Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa klonu palmowego w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany, wymagania i zastosowanie

Klon palmowy (Acer palmatum Thunb) to drzewo lub krzew z gatunki mydleńcowatych. Naturalnie występuje w Azji Wschodniej (rejony Półwyspu Koreańskiego i Japonii), a do Europy trafił za sprawą botanika Carla Thunberga. Jakie są odmiany klonu palmowego? Jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie?

Uprawa klonu palmowego w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany, wymagania i zastosowanie
Uprawa klonu palmowego nie należy do najprostszych. Stosowanie kilku ważnych zasad sprawi, że będzie ozdobą każdego ogordu. Fot. kolotype/123RF.com

Spis treści: 

Klon palmowy w ogrodzie

Klon palmowy jest drzewem, które dorasta do ok. 3-5 metrów wysokości, co oznacza, że w ogrodzie potrzebuje sporo miejsca, ale istnieją też odmiany karłowate, umożliwiające uprawę w donicy lub jako krzew. Wyróżnia się szeroką, parasolowatą koroną, złożoną z cienkich gałęzi. Kora jest szarego lub szarobrązowego koloru. Jego spore, wachlarzowe, mocno powycinane liście wyglądają, jakby były postrzępione, podobnie jak u palmy – stąd wzięła się nazwa rośliny. Ich kolor zależy od odmiany i pory roku – mogą być one zielone, żółtawe, pomarańczowe, czerwone. Drobne, czerwone kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Jesienią drzewo wykształca owoce: drobne orzeszki w kolorze brązowym i czerwonym. Azjatyckie pochodzenie rośliny sprawia, że w polskich warunkach może być ona wymagająca w uprawie, jednak atrakcyjny wygląd przez cały rok wynagradza ciężką pracę włożoną w jej pielęgnację.

Klon palmowy – odmiany

Istnieje ponad 300 ozdobnych odmian tego drzewa. Różnią się one pod względem kształtu i koloru liści, wysokością, pokrojem. Oto najczęściej uprawiane odmiany klonu palmowego:

  • Klon palmowy ‘Atropurpureum’ – odmiana o czerwonych, prawie purpurowych liściach (typowo jest określana jako  „klon palmowy czerwony”) i o pędach w podobnym kolorze, dorastająca do ok. 3 m wysokości. Jest częściowo mrozoodporny. Młodsze okazy wymagają okrywania na zimę agrowłókniną. Nadaje się do małych ogrodów.

  • Klon palmowy ‘Dissectum’ – jako krzew dorasta do 2 metrów wysokości; należy do najwolniej rosnących odmian. Głęboko powycinane liście na zwisających pędach są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

  • Klon palmowy ‘Dissectum Garnet’ – podobnie jak wyżej opisane odmiany tworzy parasolowatą, przewieszającą się koronę. Dorasta do 4-5 m wysokości. W zależności od pory roku liście przyjmują kolor zielony (lato) lub czerwony (jesień).

  • Klon palmowy 'Dissectum Nigrum' – ma lekko przewieszający się pokrój, liście są koloru brązowo-czerwonego. To dość niski krzew (osiąga wysokość ok. 1,5 m), który mocno rozrasta się na szerokość (ok. 3 m). Lekkie, pierzaste liście, jeszcze mocniej powycinane niż u innych odmian, sprawiają, że roślina wygląda delikatnie i ażurowo. Jej powyginane, bordowe pędy są dekoracyjne również zimą.
     
  • Klon palmowy ‘Ornatum’ – jedna z niższych odmian. Osiąga wymiary ok. 2 m wysokości i 4 m szerokości. Rośnie bardzo wolno. Klapowe liście wiosną są brązowoczerwone, a latem brązowozielone. Na jesień czerwienieją.
     
  • Klon palmowy ‘Bloodgood’ – charakteryzuje się gęstym pokrojem i liśćmi o głębokim, bordowym kolorze, które utrzymują się cały rok. Dorasta do 5 m i jest bardziej odporna na mróz niż inne odmiany.

  • Klon palmowy ‘Orange Dream’ – odmiana wolnorosnąca, osiągająca wysokość ok. 3-4 m. Jak nazwa wskazuje, wiosną liście rośliny są intensywnie pomarańczowe. Z upływem czasu żółcieją.

  • Klon palmowy 'Mikawa-yatsubusa' to jeden z najniższych i najwolniej rosnących przedstawicieli tego gatunku – osiąga zaledwie 0,8-1 m. Odznacza się wyprostowanym pokrojem i dużymi jasnozielonymi liśćmi, które rosną bardzo gęsto.

  • Klon palmowy ‘Sangokaku’ – ciekawa odmiana o liściach, które w zależności od pory roku są intensywnie zielone lub żółtozłote.

Jest wiele odmian klonu palmowego o różnym kształcie i wybarwieniu liści. Fot. Arthit Buarapa/123RF.com  

Odmiany karłowe klonu palmowego

Do odmian karłowych, których wysokość nie przekracza 1-2,5 m, zaliczają się 'Dissectum', 'Dissectum Garnet', 'Mikawa-yatsubusa', 'Ornatum, 'Dissectum Nigrum'. Z powodzeniem można je uprawiać w pojemnikach i jako bonsai.

Przeczytaj również: Dlaczego klon palmowy odbarwia się i usycha. Zasady uprawy klonu palmowego

Uprawa klonu palmowego - najważniejsze zasady

  • Stanowisko

Ponieważ wywodzi się z klimatu o łagodnych warunkach atmosferycznych, wymagania klonu palmowego są dość wygórowane. Stanowisko dla tej roślin powinno być w miarę słoneczne (ale nie bezpośrednio nasłonecznione) lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru. W cieniu liście rośliny nie wybarwią się; pozostaną zielonkawe i mało dekoracyjne.

  • Ziemia

Uprawa klonu palmowego będzie udana, jeśli zapewnimy mu ziemię próchniczą i wilgotną. Podłoże powinno być przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym do neutralnego. Toleruje on podłoże o nieco wyższym pH, jednak rośnie wtedy mniej okazale. Preferuje, by ziemia była stale wilgotna; nie może być ona jednak ciężka i podmokła. 

Aby uchronić roślinę przed negatywnymi skutkami suszy, ziemię wokół pnia warto wyściółkować. Warstwa kory z drzew iglastych spowoduje, że woda z podłoża nie będzie szybko odparowywać. Zabieg powtarzamy również na zimę, co zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem.

  • Sadzenie

Stanowisko dla sadzonki powinno być dokładnie odchwaszczone. Przed przeniesieniem w docelowe miejsce, namaczamy jej korzenie przez parę godzin w wodzie. Umieszczamy ją w dołku wykopanym na głębokość ok. 50-60 cm i szerokość 40-50 cm. Dno usypujemy żwirem oraz warstwą świeżej ziemi. Roślinę w dołku należy umieść tak, by miejsce między pniem a korzeniem znajdowało się na poziomie podłoża. Przysypujemy ją ziemią (świeżą lub mieszanką ziemi ogrodowej, kompostowej i torfu w równych proporcjach) i lekko uklepujemy. Na koniec obficie podlewamy i ściółkujemy.

  • Podlewanie

Z powodu płytkiego i płaskiego systemu korzeniowego, krzew źle znosi niedobory wody i suszę; jego podłoże powinno być stale lekko wilgotne, inaczej jego liście zaczną przysychać na końcach. W okresie wegetacji roślinę podlewamy systematycznie, najlepiej rankiem lub wieczorem. Tutaj warto być jednak uważnym: gdy rośliny mają zbyt wilgotno, stają się bardziej podatne na choroby grzybowe.

  • Nawożenie 

Na ogół krzew nie wymaga nawożenia. Można je przeprowadzać w pierwszych latach po posadzeniu rośliny, co wzmocni jej wzrost. Do zasilenia używamy kompostu, biohummusu lub nawozów wieloskładnikowych. Stosujemy je gównie wiosną, przeważnie w okresie od kwietnia do maja, chyba że producent radzi inaczej. Wyjątkiem są tutaj nawozy mineralne bogate w azot, które aplikujemy do pierwszej połowy sierpnia. Nadmiar tego składnika może zaburzyć proces drewnienia pędów rośliny, co naraża ją na przemarznięcie.

Klon palmowy doskonale sprawdzi się w  ogrodach w stylu japońskim. Fot.Maksims Grigorjevs/123RF.com

  • Przycinanie klonu palmowego

Co do zasady klony palmowe - które wolno rosną i najładniej prezentują się w „naturalnej” formie - nie wymagają systematycznego przycinania. Wczesną wiosną usuwamy jedynie uszkodzone i  przemarznięte pędy. Ewentualne zabiegi korekcyjne, gdy rośliny rozrosną się za bardzo, zaleca się przeprowadzać latem, na przełomie lipca i sierpnia. Zapobiegawczo skrócone pędy zabezpieczamy pastą lub maścią ogrodniczą.

  • Rozmnażanie 

Roślinę najłatwiej rozmnożyć z nasion, jednak wymagają one stratyfikacji, czyli pobudzenia do kiełkowania. Oddziałuje się na nie właściwą temperaturą, poziomem wilgotności i wymianą gazową. W styczniu nasiona zamyka się w pojedynczych woreczkach wypełnionych ziemią i odstawia się do lodówki na ok. 8-9 tygodni. W tym czasie co kilka dni należy je przewietrzyć. Gdy pojawią się kiełki, siewki przenosimy do doniczek z ziemią kwiatową zmieszaną z perlitem. Klon palmowy można rozmnażać również z sadzonek, które pobiera się wczesnym latem z młodych pędów, jednak jest to zdecydowanie trudniejsza metoda.

  • Choroby i szkodniki

Problemy w uprawie klonu palmowego wynikają najczęściej z niespełnienia wymogów tego gatunku. Roślina jest odporna na choroby grzybowe, jednak w przypadku zaburzenia czynników dobrostanu – przelania czy przemarznięcia, mogą pojawić się alarmujące objawy. Gnicie pnia może być powodowane zbyt grubą warstwą usypanej ściółki, która blokuje swobodną cyrkulację powietrza. Klony często są atakowane przez zgorzel pędów, której symptomy przypominają przemarznięcie. Na korze pojawiają się brązowe plamy, które stopniowo rozrastają się i powodują jej pękanie. W takim wypadku porażone pędy należy usunąć.

Liście przysychające latem, których blaszki brązowieją, mogą oznaczać wystąpienie werticiliozy. Infekcja pojawia się na skutek przemarznięcia lub nadmiernego przesuszenia rośliny w fazie wzrostu. Częste opady deszczu i zbyt duża wilgotność mogą przyczynić się do wystąpienia mączniaka prawdziwego. Objawia się wykwitem białego meszku z czarnymi punkcikami na liściach. Nalot z czasem ciemnieje, a zarodniki grzyba przenoszą się na inne rośliny. Na wiosnę klon palmowy może być atakowany przez myszce, naliściaki drzewoszki i opuchlaki truskawkowce.

Przeczytaj również: Nawet jesienią w twoim ogrodzie będzie kolorowo. Sprawdź, jak uprawiać klon palmowy

Zastosowanie klonu palmowego w ogrodzie

Parasolowaty, płaczący kształt i atrakcyjne liście sprawiają, że Acer palmatum uprawiać można jako wyrazisty soliter w sąsiedztwie tarasu, skalnika, oczka wodnego czy trawnika. Roślina doskonale wpisuje się w stylistykę ogrodu japońskiego.

Co posadzić obok klonu palmowego? Pięknie wygląda on w towarzystwie iglaków: cisów, żywotników, czy kwitnących krzewów ozdobnych: azalii, rododendronów, hortensji bukietowych, wrzosów, kalin, berberysów i funkii. Ze względu na płytki system korzeniowy, klony palmowe doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach.

Klon palmowy musi mieć odpowiednią ilość słońca w ciągu dnia. Inaczej liście wybarwiają się na zielono. Fot. loflo69/CanvaPro

Klon palmowy szczepiony na pniu

Ozdobne odmiany rośliny często szczepi się na podkładach i sprzedaje w doniczkach. Dzięki temu są one łatwiejsze w uprawie i lepiej przyjmują się w nowych warunkach. Klon palmowy na pniu pielęgnuje się w zasadzie tak samo, jak zwykłe drzewo z tego gatunku. Można go wysiewać w ogrodzie od wiosny, aż do jesieni.

Klon palmowy w donicy

Jeśli nie mamy ogrodu, nie musimy rezygnować z uprawy klonu palmowego. Roślina ta świetnie poradzi sobie w donicy wystawionej na taras lub balkon – trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Okazy doniczkowe regularnie nawozimy nawozami płynnymi. Tak jak w przypadku uprawy gruntowej, zasilania zaprzestajemy w sierpniu. W okresie wegetacji klon podlewamy niemal codziennie, odstaną lub przegotowaną wodą, tak by podłoże było stale lekko wilgotne. Nawadnianie ograniczamy wraz z końcem lata. Na zimę koronę krzewu osłaniamy agrowłókniną, a pojemnik zabezpieczmy styropianem. Roślinę możemy również przenieść w miejsce, w którym, temperatura wynosi ok. 0 st. C (np. do piwnicy lub garażu) – nie stosujemy wówczas dodatkowych otulin. Klon palmowy przesadzamy co 2-3 lata.

To warto wiedzieć o klonie plamowym

Czy klon palmowy gubi liście na zimę?

Egzotyczny krzew zrzuca liście w okresie zimowym, nie znaczy to jednak, że traci on swoje dekoracyjne cechy. Jego ciekawie wybarwione pędy bardzo ładnie prezentują się na tle zimowego ogrodu. Nie wszystkie odmiany klonu palmowego są w pełni mrozoodporne. Na szkodliwe działanie niskiej temperatury narażone są szczególnie młode okazy, które zaleca się okrywać na zimę agrowłókniną, słomianymi matami lub jutą.

Dlaczego klon palmowy zielenieje?

Często zdarza się, że odmiany klonu o kolorowych liściach, zamiast ciekawie się wybarwiać – zielenieją. Najczęściej wynika to z niezapewnienia roślinom wystarczającej ilości słońca. Im go mniej, tym intensywniej zielone stają się liście. By znów przybrały czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwy (właściwiej dla uprawianej odmiany), krzewy należy przenieść na nieco jaśniejsze stanowisko.

Źródło: Deccoria.pl

Artykuł został uzupełniowny i zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 21.05.2021 roku.

Przeczytaj również: 

Klon palmowy – uprawa w gruncie i w donicy. Jak osłonić i przezimować klon palmowy?

Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego

Jak i czym nawozić młode drzewa owocowe? Używaj naturalnych nawozów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.