Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

5 sposobów na usunięcie pnia drzewa. Pozbędziesz się problemu szybciej niż myślisz

Ściąłeś drzewo w ogrodzie, a teraz nie wiesz, co zrobić z pozostałym pniem? Jego usunięcie wcale nie jest takim łatwym zadaniem, gdyż wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Na szczęście istnieje wiele różnych metod, które pozwolą pozbyć się problemu. Jak wybrać najlepszą z nich? Poznaj 5 niezawodnych sposobów na usuniecie pnia drzewa, dzięki którym szybko zyskasz miejsce w ogrodzie.      

5 sposobów na usunięcie pnia drzewa. Pozbędziesz się problemu szybciej niż myślisz
Poznaj 5 sposobów, które pomogą ci pozbyć się pnia po ściętym drzewie. Fot.Serg Velusceac/CanvaPro

Spis treści:

Sposoby na usunięcie pnia drzewa – 5 metod

Po wycięciu drzewa pozostaje po nim brzydki pień, który jedynie zajmuje miejsce. Stanowi on nie tylko problem estetyczny, ale również może być schronieniem dla szkodników i chorób roślin. W związku z tym wiele osób szuka sposobów na jego usunięcie. Są też tacy, którzy pozostawiają go w spokoju i wykorzystują jako dekorację. Jeśli zdecydowałeś się na usunięcie pnia drzewa z ogrodu, musisz jednak liczyć się z tym, że to zadanie nie należy do łatwych. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby poradzić sobie z tym sposobem. Można sięgnąć m.in. po metodę mechaniczną, chemiczną lub ręczną. Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na usunięcie pnia drzewa.

  • Metoda nr 1. Stosowanie nawozów azotowych

Na rynku istnieje mnóstwo preparatów do rozkładu drewna. Zamiast od razu sięgać po chemię, warto skorzystać z pomocy nawozów azotowych. Preparaty te nie tylko pobudzają rośliny do wzrostu, lecz także przyspieszają proces rozkładu drewna. W tym celu można wykorzystać saletrę lub azotan potasu. Zdecydowanie lepiej jest jednak sięgnąć po sól Epsom (nazywana jest też solą gorzką), która ma wiele zastosowań w ogrodnictwie. Zawiera ona duże ilości magnezu i siarki, które poprawiają zdrowotność roślin. Natomiast stosowane w nadmiarze mogą wyrządzić duże szkody. Sól Epsom znakomicie pochłania wilgoć, co powoduje stopniowe usychanie pnia. W rezultacie zaczyna się kruszyć i gnić, a my możemy łatwo usunąć go ręcznie.   

Jak usunąć pień drzewa za pomocą nawozów azotowych? Za pomocą piły łańcuchowej usuń maksymalnie dużo drewna. Następnie zrób kilka otworów w pniu drzewa, używając do tego wiertarki. Najlepiej, aby były szerokie i głębokie. Do wykonanych dziur wsypujemy sól Epsom lub inny nawóz o wysokiej zawartości azotu, po czym zalewamy niewielką ilością wody. Przykryj wszystko plandeką lub inny nieprzemakalnym materiałem, który pomoże zatrzymać wilgoć i przyspieszyć proces gnicia. Warto też namoczyć ziemię wokół pnia drzewa wodą. Co jakiś czas należy sprawdzać postępy i dosypywać nową porcję nawozu azotowego. Taka metoda powoduje stopniowe usychanie pnia, ale trzeba poczekać co najmniej 4-6 tygodni.  

sposoby na usunięcie pnia drzewa Pień po ściętym drzewie zaburza estetykę ogrodu. Fot.jirodav/123RF.com

  • Metoda nr 2. Ręczne usunięcie pnia drzewa     

Sposób ten najlepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych pni, gdyż jest dość czasochłonny i wymaga dużej siły fizycznej. Polega na wykorzystaniu narzędzi do stopniowego obcinania części pnia. Na początku trzeba go lekko odkopać i poluzować ziemię. Za pomocą piły kabłąkowej odetnij korzenie od pnia. Kontynuuj czynność, aż dotrzesz do korzenia palowego. Przetnij go za pomocą siekiery czy piły kabłąkowej, po czym wyciągnij pień z ziemi.

  • Metoda nr 3. Spalanie pnia drzewa     

Kolejnym sposobem na pozbycie się pnia drzewa jest wypalenie karpy przy użyciu oleju opałowego lub nafty. Metoda ta jest często stosowana przez Amerykanów. Aby to zrobić, w pniaku należy wywiercić kilka głębokich otworów, a następnie wlać do każdego z nich naftę lub olej opałowy. Taki pień zostawiamy na około tydzień, aby substancje lepiej wniknęły do wewnątrz. Po tym czasie do otworów wrzucamy zapalone zapałki. Wypalanie karpy zajmuje nawet kilka dni. Trzeba jednak regularnie sprawdzać, jak przebiega ten proces, a także trzymać dzieci i zwierzęta z dala od pnia.  

Przeczytaj również: Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków

  • Metoda nr 4. Użyj frezarki do pni    

Frezarka do pni to niezwykle przydatne urządzenie przy porządkowaniu terenu po wycince drzew. Obraca się z dużą prędkością, rozdrabniając pień na drobne wiórki. Niektóre urządzenia można stosować do zanurzenia w ziemi na około 10-40 cm. Niestety frezarki do pni to spory wydatek, ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od mocy, marki czy dodatkowych funkcji.

  • Metoda nr 5. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Niezawodną metodą na usunięcia pnia drzewa jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która wyrwie go z korzeniami za pomocą ciężkiego sprzętu. Należy jednak liczyć się z tym, że po takiej czynności ogród będzie wyglądał jak pobojowisko. Co więcej, nie na każdą działkę można wjechać z takim sprzętem. Nie da się też ukryć, że takie rozwiązanie jest dość kosztowne.  

pień po ściętym drzewie Skutecznym sposobem na pozbycie się pnia jest wypalenie karpy. Fot.kzwwsko/123RF.com

Jak wybrać najlepszy sposób na usuniecie pnia drzewa?

Przy wyborze sposobu na usunięcie pnia drzewa należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jak głęboko sięgają jego korzenie? Jaki jest obwód pnia? Można to zrobić zarówno mechanicznie, jak i naturalnie. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, czasu i rozmiaru pnia. Dlatego, zanim przystąpimy do czynności, warto się zastanowić, co dla nas jest najważniejsze, by wybrać metodę najlepiej pasującą do naszej sytuacji.

Jeśli mamy do czynienia z małymi pniami drzew, można to zrobić ręcznie lub za pomocą nawozów azotowych. Ponadto skutecznym sposobem będzie wypalenie karpy przy użyciu oleju opałowego lub nafty. Natomiast w przypadku dużych pni proces ten może potrwać dłużej. Niekiedy konieczna może okazać się pomoc profesjonalistów.    

Korzyści z usunięcia pnia drzewa

Czy zawsze trzeba usuwać pień po ściętym drzewie? Odpowiedź brzmi: nie. Dla niektórych ogrodników pnie stanowią dekorację w ogrodzie. Mogą pełnić praktyczną funkcję mebli ogrodowych. Poza tym można je przerobić na stylowe kwietniki czy donice. Natomiast zdaniem większości osób pnie wyciętych drzew zaburzają estetykę ogrodu. Ponadto mogą stwarzać potencjalne zagrożenie potknięcia się czy upadku, zwłaszcza jeśli są ukryte w trawie czy innej roślinności.

Warto też mieć na uwadze, że pni mogą przyciągać szkodniki, takie jak mrówki, termity czy chrząszcze, które mogą zaszkodzić innym roślinom. Utrudniają też sadzenie nowych drzew i krzewów na tym samym obszarze. Oprócz tego usunięcie pnia pozwoli nam na pełne wykorzystanie przestrzeni w naszym ogrodzie. Nie sposób też zapomnieć o tym, że w niektórych miejscach pozostawienie pnia po ścięciu drzewa może skutkować nałożeniem kary finansowej. Dlatego zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy.       

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Wlej do tunelu kilka kropli zmieszanych z wodą, turkuć momentalnie się wyniesie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.