Spis treści:
- Najczęstsze choroby róż. Nie tylko czarna plamistość
- Co na choroby grzybowe róż?
- Szkodniki na różach – jak im zapobiegać?
Najczęstsze choroby róż. Nie tylko czarna plamistość
Róże są jednymi z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych w ogrodzie. Ich niepowtarzalny urok oraz dostępność wielu różniących się wyglądem odmian sprawiają, że to jedne z ulubionych kwiatów ogrodników. Uprawa krzewów różanych nie jest zbytnio skomplikowana, dlatego zajmują się nią zarówno bardziej, jak i mniej doświadczeni entuzjaści ogrodnictwa.
Uprawa róż wiąże się z koniecznością właściwej pielęgnacji i regularnego doglądania krzewów pod kątem chorób. Brak prawidłowej reakcji może poskutkować spowolnieniem rozwoju rośliny, a w skrajnych przypadkach jej całkowitym obumarciem. Jakie są najczęstsze choroby róż?
Jedną z najpowszechniejszych chorób dotykających te rośliny jest czarna plamistość. To również jedno z największych zagrożeń dla róż. Czarną plamistość powodują grzyby z gatunku Diplocarpon rosae. Choroba objawia się brunatnymi plamami na górnej stronie liści, które z czasem robią się czarne. Grzyby wywołują porażenie rośliny, a z czasem pozbawiają różę liści. Czarna plamistość doprowadza do zahamowania wzrostu krzewu.
Nie tylko czarna plamistość zagraża uprawianym w ogródku różom. Jedną z najczęściej występujących chorób jest mączniak prawdziwy róży. To choroba, podobnie jak czarna plamistość, powodowana przez grzyba Sphaerotheca pannosa var. Rosae. Na liściach i końcówkach pędów skażonej rośliny pojawia się charakterystyczny biały nalot. Wraz z rozwojem choroby, liście oraz kwiaty róży ulegają deformacji. W skrajnych przypadkach mączniak doprowadza do porażenia i zahamowania rozwoju całej rośliny.
Równie groźna jest rdza róży. Tę chorobę także powoduje grzyb – Phragmidium tuberculatum. Objawia się ona powstawaniem pomarańczowo-rdzawych plam na liściach, które z czasem stają się brunatne i czernieją. Grzyby będące przyczyną rdzy róży mogą pojawiać się na roślinie za sprawą przywiania ich przez wiatr. Rozwój choroby rozpoczyna się od liści, z czasem zmiany zaczynają się pojawiać na pędach i na kwiatach. Zaatakowane przez grzyba róże marnieją w oczach, rdza hamuje rozwój rośliny i wzrost nowych pędów.
Warto również wspomnieć o często występujących chorobach nieinfekcyjnych. Zwykle wynikają one ze zmarznięcia róży w okresie zimowym lub braku dostatecznej ilości składników odżywczych. Wczesną wiosną pędy zaczynają czernieć, a liście zmieniać swoją barwę.
Przeczytaj również: Te szkodniki żerują na liściach róży. Tak je rozpoznasz
Typowymi objawami żerowania szkodników są wygryzione dziury w liściach róży. Fot.123RF.com
Co na choroby grzybowe róż?
Aby zapobiegać chorobom grzybowym róż, warto znać parę zasad, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim nie należy przesadzać z ilością wody podczas podlewania. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów. Dodatkowo należy dbać o regularne usuwanie chwastów oraz napowietrzanie gleby.
Jeżeli żadne zabiegi profilaktyczne nie przyniosły rezultatów i róże zostały zaatakowane przez choroby, to wówczas należy działać doraźnie. Pomocne w tym okazują się różnego typu preparaty grzybobójcze, dzięki którym można pozbyć się patogenów. Przed dokonaniem oprysku należy usunąć porażone chorobom części rośliny. Specyfiki skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się choroby na zdrowe elementy róży.
Przeczytaj również: Róże marnieją w oczach? Jak zrobić naturalny oprysk na mszyce i inne choroby?
Szkodniki na różach – jak im zapobiegać?
Choroby grzybowe to nie jedyne zagrożenie, na jakie są narażone róże. Rośliny te bardzo często stają się celem ataku różnego rodzaju szkodników. Mowa tu między innymi o mszycach, kwietnikach różówkach, skoczkach różanych, nimułkach różanych czy bruzdownicach pędówkach. Niektóre żerują na liściach, wygryzając w nich dziury, a inne na pędach. Jak rozpoznać, że róża jest atakowana przez szkodniki? Oprócz wspomnianych dziur w liściach mogą się one zwijać, z kolei pędy zmieniają kolor na brunatny i po czasie obumierają.
Jak zapobiegać szkodnikom żerującym na różach? Oprócz stosowania oprysków warto również posadzić nieopodal rośliny, które wydzielają zapach odpędzający insekty. To między innymi cebula, czosnek czy mięta. Dobrze jest również posadzić nasturcję, która zwabi szkodniki i tym samym uchroni krzewy różane.
Źródła:clemson.edu, portal.ct.gov, opracowanie własne
Przeczytaj też:
Czarne plamy na liściach róż. Co to za choroba i jak ją zwalczyć?
Jak dbać o róże, aby zdobiły ogródek kolorowymi kwiatami? Wystarczy ten naturalny oprysk
Nawożenie i przycinanie róż na wiosnę krok po kroku