pH zbliżone do obojętnego.
 • Dąbrówka wymaga umiarkowanego nawadniania. Jeżeli stanowisko, na którym rośnie, jest cieniste lub lekko zacienione, będziesz ją musiał podlewać znacznie rzadziej, niż w przypadku stanowiska z wystawą na pełne słońce. Znosi chwilowe susze, ale lepiej tego okresu nie przedłużać.
 • Ayugę warto nawozić w sezonie nawozem uniwersalnym, wieloskładnikowym. Zrób to od czasu do czasu.

dąbrówka Ayuga to  dobra propozycja na wszelkiego rodzaju skarpy, pochylenia terenów i skalniaki. Fot.123RF.com

Przy uprawie tej rośliny pamiętaj o dwóch rzeczach.

 • Masz wpływ na sąsiedztwo roślin w swoim ogrodzie, więc jeśli obok dąbrówki posadzisz delikatne, wolno rosnące byliny, to szybko znikną, zagłuszone przez ekspansywną sąsiadkę.
 • Nie masz wpływu na pojawienie się bezśnieżnych zim, które doprowadzają do częściowego przemarznięcia rośliny. Nie musisz się jednak martwić, bo ma ona zdolność do szybkiej i skutecznej regeneracji wiosną. Ze względu na duży obszar, jaki potrafi obrosnąć, przykrywanie jej na zimę byłoby mocno kłopotliwe.

Jak rozmnażać dąbrówkę?

Ayuga jest nie tylko łatwa w uprawie i pielęgnacji, ale też w rozmnażaniu. Wystarczy, że wiosną poszukasz niewielkich, ukorzenionych rozet liściowych. Musi je jedynie delikatnie wyciągnąć z ziemi i umieścić w nowym miejscu, gdzie szybko się zaadaptuje i równie szybko i chętnie obrośnie nowe terytorium.

Jak chronić dąbrówkę rozłogową przed szkodnikami i chorobami?

Choroby bardzo rzadko porażają dąbrówkę rozłogową. Szkodniki również nie są zainteresowane inwazją na tę roślinę. To oczywiście dobrze, ale mimo to warto się przygotować na taką okoliczność.

 • Wiosną, na nowych przyrostach mogą pojawiać się powszechnie występujące na wielu roślinach mszyce. Mogą być czerwone, zielone, czarne, czy nawet żółte. Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się mszyc, możesz w trakcie sezonu skusić się na podlanie rośliny wywarem z czosnku lub na prewencyjny oprysk. Możesz też poczekać na faktyczne pojawienie się szkodnika. Jeśli pojawi się na liściach, zastosuj oprysk z rzeczonego czosnku lub sięgnij po gotowe preparaty ze sklepów ogrodniczych.

 • Dąbrówka lubi wilgoć, ale zbyt duży jej poziom może prowadzić do pojawienia się na roślinie objawów mączniaka prawdziwego. Mączniak jest poważnym zagrożeniem, a szarawe, watowate plamy na liściach powinny cię skłonić do szybkiej reakcji. Jeśli porażenie jest duże, może przejść na inne rośliny, a tego warto uniknąć. Jeżeli oprysk z chemicznych środków ochrony roślin dostępnych w sklepach nie pomógł, rozważ pozbycie się swoich roślin. Czasami lepiej jest zdezynfekować glebę i posadzić nowe, zdrowe okazy, niż męczyć się ze zbyt intensywnie nasiloną chorobą. To również doskonała lekcja na przyszłość mówiąca o tym, jak nie powinieneś uprawiać swojej dąbrówki.

 • Na liściach i kwiatach mogą się pojawiać przebarwienia, które niekoniecznie będą wynikiem pojawienia się szkodników lub działania patogenów grzybowych. Zastanów się wtedy, kiedy i jak często nawoziłeś swoją roślinę. Być może brakuje jej składników odżywczych, które są odpowiedzialne za intensywność wybarwienia wszystkich części nadziemnych rośliny. To samo tyczy się braku kwitnienia. Być może w nawozach, których używasz, brakuje fosforu lub stosujesz za mało nawozów.

Jak widzisz dąbrówka to roślina, którą trudno źle prowadzić. Bez względu na odmianę, którą wybierzesz i stanowisko, jakie jej zaproponujesz, powinna rosnąć bez problemu. W krótkim czasie stworzysz we własnym ogrodzie urokliwy, kwitnący dywan, który pozostanie nienaruszony również w mniej mroźne zimy. Warto poświęcić trochę czasu na dobrze przygotowanie podłoża, obłożenie konkretnego obszaru niskim obrzeżem i posadzeniem przy nim takich roślin, które nie zostaną zagłuszone przez ekspansywną dąbrówkę.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Witam, czy jest tu ktoś kto by mógł pomóc mojej znajomej choruje na schizofrenię. Mieszka sama i niema rodziny. Wyślij sms o treści pomoc 7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym. Miej serce i patrzaj sercem. ️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tworzy urokliwy i kwitnący dywan w ogrodzie. Jak pielęgnować dąbrówkę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.