Porady ogrodnicze

Najlepszy domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Roślina dobrze się ukorzeni, rozrośnie i wypuści mnóstwo kwiatów

Skrzydłokwiaty to chętnie uprawiane w domach rośliny tropikalne. Wyróżniają się efektownym wyglądem, a także umiejętnością oczyszczania powietrza. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że zmarnieją i przestaną kwitnąć. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie skrzydłokwiatów? Podpowiadamy, jak można je wzmocnić i pobudzić do kwitnienia.

Najlepszy domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Roślina dobrze się ukorzeni, rozrośnie i wypuści mnóstwo kwiatów
Skrzydłokwiaty to efektowne rośliny doniczkowe. Warto znać tajniki ich pielęgnacji i zastosować najlepszy nawóz do skrzydłokwiatu./Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego skrzydłokwiat marnieje – błędy w uprawie

Skrzydłokwiat, znany też jako skrzydłolist, to roślina zielna z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, a także Azji Południowo-Wschodniej i z zachodniej Oceanii. Skrzydłokwiaty to efektowne rośliny, cieszące się ogromną popularnością z uwagi na swoje walory ozdobne. Nazwę zawdzięczają białym lub zielonym liściom przykwiatowym, otaczającym mleczny kwiatostan. Skrzydłokwiaty to popularne rośliny doniczkowe, cenione także z uwagi na swoje zdolności do oczyszczania powietrza.

Jeśli jednak chcemy cieszyć oczy widokiem tej imponującej rośliny, musimy właściwie o nią zadbać. Nieodpowiednia pielęgnacja skrzydłokwiatu i zapewnienie mu niewłaściwych warunków mogą przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Jakich błędów nie popełnić? Czego potrzebuje skrzydłokwiat?

  • Skrzydłokwiat preferuje światło rozproszone lub półcień. Nie będzie się dobrze czuł w miejscu, w którym narażony zostanie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

  • Skrzydłokwiat nie powinien stać w przeciągu.

  • Roślina potrzebuje przepuszczalnego podłoża o neutralnym odczynie pH. W uprawie świetnie sprawdzi się standardowa ziemia kwiatowa, ale można też wymieszać ziemię kompostową z piaskiem w proporcji 1:1.

  • Podlewanie skrzydłokwiatu powinno być systematyczne, ale umiarkowane. Należy utrzymywać stale wilgotną glebę, jednak nie może być ona mokra. Przelanie może doprowadzić do zgnicia korzeni i liści.

  • Nawożenie skrzydłokwiatu to istotny zabieg pielęgnacyjny. Warto nawozić roślinę raz w miesiącu na przykład nawozem uniwersalnym do domowych roślin doniczkowych czy nawozem naturalnym. Dzięki temu pobudzimy ją do wzrostu i kwitnienia.

Pewne błędy w uprawie powtarzają się częściej niż inne. Zwykle roślinę niepotrzebnie umieszcza się w pełnym słońcu, nadmiernie przesusza lub przelewa. Przelany skrzydłokwiat trudno jest uratować. Warto więc zadbać o warstwę drenażu i uprawiać roślinę w przepuszczalnej ziemi, by ewentualny nadmiar wody mógł z niej wypłynąć. Żółte liście skrzydłokwiatu to oznaka, że w pielęgnacji popełniono jakiś błąd. Może chodzić o nadmierne nasłonecznienie, ale też niedobór składników pokarmowych. Z kolei brązowe końcówki liści skrzydłokwiatu wskazują, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche.

Czytaj również: Wystarczy szklanka tego domowego nawozu. Skrzydłokwiat wypuści mnóstwo liści i kwiatów

Najlepszy nawóz do skrzydłokwiatu – przepis i zastosowanie

Naturalny nawóz do skrzydłokwiatu wzmocni roślinę i jej odporność na ataki szkodników czy chorób. Ponadto pobudzi ją do intensywnego wzrostu i kwitnienia. Warto przygotować domowy nawóz do skrzydłokwiatu z sody oczyszczonej. Co będzie potrzebne?

  • 1 litr wody,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej.

Jak przygotować odżywkę do skrzydłokwiatu? Łyżeczkę sody oczyszczonej dodajemy do 1 litra wody i intensywnie mieszamy, by wszystko się rozpuściło. W ten sposób otrzymujemy naturalny nawóz, którym możemy zasilać nie tylko skrzydłokwiaty, ale też sukulenty, storczyki, anturium i wiele innych roślin. Odżywkę należy stosować raz na 30 dni.

Roztworem można nie tylko podlewać rośliny, ale też rozpylać go na liściach. Pomoże wyeliminować szkodniki i grzyby, a także wesprze regenerację więdnących liści. Opryski liści również wykonujmy raz na 30 dni.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł? Kwadrans po podlaniu trzeba wykonać ważną czynność

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najlepszy domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Roślina dobrze się ukorzeni, rozrośnie i wypuści mnóstwo kwiatów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.