Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa pomidorów pod koniec sierpnia. Czego potrzebują, czym nawozić?

Sezon na pomidory powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o ich pielęgnacji. Jeśli chcesz przedłużyć owocowanie krzaków, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Czego potrzebują pomidory pod koniec sierpnia? Doświadczony ogrodnik ma kilka cennych rad.  

Uprawa pomidorów pod koniec sierpnia. Czego potrzebują, czym nawozić?
Pod koniec sierpnia pomidory wymagają wykonania kilku czynności. Fot.123RF.com

Spis treści:

Do kiedy pomidory owocują?

Pomidory należą do najpopularniejszych warzyw w ogrodach przydomowych. Cieszą się popularnością ze względu na swoje walory smakowe, właściwości zdrowotne, a także szerokie zastosowanie w kuchni. Krzaki te można uprawiać zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Pomidory najczęściej dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Nie jest to jednak reguła, ponieważ czas zbioru owoców zależy od odmiany, warunków pogodowych oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Dla porównania uprawa pomidorów w szklarniach i tunelach foliowych gwarantuje wcześniejsze zbiory.

Do kiedy pomidory owocują? Krzaki te zwykle owocują do połowy września, natomiast późno dojrzewające odmiany można zbierać aż do wystąpienia pierwszych jesiennych przymrozków (najczęściej do października). Pomidory można zbierać w różnych fazach dojrzałości, ale najlepiej smakują owoce, które są w pełni dojrzałe.    

uprawa pomidorów w sierpniu Pod koniec sierpnia pomidory wymagają uzupełniania niedoborów składników pokarmowych. Fot.123RF.com

Uprawa pomidorów w sierpniu – czego potrzebują?

Sierpień to nie tylko czas zbiorów pomidorów. Aby krzaki owocowały długo i obficie, warto pamiętać o kilku ważnych czynnościach. Doświadczony ogrodnik podpowiada, czego potrzebują pomidory w sierpniu.   

Wiadomo, że podlewanie pomidorów jest bardzo ważnym zabiegiem wpływającym na ich wzrost i plonowanie. Regularne nawadnianie krzaków w czasie owocowania sprawi, że owoce szybciej dojrzeją, będą smaczniejsze i lepiej wybarwione. Oprócz tego pod koniec sierpnia warto również zadbać o nawożenie pomidorów, zwłaszcza w przypadku niedoboru składników pokarmowych. Jeśli owoce mają bladą barwę, a przy ogonku są żółte (lub zielone), to oznacza, że brakuje im potasu. Aby uzupełnić braki tego pierwiastka, warto zastosować nawozy potasowe, które z łatwością znajdziemy w sklepach ogrodniczych, lub postawić na metody naturalne.

W sierpniu warto też zadbać o ogławianie pomidorów, które polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego nad drugim lub trzecim liściem powyżej ostatniego grona. Ma to na celu przyspieszenie dojrzewania owoców. Poza tym należy na bieżąco usuwać porażone części roślin, a także tzw. wilki. Wykonanie powyższych czynności pozwoli jak najdłużej cieszyć się zbiorami świeżych pomidorów.   

Źródło: deccoria.pl     

Przeczytaj również: 

Pomidory i ogórki więdną w oczach, słabo rosną? Przygotuj odżywkę, która wzmocni i ochroni przed upałami

Jak mieć dużo zdrowej papryki? Ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę

To jeszcze nie koniec ogórków. Rozpylam mieszankę na każdy krzak, nie chorują i przestają żółknąć

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.