Spis treści:
Pielęgnacja papryki w sierpniu
Czy wiesz, że papryka zawiera pięciokrotnie więcej witaminy C niż cytryna? Poza tym obfituje w minerały, kwas foliowy i flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki. Za uprawą tego warzywa przemawia też wyjątkowy smak, który urozmaici każde danie. Choć uprawa papryki nie jest trudna, należy zapewnić jej jak najlepsze warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W zamian odwdzięczy się mnóstwem smacznych, dorodnych owoców pełnych witamin i minerałów. Kluczowe znaczenie ma m.in. odpowiednia pielęgnacja papryki w sierpniu. Zastanawiasz się, czego potrzebują krzaczki w tym okresie? Podstawą jest regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Na niedobór wody reagują więdnięciem, a także zrzucaniem kwiatów i owoców. Nie służy im też nadmierne podlewanie, które może spowodować, że korzenie roślin zaczną gnić. Warto również pamiętać, że papryka uprawiana w doniczkach wymaga częstszego podlewania niż ta, która rośnie w gruncie.
Kolejną ważną czynnością, która decyduje o ilości i jakości uzyskanych owoców, jest nawożenie. W sierpniu papryka ma zwiększone zapotrzebowanie na potas, który sprawia, że krzaczki lepiej rosną, a owoce są większe i szybciej dojrzewają. Dlatego zalecane jest dwukrotne przeprowadzenie zabiegu dokarmiania nawozami o dużej zawartości tego pierwiastka (w odstępie 7-10 dni). Choć na rynku nie brakuje odpowiednich odżywek, najlepiej sięgnąć po preparaty naturalne (m.in. gnojówkę z żywokostu).
Aby przyspieszyć dojrzewanie papryki, zadbaj m.in. o ogławianie. Fot.georgina198/123RF.com
Paprykę stosunkowo rzadko porażają choroby. Mimo to należy systematycznie sprawdzać krzaczki pod kątem występowania niepokojących objawów. Niekiedy może pojawić się sucha zgnilizna wierzchołkowa – groźna choroba fizjologiczna, która objawia się brunatnymi plamami na wierzchołkach owoców. Najczęściej spowodowana jest niedoborem wapnia. Aby poradzić sobie z tym problemem, zalecane jest uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka za pomocą saletry wapniowej (opryski mogą być stosowane zapobiegawczo lub interwencyjnie).
Jak przyspieszyć dojrzewanie papryki?
Jeśli chcesz przyspieszyć dojrzewanie papryki, należy przede wszystkim zadbać o systematyczne zbiory owoców. Dzięki temu krzaczki skupia swoją energię na dojrzewaniu kolejnych. W drugiej połowie sierpnia (30-40 dni przed ostatnim planowanym zbiorem) należy również zająć się ogławianiem papryki, czyli usunięciem wierzchołka wzrostu. W tym celu uszczykujemy górną część pędu nad ostatnim pąkiem. To sprawi, że papryka zgromadzi całą energię na wzroście już wytworzonych owoców, dzięki czemu będą one większe i szybciej dojrzeją. W przypadku nadmiaru owoców na krzaczkach warto usunąć kilka z nich, inaczej będą one małe. Dzięki tym wskazówkom przyspieszysz dojrzewanie papryki, z kolei uzyskane plony będą obfite i dorodne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak często podlewać pomidory? Czym zastąpić wodę? Największe błędy w podlewaniu
Letnie sadzenie kalarepy z rozsady. Smaczne odmiany, pielęgnacja i zbiór
Dlaczego kalafior żółknie? Pielęgnacja i najsmaczniejsze odmiany kalafiora