Porady ogrodnicze

Śnieżne kule w środku wiosny, jesienią kolorowe jagody. Najpiękniejsze odmiany i uprawa kaliny koralowej

Dawniej zdobiła pałacowe parki i hrabskie posiadłości, teraz jej śnieżne kule to rzadkość. Poznaj najpiękniejsze odmiany tej wyjątkowej rośliny i zasadź ją w swoim ogrodzie. Wiosną otoczy cię świetlistą bielą doskonałych kwiatów, a jesienią przyciągnie i dokarmi niezwykłe okazy ptaków. Chcesz, aby w rok rozrosła się dwa razy? Jest sposób, który ci to zapewni.

Śnieżne kule w środku wiosny, jesienią kolorowe jagody. Najpiękniejsze odmiany i uprawa kaliny koralowej
Kalina koralowa to królowa ogrodów. Jednak elegancka, bujnie rozkrzewiająca się roślina będzie nie tylko piękną dekoracją – dowiedz się o niej więcej. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Kalina koralowa – królowa ogrodu 

Jej francuska nazwa boule de neige, czyli kula śniegowa w pełni oddaje wyjątkowy charakter i wygląd kaliny koralowej, krzewu, który dawniej zdobił hrabskie posiadłości i pałacowe parki, ich kręte aleje i wypielęgnowane zakątki nad stawami. Mało kto o tym pamięta, a wieloletnia tendencja do sadzenia jej w kompozycjach ogrodów w stylu rustykalnym sprawiła, że wielu z nas błędnie postrzega kalinę ‘Roseum’ jako roślinę prostą, wiejską i nieco staroświecką.  

Najwyższy czas ją odczarować i na nowo wykorzystać w tworzeniu przydomowych aranżacji. Zwłaszcza że umiejętnie pielęgnowana kalina potrafi rozkrzewić się w rok tak, że wypełni puste przestrzenie, a jej urodzaj idealnych, kulistych kwiatostanów będzie prawdziwą ucztą dla oczu.

Najpiękniejsze odmiany kaliny koralowej 

Krzewy kaliny możemy spotkać w naturalnym środowisku, choć nie wyglądają tam tak bardzo okazale, jak podczas uprawy ogrodowej, gdzie poświęca się im wiele uwagi, prowadzi według określonego planu i dba o idealne ukwiecenie. Z pewnością przykuwają uwagę, ale brakuje im symetrii, która sprawia, że dzika roślina staje się symbolem prawdziwej aranżacyjnej elegancji. Jednak jej wszechstronność sprawia, że pasuje do każdego typu ogrodu: angielskiego projektu nakreślonego z dbałością o szczegóły, monochromatycznych realizacji zachowanych w duchu współczesnego minimalizmu, jak i naturalistycznych wariacji.  

Za najpiękniejsze odmiany kaliny z rodzaju, do którego zaliczane są również krzewy kaliny koralowej, królowej ogrodu, uznawane są: 

  • kalina Dawida, 
  • kalina ‘Pink Beauty’, 
  • kalina japońska, 
  • kalina koralowa ‘Compactum’, 
  • kalina wonna. 

Kalinę Viburnum Opulus wyróżnia spośród nich rozpiętość gałęzi, wysokość, do jakiej wzrasta w sprzyjających jej warunkach, urokliwy zapach oraz kształt kwiatów, przybliżający ją m.in. do eleganckiej hortensji. Dzięki temu z powodzeniem zastąpi ona trudniejsze w uprawie rośliny egzotyczne.

Przeczytaj również: Kalina Burkwooda: Uprawa i pielęgnacja krzewu. To musisz wiedzieć!

Uprawa kaliny koralowej 

Viburnum opulus L. ‘Roseum’, czyli odmiana płonna kaliny koralowej na przełomie maja i czerwca rodzi śnieżnobiałe kwiatostany w postaci baldachogron wielkości dłoni. Uważnie pielęgnowana i umiejętnie przycinana kalina potrafi dorastać do 4 metrów wzwyż i szerzyć swoje pędy na ponad 3 m, a jej liście są równie gęste, jak płatki kwiatów. To odpowiedni krzew do ogrodów miejskich oraz na działki rekreacyjne, położone w obrębie aglomeracji, ponieważ doskonale radzi sobie w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu.  

Inną zaletą kaliny koralowej jest fakt, że jesienią, gdy liście zmieniają wygląd na szkarłatno-purpurowe na roślinie pojawiają się lśniące, koralowe owoce, zachęcająco zwisające na szypułkach. Dzięki nim ani się spostrzeżesz, jak twój ogród odwiedzą niespodziewani, skrzydlaci goście, których dotąd nie spotkałeś.

kalina Owoce, których nie zbierzesz, z chęcią zjedzą skrzydlaci goście. Fot. CanvaPro/123rf.com

Kaliny 'Roseum' rosnące na stanowiskach słonecznych i półcienistych, regularnie przycinane i rozsądnie podlewane, staną się popularną stołówką m.in. dla takich ptaków, jak drozdy, muchołówki, piegże, rudziki czy pokrzewki, a nade wszystko dla jemiołuszek, które chętnie oskubią szkarłatne korale z całego drzewa. 

  • Sadzenie 

Uprawa kaliny koralowej jest możliwa właściwie w każdej części ogrodu, gdzie dociera choć trochę słońca, a gleba pozwala na zdrowy rozwój roślin zielonych. Odmiana ‘Roseum’ wykazuje tolerancję na słabsze podłoże i półcień, o ile tylko będziesz pamiętać o regularnym podlewaniu zwłaszcza wtedy, gdy zbiera się do kwitnienia.  

Rozważ posadzenie jej wzdłuż płotu, przy ścianie altany, w centralnym punkcie działki, a już w szczególności przy stawie lub sadzawce, ponieważ roślina ta wprost uwielbia wilgotne, żyzne podłoże. Nie wiesz, kiedy posadzić kalinę? Najlepszym momentem będzie wiosna lub jesień, czyli ten czas w ciągu roku, gdy ziemia wciąż jeszcze lub znów nadaje się do uprawy. 

  • Ziemia 

Idealne będzie podłoże żyzne o dobrej przepuszczalności, które utrzyma optymalny poziom wilgotności. Nie martw się, jeśli w ogrodzie masz raczej słabą ziemię. Jeśli zapewnisz kalinie dostęp do wody, powinna przyjąć się na nim bez większych problemów. Ważnym zabiegiem w uprawie kaliny koralowej jest coroczne ściółkowanie, pozwalające na poprawę jakości gleby. W miejscu, w którym zamieszasz ją zasadzić, zadbaj o solidny drenaż. 

  • Stanowisko 

Niezależnie od wybranego stanowiska, aby twoja kalina obsypała się kwiatami na wiosnę, musisz zapewnić jej regularne, solidne podlewanie. Źle zniesie przedłużające się okresy suszy. Odmiana ‘Roseum’ preferuje miejsca dobrze nasłonecznione, ale jesteś w stanie zaadoptować ją do stref częściowo zacienionych, gdzie słońce dociera np. tylko przed południem lub wyłącznie po południu. 

  • Podlewanie 

Gdy brakuje deszczu, musisz pamiętać o uzupełnieniu wody, ponieważ młoda kalina koralowa ma dość duże zapotrzebowanie na nią i źle radzi sobie w przesuszonym podłożu. Regularne podlewanie zapewni jej zdrowy wzrost, kwitnienie i owocowanie. Musisz jednak zwrócić uwagę na sposób dostarczania wody do systemu korzeniowego. Podłożenie pod krzew odkręconego węża ogrodowego spowoduje, że zamiast wilgotnej ziemi powstanie tam strefa podmokła.

kalina Skąpana w bieli kulistych kwiatostanów wiosną kalina koralowa na jesień ubierze się w czerwone korale, które uwielbiają jemiołuszki. Fot. CanvaPRo

  • Nawożenie 

Zasady uprawy kaliny koralowej nie wskazują na konieczność jej nawożenia. Warto jednak zadbać o poprawę jakości ubogiej w składniki odżywcze gleby, gdy planujesz posadzenie w niej młodego, wrażliwego krzewu. Można wykorzystać w tym celu gotowe nawozy ogrodowe lub preparaty domowej roboty w formie zasypek albo płynnej. Niezwykle ważny jest odpowiedni drenaż i spulchnienie zbitego podłoża, aby system korzeniowy kaliny mógł się swobodnie rozrastać.

  • Przycinanie 

Ważny jest zarówno sposób przycinania, jak i odpowiedni moment dla tego zabiegu. Jeśli zajmiesz się tym w niewłaściwym czasie, możesz dotkliwie uszkodzić roślinę, czego skutkiem będzie wyraźne zahamowanie wzrostu oraz ograniczenie kwitnienia. Chcesz przyciąć krzew? Zrób to wiosną, gdy już zakwitnie. Usuń słabsze pędy, uszkodzone lub chore gałęzie.  

Dawniej podczas uprawy kaliny koralowej zalecano też mocne przycięcie krzewu bezpośrednio po jego posadzeniu na wysokości około 30 cm nad ziemią. Taka praktyka miała na celu pobudzenie rośliny do dynamicznego wzrostu i kwitnienia w śnieżnej bieli, z pominięciem etapu adaptacji, który wiązał się z wypuszczaniem w pierwszych latach jedynie słabych pędów oraz drobnych, mało atrakcyjnych zielonych kwiatków. 

Jeśli szukasz do swojego ogrodu rośliny, która dobrze poradzi sobie z naszym klimatem i zmianami pogody, a także wytrzyma zarówno słabszą, jak i srogą zimę, kalina koralowa, królowa ogrodu będzie doskonałym wyborem. Warto na nowo odkrywać dawniej uwielbiane, tradycyjne rośliny, których popularność zmniejszyła się wraz z potrzebą kreowania egzotycznych ogrodów. Zwłaszcza gdy tak jak kalina koralowa mają one wiele do zaoferowania nie tylko nam, ale i naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego kalina japońska nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie kaliny

Lista jej dobroczynnych właściwości jest długa. Kalina koralowa znana była już w starożytności

Najpiękniejsze krzewy, które zdobią zimowy ogród. Gdzie najlepiej je sadzić?

Jesienna piękność w ogrodzie. Jak uprawiać pięknotkę Bodiniera, by zachwycała do zimy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.