Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Liście papryki zaczynają więdnąć, potem brązowieją? Działaj szybko, bo grzyb zniszczy uprawę

Uprawa papryki w ogrodzie nie należy do trudnych – wystarczy trochę zaangażowania i odpowiedniej wiedzy, aby cieszyć się bogatymi i smacznymi plonami. Niestety nie jest pozbawiona problemów. Czasem się zdarza, że liście krzaków żółkną i więdną, co może świadczyć o tym, że papryka została zaatakowana przez groźną chorobę, jaką jest fuzarioza. Walkę z nią musimy rozpocząć jak najszybciej, gdyż jest w stanie w krótkim czasie zniszczyć całe uprawy. Poznaj naturalne sposoby na fuzariozę papryki oraz sprawdź, jak zapobiec jej wystąpieniu.  

Liście papryki zaczynają więdnąć, potem brązowieją? Działaj szybko, bo grzyb zniszczy uprawę
Fuzarioza papryki to groźna choroba grzybowa, która powoduje duże straty w plonach. Fot.schan/123RF.com

Spis treści:

Fuzarioza papryki – objawy i skutki

Papryka (w przeciwieństwie do pomidora) jest rzadziej atakowana przez choroby. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawiona problemów. Poważnym zagrożeniem dla naszych upraw jest m.in. fuzarioza papryki. Jest to choroba wywołana przez grzyb Fusarium oxysporum, który może przetrwać w glebie przez wiele lat. Jej rozwojowi sprzyjają wysokie temperatury (powyżej 25 st. C), a także wilgotność gleby i powietrza. Natomiast głównym źródłem zakażenia może być zanieczyszczona gleba (np. resztkami chorych roślin).

Pierwsze objawy fuzariozy papryki można zaobserwować na dolnych liściach – zaczynają one więdnąć, żółknąć i w konsekwencji zamierać. Następnie choroba przenosi się coraz wyżej – liście tracą swój turgor, mogą stać się matowo zielone lub brunatne, po czym opadają. Ponadto fuzarioza papryki może objawiać się żółtymi plamami na blaszkach liściowych. Krzaczki, które zostały dotknięte chorobą, gorzej rosną, a niekiedy nawet zamierają. Oprócz tego wydają marne plony, a ich owoce są małe i zdeformowane. Co więcej, u podstawy ich łodyg można zaobserwować brązowe, zapadnięte plamy. Jeśli uciąć papryce pęd główny lub boczny, na przekroju będzie można zobaczyć brązowe przebarwienia.  

fuzarioza papryki Objawy fuzariozy papryki początkowo można zauważyć na dolnych liściach. Fot.laksena/123RF.com

Naturalne sposoby na fuzariozę papryki

Aby poradzić sobie z fuzaryjnym więdnięciem liści papryki, wcale nie musimy sięgać po środki chemiczne. Z pomocą przyjdą nam sposoby domowe – są tanie, w pełni bezpieczne, a w skuteczności wcale nie ustępują tym sklepowym. Oto naturalne sposoby na fuzariozę papryki.

  • Oprysk z czosnku – powszechnie wiadomo, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów, dlatego może pomóc w walce z fuzariozą papryki. Należy go rozdrobnić, zalać wodą i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na całą dobę, aby wyciągnąć z niego wszystkie wartościowe substancje). Proporcje to 20 g czosnku na litr wody. Na koniec mieszankę przecedzamy, przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy paprykę dotkniętą fuzariozą.

  • Oprysk z cynamonu – z tej popularnej przyprawy można przygotować oprysk, który pomoże zwalczyć fuzariozę papryki (wyznakuje właściwości przeciwgrzybicze). 3-4 łyżeczki cynamonu wystarczy zalać litrem wody, dokładnie wymieszać i zostawić na noc. Taką mieszanką spryskujemy porażone krzaczki (można go stosować 1-2 razy w tygodniu).        

Jak zapobiegać fuzaryjnemu więdnięciu papryki?

Jak już zostało wspomniane, grzyby, które wywołują fuzariozę papryki, mogą żyć w glebie przez wiele lat, dlatego nie należy uprawiać krzaczków w tym samym miejscu częściej niż co 4 lata. Pomoże to zmniejszyć ryzyko nagromadzenia patogenów w glebie. Warto również pamiętać, że papryka nie lubi zalania – wtedy łatwo dochodzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Aby tego uniknąć, należy zadbać o właściwy drenaż podłoża. Gleba pod uprawę papryki powinna być przepuszczalna, by nie zatrzymywała wody.

Odżywione rośliny to zdrowe rośliny, dlatego warto zapewnić papryce odpowiednie nawożenie. Dzięki temu krzaczki będą prawidłowo rosły, obficie plonowały, a przy tym będą bardziej odporne na choroby, szkodniki i inne czynniki stresujące. Aby zapobiec fuzaryjnemu więdnięciu papryki, należy również zapewnić roślinom dobrą wentylację, wystarczające nasłonecznienie, a także wystarczająco dużo miejsca do wzrostu.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pielęgnacja papryki w sierpniu. Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki?

Dlaczego marchew jest zielona od góry? Czy można jeść zzieleniałą część korzenia?

Jak nawozić pomidory, żeby smakowały jak za dawnych lat? Ogrodnik tłumaczy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.