Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego klon palmowy odbarwia się i usycha. Zasady uprawy klonu palmowego

Klon palmowy zachwyca intensywnym kolorem i kształtem liści. Jest jedną z najpiękniejszych egzotycznych roślin ogrodowych, jakie możemy uprawiać w naszym klimacie. Niestety przy nieodpowiedniej pielęgnacji szybko traci cały swój urok. Co robić, gdy jego liście odbarwią się lub usychają? Podpowiadamy, jak uprawiać klon palmowy tak, by rósł zdrowo i zachwycał feerią barw.

Dlaczego klon palmowy odbarwia się i usycha. Zasady uprawy klonu palmowego
Wyjaśniamy, jak uprawiać klon palmowy tak, by roślina była piękna i zdrowa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak uprawiać klon palmowy? 

Klon palmowy (z łac. Acer palmarum) to egzotyczne drzewo lub krzew, który naturalnie porasta tereny wschodnich Chin, Japonii oraz Korei Południowej. Posadzony w naszym klimacie, może stanowić nie lada wyzwanie dla ogrodników-amatorów.

Z drobną pomocą poradzą sobie z nią jednak również te osoby, które wcześniej szczególnie nie interesowały się tym, jak uprawiać klon palmowy. Wystarczy poznać kilka prostych zasad.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mattias Rosberg (@barayama.maples)

  • Sadzenie klonu palmowego

Sadzeniem klonu palmowego zajmujemy się od marca do maja, a później od września do października.

Po zakupie drzewa z gołym korzeniem najpierw pozbywamy się złamanych i zgniłych części rośliny. Aby sadzonki dobrze się przyjęły, przed sadzeniem klonu palmowego zanurzmy jego korzenie na parę godzin w wodzie.

Wybieramy odpowiednie stanowisko klonu palmowego i odchwaszczamy je. Roślinę wkładamy go dołka o głębokości ok. 50-60 cm oraz szerokości oscylującej w zakresie od 40 do 50 cm. Samo dno możemy usypać żwirem i warstwą świeżej ziemi.

  • Ziemia dla klonu palmowego

Uprawa klonu palmowego okaże się udana tylko wtedy, gdy zapewnimy mu glebę o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym.

Ziemia dla klonu palmowego powinna być próchnicza, wilgotna i przepuszczalna. Można np. przysypać drzewo mieszanką ziemi ogrodowe, kompostowej i torfu. Cięższe gleby nie sprzyjają roślinie.

  • Stanowisko dla klonu palmowego

Odpowiednie stanowisko dla klonu palmowego powinno słoneczne lub półcieniste. Idealnie, aby było również osłonięte od wiatru.

Egzotyczny cud natury pięknie wygląda posadzony jako soltier w pobliżu skałek i widowiskowych oczek wodnych, a także przy różanecznikach i gatunków bylin o ozdobnych liściach.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Thomas Wieme (@thomaswieme)

  • Podlewanie klonu palmowego

Klon palmowy wymaga od nas regularnego podlewania w godzinach porannych i wieczornych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że woda szybko nie wyparuje z podłoża. Idealnie byłoby, gdyby gleba wokół klonu palmowego cały czas była lekko wilgotna.

  • Nawożenie klonu palmowego

Nawożenie klonu palmowego nie jest, co prawda, obowiązkowe (przy drzewach uprawianych w ogrodzie), ale w pierwszych latach po posadzeniu może sprzyjać prawidłowemu rozwojowi rośliny. Z tego względu w okresie od kwietnia do maja warto zasilać rośliny kompostem, biohummusem, albo nawozem wieloskładnikowym.

Wyjątkiem są bogate w azot nawozy mineralne, które aplikujemy roślinom do sierpnia. Te jednak należy stosować z umiarem, aby nie zaburzyć naturalnego procesu drewnienia pędów rośliny i nie narazić jej na przemarznięcie.

  • Przycinanie klonu palmowego

Przycinanie klonu palmowego nie jest konieczne, gdyż rośliny te najpiękniej wyglądają w swojej naturalnej formie. Drzewa rosną wolno, dlatego na wiosnę wystarczy jedynie usunąć uszkodzone i  przemarznięte pędy.

Jeśli za bardzo się rozrosną, to możemy lekko skorygować ich objętość na przełomie lipca i sierpnia. Później nie możemy jednak zapomnieć o tym, aby po podcinaniu zabezpieczyć wrażliwe miejsca maścią ogrodniczą.

  • Rozmnażanie klonu palmowego

Jeśli chodzi o sposoby rozmnażania klonu palmowego, to najłatwiej zrobić to z nasion po stratyfikacji, której celem jest pobudzenie roślin do kiełkowania (poprzez oddziaływanie temperaturą, wilgotnością i wymianę gazową).

Nasionka wkładamy go pojedynczych woreczków z ziemią i zamykamy w lodówce na okres ośmiu tygodni, a gdy zauważymy kiełki, siewki przesadzamy do doniczek z ziemią kwiatową i perlitem.

Możliwe jest także rozmnażanie klony palmowego z sadzonek, pobranych latem z młodych pędów. Ta metoda uznawana jest jednak za trudniejszą.

  • Szkodniki i choroby klonu palmowego

Klon palmowy wykazuje dobrą odporność na choroby. Sporadycznym problemem mogą okazać się mszyce, drzewoszki i opuchlaki truskawkowce, których jednak łatwo pozbędziemy się ekologicznymi preparatami.

Większym problemem wydają się choroby klonu palmowego, na czele z wertycyliozą, która może doprowadzić do częściowego lub całkowitego obumarcia rośliny. Najłatwiej zauważyć ją podczas cięcia po czarnych punktach na świeżych pędach rośliny.

Uciążliwy bywa także mączniak prawdziwy, do którego wystąpienia przyczyniają się częste opady deszczu i duża wilgotność. Tę chorobę klonu prawdziwego rozpoznamy po wykwicie białego meszku z ciemnymi punkcikami na liściach.

W przypadku wystąpienia zgorzeli pędów roślina zachowuje się tak, jakby przemarzła. Na korze drzewa widoczne są brązowe plamy, które w miarę upływu czasu rozrastają się i powodują pęknięcia. Wówczas chore pędy trzeba szybko usunąć.

Przeczytaj również: Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Dlaczego klon palmowy odbarwia się?

Najczęstszą przyczyną, dlaczego klon palmowy odbarwia się, jest zapewnienie mu nieodpowiedniego stanowiska. Podobnie jak większość roślin o kolorowych liściach, również i ta preferuje miejsca słoneczne, ewentualnie lekko półcieniste.

Jeżeli jednak klon palmowy został posadzony w cieniu, nie musimy od razu panikować. Nie powinno to bowiem wpłynąć negatywnie na jego wzrost. Po prostu kolor liści nie będzie wówczas intensywny.

Im mniej światła będzie docierać do liści, tym bardziej te będą blaknąć, stopniowo zieleniejąc. A jeżeli bardzo nam to przeszkadza i pragniemy, aby klon palmowy ponownie cieszył nasze oczy liśćmi o purpurowym zabarwieniu, możemy ostrożnie przesadzić go w korzystniejsze miejsce.

Przeczytaj również: Kolorowe klony do ogrodu. Polecane odmiany

Dlaczego kolon palmowy usycha?

Decydując się na uprawę klonu palmowego w swoim ogrodzie, musimy liczyć się z trudnościami. Głównym problemem, z którymi możemy mieć wówczas do czynienia, jest usychanie końcówek liści.

Pierwszą z przyczyn, dlaczego klon palmowy usycha, jest jego odwodnienie, gdy np. rośnie na słonecznym stanowisku ze zbyt niską wilgotnością powietrza. Może do tego dojść zwłaszcza po posadzeniu rośliny w glebie piaszczystej i słabo przepuszczalnej i w takiej sytuacji drzewo należy natychmiast podlać.

Jeżeli drzewo nie jest chore, to innym popularnym powodem usychania liści klonu palmowego jest niedobór potasu. Można temu zapobiec poprzez regularne nawożenie (np. ściółkowanie pokrzywą). Dzięki temu dostarczamy roślinom duże ilości tego pierwiastka, a jednocześnie chronimy glebę przed przesuszeniem.

Źródło: RHS, opracowanie własne

Przeczytaj również: 

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego!

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.