Porady ogrodnicze

Basen w ogrodzie. Wszystko co musisz wiedzieć - ile kosztuje, który basen wybrać

Choć basen w ogrodzie kojarzy się najczęściej z luksusowymi willami albo egzotycznymi wakacjami, coraz częściej pojawia się przy polskich domach. Technologia budowy i czyszczenia basenów się poprawia, a coraz gorętsze lata sprzyjają korzystaniu z tej formy relaksu. Zobacz, o czym musisz pamiętać, planując basen gruntowy. 

Basen w ogrodzie. Wszystko co musisz wiedzieć - ile kosztuje, który basen wybrać
Baseny gruntowe różnią się materiałem, rodzajem wypełnienia i kształtem Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści: 

Basen ogrodowy – jaki wybrać?

W małych ogrodach powodzeniem cieszą się baseny dmuchane albo stawiane na powierzchni, np. na trawie. Mimo że mogą być pokaźnych rozmiarów, są jednak tylko namiastką prawdziwego basenu – takiego, przy którym można rozstawić leżak i poczuć się jak w filmie. Rodzajów basenów gruntowych, czyli wkopywanych jest kilka. Różnią się materiałem wypełnienia, kształtem i technologią montażu. 

 • Basen z laminatu 

Tego typu basen może mieć kształt owalny, kwadratowy albo nieregularny. Jako podkładu wymaga wylewki betonowej, a przestrzeń między wykopem a ściankami basenu wypełnia się piaskiem wymieszanym z cementem. Mieszankę tę wsypuje się równocześnie z wlewaniem do basenu wody. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na jakość laminatu – to od niej zależy, jak basen po jakimś czasie będzie wyglądał i jak będzie się czyścił. 

 • Basen z blach stalowych 

Pod stalowy basen należy wybetonować dno. Wokół ścian buduje się mur oporowy z bloczków albo stosuje mieszankę piasku z cementem. Baseny tego typu występują w rozmaitych kształtach, mogą być bardzo nieregularne. 

 • Basen z betonu lub marmuru 

Jest bardzo trwały i odporny na warunki pogodowe. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami lub wykleja folią zbrojną. Jest to opcja dość droga – marmurowy basen o długości 8 metrów może kosztować ponad 40 tys. zł. Im bardziej nieregularny kształt, tym wyższe koszty. 

 • Basen drewniany 

To najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Należy go impregnować, ale nie jest to problematyczne. Drewniana niecka dobrze utrzymuje ciepło wody. Baseny drewniane mogą być prostokątne, owalne, wielokątne.  

Basen gruntowy – ile kosztuje?

Koszt basenu gruntowego to spora inwestycja – jednak nie aż tak duża jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wszystko jest zależne oczywiście od materiału wykonania i od wielkości basenu, ale średnia cena zbiornika przeciętnej wielkości to około 40 tys. Do tego trzeba doliczyć zadaszenie i ewentualne inne, dodatkowe akcesoria.  

Trzeba pamiętać, że koszty basenu nie kończą się na jego wybudowaniu. Ogromna część (szacuje się, że nawet około 40%) to wydatki późniejsze, czyli: akcesoria czyszczące wodę, preparaty dezynfekujące, koszty oświetlania i ogrzewania, zakup przesłony basenowej. 

Basen powinien być wbudowany w najbardziej nasłonecznionej części podwórka Fot. 123RF/PICSEL 

O czym pamiętać, decydując się na basen gruntowy? 

Już na etapie zastanawiania się nad postawieniem basenu, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. 

 • Miejsce, w którym będzie stał basen 

Postawienie basenu wymaga przestrzeni. Nawet średniej wielkości zbiornik musi mieć trochę wolnego miejsca wokół, żeby można było zrobić ścieżkę, postawić leżak albo rozłożyć koc. Korzystanie z basenu będzie nieprzyjemne, jeśli wokół nie będzie miejsca na relaks.  

Basen powinien być wbudowany w najbardziej nasłonecznionej części podwórka – przede wszystkim dlatego, że szybciej będzie się w nim nagrzewała woda, co jest znacznie bardziej ekonomiczne. Poza tym korzystanie z basenu w pełnym słońcu jest po prostu przyjemniejsze. 

W okolicy basenu nie powinny rosnąć drzewa – spadające liście, nasiona czy pyłki będą go zanieczyszczały.  

 • Badanie gruntu 

Po podjęciu decyzji o budowie basenu pierwszym etapem musi być badanie gruntu. Trzeba upewnić się, że zbiornik nie spowoduje zwilgotnienia u sąsiadów. Jeśli wody gruntowe są zbyt wysokie, może to powodować osuwanie się gruntu pod niecką basenu, a w dalszej kolejności jego uszkodzenie. Z takim problemem można sobie poradzić, umieszczając basen nieco niżej i zrobić podwyższenie, w które wpuści się nieckę.  

Jeśli natomiast podczas badania gruntu okaże się, że budowa basenu może spowodować obniżenie poziomu bezpieczeństwa konstrukcji, które już stoją na działce (przede wszystkim domu), nie będzie możliwe jej wykonanie.  

 • Pozwolenie na budowę 

Gdy grunt jest już zbadany, należy zadbać o uzyskanie pozwolenia na budowę basenu. Zgody takiej wymagają baseny o powierzchni większej niż 30m2. Wniosek składa się w starostwie. Jeśli basen ma być mniejszy, nie trzeba czekać na pozwolenie, należy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy i odczekać 30 dni, zanim się ją rozpocznie. W dokumentach należy opisać zakres i rodzaj robót, a także dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem. Dokumenty są ważne przez 2 lata, jeśli budowa nie rozpocznie się w tym terminie, trzeba będzie składać je raz jeszcze. 

 • Ustalenie wielkości i kształtu basenu 

Warto zastanowić się, jakiej długości i szerokości powinien być basen – z jednej strony, by starać się o pozwolenie na budowę (albo nie), ale z drugiej również ze względów wygody. Planując wymiary, należy wziąć pod uwagę, czy ma to być forma brodzika do siedzenia z drinkiem, czy większy basen, w którym można przepłynąć, choć parę metrów? Istotne jest to, czy będą z niego korzystały dzieci i w ogóle ile osób będzie w nim z reguły przebywać. Jeśli planujesz robić imprezy w basenie, może odpowiedni będzie basen w kształcie koła czy owalu, ale jeśli chcesz pływać w ramach sportu, znacznie lepszy będzie basen podłużny. 

Decydując się na sporą inwestycję, związaną z dość inwazyjnym naruszeniem gruntu trzeba zastanowić się, czy nie lepiej od razu postawić większy zbiornik.  

 • Zaplanowanie zakupu elementów dodatkowych 

Poza wykopaniem miejsca i osadzeniem basenu, aby można było z niego korzystać, potrzebna jest cała masa akcesoriów. Wyposażeniem obowiązkowym są filtry – woda w basenie szybko się brudzi, dlatego na bieżąco musi być filtrowana. Ceny filtrów w zależności od rodzaju to koszt 1 - 4 tys. zł. 

Do niezbędnych preparatów należy odmulacz dna basenu albo specjalny odkurzacz, środki uzdatniające wodę, testery. Każdy z tych elementów to koszt minimum kilkudziesięciu złotych. 

 • Zaplanowanie sposobu ogrzewania 

W Polsce maksymalnie przez 3 -4 miesiące basen może być otwarty – tylko wtedy jest wystarczająco ciepło. W trakcie gorącego lata, woda nagrzewa się właściwie sama, ale mają basen, chciałoby się korzystać z niego nie tylko w upalne tygodnie. Dlatego wiele osób decyduje się na ogrzewanie zbiornika. Koszt montażu ogrzewania elektrycznego może wynieść nawet do 5 tys. złotych, niestety ogrzanie w taki sposób basenu jest kosztowne także później. Ekonomicznym rozwiązaniem są panele słoneczne, które właściwie ogrzewają basen za darmo, ale ich koszt początkowy jest wysoki – może wynieść nawet ponad 10 tys. zł.  

 • Zadaszenie  

Całkowite zadaszenie basenu, np. poliwęglanem czy roletami z PCV to dobra opcja. Pozwala korzystać z basenu znacznie dużej – nawet w chłodniejszych miesiącach. Minusem jest natomiast wysoki koszt – cena takiej zabudowy jest prawie równa cenie basenu. 

Basen przy domu to na pewno bardzo przyjemny pomysł na relaks podczas letnich miesięcy. Nie tylko dzieci świetnie się w nim bawią – dorośli też chętnie opalają się nad wodą, a niektórzy traktują go jak miejsce do uprawiania sportu. Planując budowę basenu, trzeba zdawać sobie sprawę z kosztów, ale także z tego, że postawienie takiego zbiornika wymaga czasem pozwolenia, badania gruntu i regularnej konserwacji.   

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

darek3333

W sklepie internetowym zolta są fajne i niedrogie baseny, sam go mam i już nie mogę doczekac się lata aż go rozłożę. Polecam

edyta13

Polecam baseny od firmy Zolta, zamawialiśmy w tym sezonie i naprawdę super się sprawdził a jest w atrakcyjnej cenie

REKLAMA
Użytkownik deccoria

Proszę o pomoc dla znajomej która choruję na schizofrenię. Mieszka sama niema bliskich. Sytuacja osób chorych psychicznie jest zła. Mimo leczenia nikt niechce ich zatrudniać. Wyślij SMS o treści pomoc7094 na numer 75165 koszty to 6.15.funfacja avalon Patrz sercem.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Basen w ogrodzie. Wszystko co musisz wiedzieć - ile kosztuje, który basen wybrać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.