Porady ogrodnicze

Co siać w lipcu? Jakie kwiaty i warzywa można wysiać latem?

Wbrew powszechnej opinii, lipiec to bardzo pracowity miesiąc w ogrodzie. To odpowiedni czas zbioru plonów roślin zasianych na wiosnę. Jeśli więc posiadamy na działce trochę wolnego miejsca, warto posiać coś na poplon. Istnieje spora grupa roślin, a zwłaszcza warzyw, które z pewnych powodów warto wysiewać latem. Podpowiadamy, co można siać i sadzić w lipcu!

Co siać w lipcu? Jakie kwiaty i warzywa można wysiać latem?
W lipcu można wysiewać warzywa poplonowe, a także kontynuować siew niektórych bylin. Fot.pexels.com
REKLAMA

Spis treści:

Lipcowy wysiew warzyw

W celu intensywnego wykorzystania warzywnika, oprócz warzyw o długim okresie wzrostu, wysiewa się rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym. Dlatego przed zagospodarowaniem ogrodu warto się zastanowić, które warzywa będą stanowiły przedplon lub poplon, a które mogą rosnąć jako plon główny. W okresie wiosennym wysiewa się zazwyczaj warzywa o bardzo krótkim okresie wegetacyjnym, tzw. przedplon. Z kolei plon główny to uprawy, które najdłużej zajmują grządki.

W lipcu z przydomowego warzywniaka zbierany już część plonów roślin zasianych wiosną. Na ich miejscu możemy kontynuować wysiew niektórych warzyw, tzw. poplonów, które będą gotowe do zbioru końcem lata czy jesienią. Warto jednak pamiętać, że ze względu na panujące w lipcu trudne warunki atmosferyczne, rośliny potrzebują regularnego nawadniania. W tym miesiącu stopniowo skraca się także długość dnia, co sprzyja plonowaniu niektórych grup warzyw i ogranicza ryzyko wybijania w pędy kwiatostanowe. Jednak, aby spodziewać się obfitych plonów, należy trzymać się wyznaczonych terminów.

Przeczytaj również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach.Fot.123RF.com

Jakie warzywa siać w lipcu?

W pierwszej połowie miesiąca można kontynuować rozpoczęty już w czerwcu wysiew nasion m.in. buraka liściowego, fasoli szparagowej i sałaty łodygowej. Z kolei koniec lipca to dobry termin na siew kapusty pekińskiej, szpinaku i późnych odmian rzepy. Należy jednak pamiętać, że nie wolno uprawiać po sobie warzyw spokrewnionych, należących do tego samego gatunku ani rodziny (np. kalafiora i kapusty pekińskiej, grochu i fasoli).   

Przez cały lipiec można siać takie warzywa jak:

 • cebula siedmiolatka

 • koper ogrodowy

 • szczypiorek

 • szczaw

 • roszponka

 • endywia

 • rukola

 • rzeżucha

 • sałata krucha i masłowa

 • marchew (odmiany na zbiór jesienny)

 • kalarepa (wysiać na rozsadniku, a następnie przesadzić do gruntu w sierpniu)

Jakie warzywa siać w lipcu? Przez cały lipiec wysiewa się takie warzywa jak cebula siedmiolatka, szczypiorek, sałata, koper i roszponka. Fot.pixabay.com

Jakie kwiaty siać w lipcu?

Lipiec to dobry moment, aby wysiać niektóre gatunki roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, które kwitną zwykle po około 8-10 tygodniach od siewu nasion, aż do jesieni.

Na początku miesiąca wysiewa się:

 • nagietek

 • portulakę

 • groszek pachnący

 • nemezję

 • klarkię

Przez cały lipiec można wysiewać:

 • stokrotki

 • niezapominajki

 • malwy

 • bratki

 • gipsówki

 • orliki

 • łubiny

 • dziewannę

 • goździki

 • smagliczkę skalną

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie wyżej wymienione rośliny zakwitną w tym roku. Natomiast odpowiednia pielęgnacja nad nimi sprawi, że w przyszłym sezonie wytworzą piękne, kolorowe kwiaty. Zwłaszcza jeśli zadbasz o ich piklowanie (jak tylko wypuszczą pierwsze listki) oraz obfite podlewanie w czasie suszy i upałów. Ponadto większość gatunków roślin dwuletnich warto uprawiać w inspekcie lub w pojemnikach, a następnie przesadzić je na miejsce stałe. Wyjątek stanowią groszek pachnący i dziewanna, które nie lubią przesadzania.    

Jak podlewać młode siewki?

Największe zapotrzebowanie na wodę u roślin przypada na początkową fazę wzrostu. Należy jednak pamiętać, że młode siewki są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić podczas podlewania. Dlatego najlepiej używać zraszacza. Aby ograniczyć ryzyko poparzenia liści w czasie upałów, zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Nieco starsze sadzonki można już podlewać konewką z sitkiem. Ważne jest, aby nie schłodzić siewek zimną wodą prosto z kranu, co może zahamować ich wzrost. Do podlewania najlepiej nadaje się deszczowa lub odstana woda o temperaturze pokojowej.   

 Siew roślin w lipcu wymaga od nas więcej czasu i uwagi, gdyż konieczne jest ich podlewanie. Fot.pixabay.com

Czy można siać trawę w lipcu?

Piękny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jeśli nie zdążyłeś zasiać go wiosną – nic straconego! Trawę można wysiewać także w lipcu. Siew należy przeprowadzić w dzień bezwietrzny, najlepiej przed prognozowanymi opadami. Zanim wysiejemy trawę z nasion, należy odpowiednio przygotować podłoże, oczyszczając je, spulchniając i nawożąc.  

Warto jednak zaznaczyć, że zakładanie trawnika w lipcu jest bardziej pracochłonne i czasochłonne od siewu wiosennego i jesiennego. Latem ciężko jest utrzymywać młodą trawę przy życiu, dlatego trzeba zadbać, aby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne. W czasie upałów trawnik należy podlewać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, co niesie za sobą większy nakład pracy. Ponadto jest to również dość kosztowne, gdyż za wodę trzeba płacić. Dlatego wysiew trawnika w lipcu jest często mało efektywny.   

Przeczytaj również: Lipiec w ogrodzie. Co każdy ogrodnik musi zrobić w lipcu?

Kalendarz ogrodnika na lipiec 2022 ułatwi nam zadbanie latem o sad i ogród warzywny i balkon Fot.123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która jest uboga i choruje na schizofrenię, mieszka sama i niema żadnej rodziny. wyślij SMS o treści pomoc 7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 Fundacja Avalon...miej serce i patrzaj sercem

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co siać w lipcu? Jakie kwiaty i warzywa można wysiać latem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.