Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalina Burkwooda: Uprawa i pielęgnacja krzewu. To musisz wiedzieć!

Kalina Burkwooda (viburnum burkwoodii) to niewysoki krzew ozdobny, który warto zasadzić wiosną ze względu na duże i wyjątkowo piękne kwiatostany. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom roślina może stać się ozdobą nawet małych ogródków, jednak należy o nią odpowiednio dbać. Podpowiadamy więc, w jaki sposób uprawiać i pielęgnować kalinę Burkwooda tak, by cieszyła oko przez długie lata.

Kalina Burkwooda: Uprawa i pielęgnacja krzewu. To musisz wiedzieć!
Kalina Burkwooda to roślina, która charakteryzuje się pięknym zapachem i równie imponującym wyglądem.

Spis treści:

Kalina Burkwooda (viburnum burkwoodi) to roślina, która zachwyca oszałamiającym zapachem i licznymi, drobnymi kwiatami, składającymi się na okazałe kwiatostany. Krzew może stać się prawdziwą ozdobą ogrodów w każdym rozmiarze i stylu, a już zwłaszcza tych urządzonych w naturalistyczny sposób. Aby jednak tak się stało, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Podpowiadamy więc, jak powinny wyglądać uprawa i pielęgnacja kaliny Burkwooda. Zdradzamy najlepsze techniki prawidłowego sadzenia, nawożenia i przycinania krzewu oraz wyjaśniamy, jakie są najpopularniejsze odmiany kaliny Burkwooda.

viburnum burkwoodii

Kalina Burkwooda to roślina, która charakteryzuje się pięknym zapachem i równie imponującym wyglądem. Fot.123RF.com

Kalina Burkwooda – charakterystyka

Kalina Burkwooda (viburnum burkwoodi) osiąga do dwóch metrów wysokości, a największym atutem rośliny są ciężkie, kuliste kwiatostany złożone z drobnych kwiatów w białym lub białoróżowym kolorze, pod których ciężarem krzew aż się ugina. Zachwyca również ich intensywny zapach, który przyciąga liczne owady tj. motyle czy pszczoły. Liście kaliny Burkwooda, z którą równie często co w przydomowych ogrodach można spotkać się na terenach zieleni miejskiej np. w parkach, są stosunkowo niewielkie i przybierają odcień głębokiej zieleni.

Kalina Burkwooda – odmiany

  • Kalina Burkwooda "Anne Russel"

Ta odmiana kaliny Burkwooda zakwita na przełomie kwietnia i maja.Rośnie dość wolno, a lekko różowawe, kuliste kwiatostany tej rośliny pachną intensywnie. Sztywne, ciemnozielone liście, które delikatnie błyszczą się z wierzchu, jesienią zmieniają kolor na pomarańczowo-żółty lub czerwony, dzięki czemu krzew wygląda rewelacyjnie również po zakończeniu sezonu.

  •  Kalina Burkwooda "Chenaultii"

Zakwita w kwietniu lub w maju. Krzew, który obsypuje się śnieżnobiałymi kwiatami, a liście, które rzadko opadają jesienią, przybierają w tym czasie purpurowy odcień.Ta odmiana kaliny Burkwooda na ogół dobrze znosi zmianę temperatur, choć oczywiście intensywne mrozy mogą jej zaszkodzić.

  • Kalina Burkwooda "Mohawk"

Ta odmiana kaliny Burkwooda zakwita w kwietniu i w maju. Krzew, który obsypuje się śnieżnobiałymi kwiatami, podobnie jak "Chenaulti" nie najgorzej znosi niskie i wysokie temperatury. Błyszczące liście, które rzadko opadają jesienią, przybierają wówczas purpurowy odcień.

viburnum burkwoodii Intensywne podlewanie kaliny Burkwooda może jej zaszkodzić. Trzeba więc uważać, aby przez przypadek nie zalać korzeni. Fot.123RF.com

Kalina Burkwooda – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja kaliny Burkwooda nie są szczególnie skomplikowane. Aby krzew prawidłowo rósł, a kwiaty na nim kwitły bujnie, trzeba jedynie zasadzić go w odpowiednim czasie i miejscu oraz stosować się do poniższych wskazówek pielęgnacji kaliny Burkwooda.

Sadzenie kaliny Burkwooda powinno odbywać się wiosną. Najlepiej robić to na przełomie kwietnia i maja, ponieważ wtedy ozdobny krzew ma największe szanse na to, aby prawidłowo się ukorzenić.

  • Decydując się na uprawę kaliny Burkwooda, warto najpierw przyjrzeć się glebie w swoim ogrodzie, która nie powinna być zbyt sucha.
  • Najlepiej, aby podłoże było żyzne i umiarkowanie wilgotne.
  • W okresie długotrwałych upałów roślinę trzeba regularnie podlewać, jednak nie należy tego robić zbyt intensywnie, ponieważ kalina burkwooda na ogół źle znosi zalewanie korzeni.
  • Nie należy również zapomnieć o podlaniu krzewu przed zimą, gdyż to ułatwi mu przezimowanie.

Miejsce, w którym roślina jest sadzona, również ma znaczenie. Krzew kaliny Burkwooda najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie służą mu natomiast intensywne wiatry i mrozy, więc po zakończeniu sezonu warto osłonić roślinę agrowłókniną.

Do nawożenia kaliny Burkwooda warto raz w okresie wegetacyjnym (lub co kilka sezonów) stosować popularne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla kwitnących krzewów ogrodowych. Do tego celu można wykorzystać też kompost lub ekologiczny biohumus, który przyczynia się do poprawy struktury gleby i kondycji rośliny bez ryzyka jej przenawożenia.

Jeżeli zaś chodzi o cięcie kaliny Burkwooda, to wcale nie trzeba wykonywać go regularnie, ponieważ to może bardziej zaszkodzić roślinie, niż jej pomóc. Zbyt częste podcinanie krzewu, osłabia kwitnienie kaliny Burkwooda. Zatem, po zimie wystarczy jedynie pozbyć się uszkodzonych lub martwych pędów.

O Kalinie Burkwooda warto wiedzieć również to, że chociaż roślina przyciąga do siebie liczne owady, to wykazuje wysoką odporność na choroby i szkodniki, które atakują ją sporadycznie.

Krzew ma tak wiele zalet, że zapaleni ogrodnicy bardzo często tracą dla niego głowę i decydują się na zasadzenie nawet kilku jego egzemplarzy. Równie popularne, jak sadzenie zakupionych w sklepie ogrodniczym kalin, jest samodzielne rozmnażanie Kaliny Burkwooda z sadzonek pędowych lub przez odkłady, czyli ukorzenianie pędów bez oddzielania ich od rośliny matecznej.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.