Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kolorowe klony do ogrodu. Polecane odmiany

Zachwycają feerią barw, prezentują się spektakularnie, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa. Połączenie intensywnej czerwieni, olśniewającego złota i ciepłej żółci czyni kolorowe klony efektownym dodatkiem do każdego ogrodu. Bogactwo mieniących się odcieni sprawia, że wybór odmiany klonów może być nie lada wyzwaniem. Poznaj polecane odmiany i tchnij życie w swój ogród!

Kolorowe klony do ogrodu. Polecane odmiany
Fot. Klon / 123RF/PICSEL

Charakterystyka kolorowych klonów

Klony należą do rodziny mydleńcowatych, a ich nazwa systematyczna to Acer. Klon kolorowy jest majestatyczną ozdobą krajobrazów niemal na całym świecie. Spotkasz go na terytorium Azji i Europy, a także w Ameryce Północnej i Środkowej oraz w północnej części Afryki.

Klon – drzewo czy krzew?

Klony występują w ponad 100 gatunkach i w przeważającej większości są drzewami liściastymi, a każdą odmianę cechuje inny kolor liści. Warto wspomnieć, że liście klonu spadają z tych drzew każdej jesieni. Wyjątek od tej reguły stanowią kolorowe klony z południowej Azji, które nie tracą liści. Klony kolorowe mogą mieć postać wielopiennych krzewów, a także majestatycznych drzew o masywnych pniach. Ich kora jest ciemnobrązowa i bruzdowana, a gałązki wąskie i czerwonobrązowe.

Czym wyróżnia się klon?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać to drzewo? Cechą odróżniającą klon od innych drzew liściastych są pięciopalczaste liście z głębokimi wcięciami. Chociaż ich kształt może być zarówno smukły i podłużny, jak i szeroki – pięć wystających klap liści to znak rozpoznawczy kolorowych klonów. 

Jakie barwy przybierają liście klonu?

Jaki kolor ma klon? Ciebie też nurtuje to pytanie? W większości przypadków w sezonie wegetacyjnym klony charakteryzują się liśćmi o zielonej barwie. Początkowo są jasnozielone i dopiero z czasem ciemnieją. Jesienią klon zyskuje jednak nowe i olśniewające jaskrawożółte przebarwienia. Stopniowo, wraz z kolejnymi dniami, liście osiągają krwistoczerwony kolor.

Czy klon ma kwiaty?

Wiosną na klonie możesz zaobserwować niewielkie, jasne kwiaty. W połowie lata opadają one z drzew, pozostawiając strąki nasion w kształcie przypominającym literę „V”. To właśnie tzw. noski, które w dzieciństwie doprowadzały nas do śmiechu podczas licznych zabaw z ich wykorzystaniem. 

Uprawa klonów

Klony prezentują się niezwykle majestatycznie. Zdobią nie tylko parki i osiedlowe ścieżki, ale też przydomowe ogródki. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi i niekłopotliwej uprawie skradają serca coraz większej liczby entuzjastów niebanalnych aranżacji ogrodowych.

Klon – sadzenie w ogrodzie

Kiedy sadzić klony? Najlepiej wczesną jesienią, choć nie jest to konieczne. Klucz do sukcesu to odpowiednie stanowisko do sadzenia klonu. Wybierz nasłonecznione miejsce o przepuszczalnej glebie. Pamiętaj, że klon kolorowy – w zależności od gatunku – może osiągać od kilku do kilkudziesięciu metrów wysokości. Umieść go zatem w gruncie z dala od budynków i linii energetycznych. 

Zobacz więcej zdjęć

Pielęgnacja klonów w pigułce

Świeżo zasadzony klon kolorowy potrzebuje stosunkowo dużo wody. Uzupełnianie jej nie będzie konieczne dopiero wtedy, gdy klon zapuści korzenie w glebie. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu klonu przy wystąpieniu suszy. Jeśli spostrzeżesz, że liście klonu zaczynają więdnąć, również zadbaj o dostarczenie mu większej ilości wody.

Nawożenie klonu

Czy należy nawozić klony? Podczas sadzenia klonów nawożenie jest niewskazane. Nieodpowiednia dawka, źle dobrany środek mogą spowodować poparzenia młodych korzeni rośliny. Najlepiej poczekaj z tym zabiegiem do kolejnej wiosny od momentu sadzenia. Wybierz zrównoważony nawóz, by pobudzić wzrost drzewa. Podobne efekty przyniesie warstwa kompostu pod ściółką.

Przycinanie klonu

Za przycinanie klonu najlepiej zabierz się późną zimą. Nie zapomnij o pozbyciu się wszystkich chorych lub złamanych gałęzi. Jeśli zauważysz, że w koronie drzewa jest zbyt wiele gałęzi, pozbądź się kilku z nich. W ten sposób zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza i zagwarantujesz swobodny dostęp światła do wnętrza korony. 

Poznaj olśniewające odmiany klonów

Istnieje ponad 100 gatunków klonów. Taka ilość sprawia, że wybór odpowiedniej odmiany może przysporzyć kłopotów nie tylko ogrodowym laikom. Przedstawiamy najpopularniejsze odmiany klonów, które spotkasz w Polsce.

Klon polny

Klon polny (Acer campestre) może przybierać postać zarówno niewielkiego, gęstego i niskorozgałęzionego drzewa liściastego, jak i dużego, wielopniowego krzewu. Przeważnie osiąga 6 – 10 m wysokości. Sporadycznie możesz też spotkać bardziej majestatyczne okazy o wysokości 20 m. Klon polny doskonale sprawdzi się w formie żywopłotu. Może też służyć do zapewnienia cienia w ogrodzie.

Fot. Klon polny (Acer campestre) / 123RF/PICSEL

Pielęgnacja klonów polnych nie jest skomplikowana. To drzewo świetnie radzi sobie w trudnych warunkach. Nie są mu straszne zacienione miejsca, susza ani niesprzyjające gleby. Sprawdź także: Klon polny (Acer campestre)

Klon pospolity

Klon pospolity (Acer platanoides) to jedna z najczęściej spotykanych odmian klonów. Nazywa się go również klonem zwyczajnym. Charakteryzuje się średnią wielkością do 30 m i okrągłą, gęstą koroną. Klon pospolity możesz spotkać zarówno wzdłuż miejskich ulic, w parkach, jak i przed domami. Jego liście są bardzo duże i zakończone ostrymi brzegami. Mają ciemnozielony kolor, a jesienią stopniowo przybierają żółte, pomarańczowe i czerwone barwy.

Fot. Klon pospolity (Acer platanoides) / 123RF/PICSEL

Klon pospolity to wytrzymałe drzewo. Doskonale radzi sobie w niesprzyjających warunkach, takich jak ekstremalne mrozy i upały oraz susze. W rozwoju nie przeszkadzają mu też spaliny samochodowe.

Klon jesionolistny 

Klon jesionolistny (Acer negundo) to szybkorosnące, średniej wielkości drzewo liściaste. Przeważnie osiąga ok. 10 m wysokości. Jego korona jest zaokrąglona i rozłożysta. Charakteryzuje się nieregularnymi kształtami. Jeśli chcesz cieszyć oko estetycznym wyglądem korony, pamiętaj o regularnym podcinaniu jego gałęzi.

Fot. Klon jesionolistny (Acer negundo) / 123RF/PICSEL

Liście klonu jesionolistnego początkowo charakteryzują się pomarańczową barwą. Później przybierają żółte odcienie. Ta odmiana klonów jest zaliczana do grupy inwazyjnych roślin, które stanowią niebezpieczeństwo dla flory regionalnej. 

Klon jawor

Klon jawor (Acer pseudoplatanus) swoją nazwę zawdzięcza kształtowi liści podobnemu do tych typowych dla jaworu. To drzewo o wysokości do 40 m świetnie radzi sobie w warunkach miejskich. Charakteryzuje się gęstą koroną o ciemnozielonych liściach, które przeważnie nie zmieniają barwy.

Fot. Klon jawor (Acer pseudoplatanus) / 123RF/PICSEL

Niekiedy mogą przybierać jedynie żółtawo-brązowe odcienie. Klon jawor to doskonały wybór, jeśli chcesz zapewnić odrobinę cienia w swoim ogrodzie. Doskonale rozwija się w żyznych i wilgotnych glebach. Jest odporny na mrozy i silne wiatry, jednak susza i zanieczyszczenia powietrza nie sprzyjają jego rozwojowi.

Klon palmowy

Klon palmowy (Acer palmatum) doskonale uzupełni aranżację ogrodową w każdym stylu. Może przybierać zarówno formę liściastego krzewu, jak i drzewa o niewielkich rozmiarach. Klon palmowy osiąga wysokość ok. 3–8 m. Charakteryzuje się zaokrąglonym pokrojem.

Fot. Klon palmowy (Acer palmatum) / 123RF/PICSEL

Jego liście wiosną i latem są zielone, a jesienią przybierają żółte, brązowe, czerwone, pomarańczowe i purpurowe odcienie. Ze względu na zapierające dech w piersiach jesienne barwy wysoce zróżnicowanych odmian uprawnych klonu palmowego, drzewo to często wykorzystuje się w architekturze krajobrazu. Może zainteresuje cię także artykuł: Klon palmowy w ogrodzie. Uprawa, odmiany, pielęgnacja

Klon japoński

Klon japoński (Acer japonicum) to kolejna odmiana ciesząca się wysoką popularnością wśród ogrodników. Cechuje się niezbyt masywnym pniem i luźno zbudowaną, rozłożystą koroną. Dzięki temu prezentuje się niezwykle zgrabnie! Doskonale sprawdzi się zarówno w okolicy budynku mieszkalnego, jak i w pobliżu oczka wodnego. Zazwyczaj osiąga ok. 3–5 m wysokości. Klon japoński ma charakterystyczne zielone liście, które jesienią przybierają żywe, pomarańczowe i czerwone barwy. 

Przeczytaj również: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?

Fot. Klon japoński (Acer japonicum) / 123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiasz się, które drzewo doda blasku Twojemu przydomowemu ogrodowi podczas ponurych, jesiennych dni, postaw na klon. Najlepszy gatunek do niewielkiego ogródka to klon palmowy oraz klon japoński. W większych ogrodach sprawdzą się klony polne, pospolite czy jesionolistne.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.