Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te choroby zagrażają winorośli. Dowiedz się, jak je zwalczyć

Długie, pnące się pędy, szerokie, ciemnozielone liście i duże grona słodkich owoców – winorośl to wspaniała ozdoba ogrodu. Aby pnącze mogło wzbudzać zachwyt przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednak czasami nawet najlepiej pielęgnowana winorośl może paść ofiarą różnych chorób. Dowiedz się, jakie występują najczęściej i jak z nimi walczyć. 

Te choroby zagrażają winorośli. Dowiedz się, jak je zwalczyć
Jakie choroby najczęściej atakują winorośl? Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Najczęściej spotykane choroby winorośli 

Pojawienie się jakichkolwiek objawów chorób u winorośli wymaga podjęcia natychmiastowego działania. Jeśli będziesz zwlekać, patogeny rozmnożą się i przeniosą na inne rośliny. Co więcej, osłabią roślinę, przez co zaczną interesować się nią szkodniki, które doprowadzą do śmierci winorośli.  

Warto również pamiętać, że przebywanie w pobliżu chorej winorośli nie jest bezpieczne. Porażone pędy mogą nagle złamać się i spaść. Jeśli roślina jest bardzo duża, może zakończyć się to nieszczęśliwie.  

Dlatego tak ważne jest, aby poznać choroby winorośli i dowiedzieć się, jak im przeciwdziałać. 

 • Mączniak rzekomy winorośli 

Mączniaka rzekomego wywołują grzyby Plasmopara viticola, które – według doświadczonych ogrodników – wywołują szkody na podobnym poziomie jak przędziorki chmielowce. Rozwojowi tej choroby sprzyja zwłaszcza wysoka wilgoć i ciepło.  

Objawy mączniaka rzekomego widoczne są głównie na liściach. Na górze blaszek powstają żółte przebarwienia, które układają się w mozaikę, a na dole występuje szary, puchaty nalot. Po pewnym czasie porażone tkanki zaczynają brązowieć i usychać. Choroba powoduje także brązowienie i opadanie owoców oraz spadek odporności nie tylko na szkodniki, ale także mróz.  

Walkę z tymi grzybami należy rozpocząć jeszcze zanim pojawią się na roślinie. Najlepszym sposobem jest wykonanie profilaktycznych oprysków przed kwitnieniem i po nim. Do tego zabiegu polecany jest np. Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG. Można również sięgnąć po naturalny preparat Limocide, którego należy używać maksymalnie 6 razy w sezonie.  

 • Biała zgnilizna winogron 

Biała zgnilizna winogron to choroba, którą wywołują grzyby Metasphaeria diplodiella. Pojawiają się one najczęściej na roślinach, które zostały uszkodzone przez grad, osy, ptaki czy ludzi. Ich pojawieniu się sprzyjają także temperatura pomiędzy 20 a 30°C oraz wilgoć. 

Najbardziej charakterystycznymi objawami białej zgnilizny winogron są pomarszczone, zaschnięte i jasnozielone owoce. Dodatkowo można zauważyć brązowe plamki, które rozprzestrzeniają się na liściach i pędach. W rezultacie porażone pędy zaczynają usychać.  

Najlepszym sposobem walki z białą zgnilizną winogron jest unikanie uszkodzenia jej pędów. Zatem należy dbać, aby nie żerowały w winogronach ptaki, a osy nie zakładały gniazd. Jednak nie zawsze można zapobiec uszkodzeniom, zwłaszcza w terenie, gdzie często występuje grad. Jeśli doszło do zakażenia, sięgnij po te same środki, co w przypadku walki z mączniakiem rzekomym i spryskaj roślinę według wskazówek producenta. 

 • Szara pleśń winogron 

Szara pleśń winogron to bardzo łatwa do rozpoznania choroba, a przy tym bardzo popularna i trudna do zwalczenia. Za jej powstanie odpowiadają grzyby Botrytis cinerea i wilgoć. Dlatego na tereny o podwyższonej ilości opadów, należy wybierać odmiany odporne na nadmiar wody. 

Pierwszymi objawami szarej pleśni winogron to zmiana koloru jagód na brązowy, wystąpienie na ich powierzchni siwego nalotu typowego dla pleśni oraz ich gnicie. W miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, grzyb może porazić takie liście. Wtedy na ich blaszkach pojawiają się plamy z żółtozieloną otoczką. Co więcej, porażone miejsca zaczynają wysychać i brunatnieć, a z czasem pokrywają się szarym nalotem. 

 Aby się pozbyć szarej pleśni, należy zastosować oprysk, np. preparatem Switch 62,5 WG. Można go stosować profilaktycznie, jak i po zakażeniu, ale tylko dwa razy w sezonie. Dodatkowo warto regularnie przycinać pędy winorośli, aby zwiększyć przepływ wiatru, a tym samym obniżyć wilgotność powietrza w tym miejscu. 

 • Chloroza 

Chloroza nie jest chorobą grzybiczą, a fizjologiczną. Wynika ona z zaburzenia procesu fotosyntezy, a w związku z tym produkcji chlorofilu, do którego przyczynia się zazwyczaj brak żelaza i magnezu. Jednak warto pamiętać, że chlorozie mogą sprzyjać także wysoki odczyn pH gleby oraz niedobory azotu i potasu. 

Typowy objaw chlorozy spowodowanej brakiem: 

 • żelaza – zżółknięta blaszka liściowa z zielonymi nerwami, 
 • magnezu – żółte starsze liście z zielonymi okolicami nerwów, 
 • azotu – żółte blaszki liściowe i czerwone ogonki oraz początki nerwów, 
 • fosforu – brunatne przebarwienia, deformacje i podwijanie się brzegów liści, 
 • potasu – fioletowo-brązowe plamy na krańcach liści i ich zasychanie, 
 • boru – podwijanie się brzegów najmłodszych liści i powstanie na nich mozaiki z plamek w żółto-zielonym kolorze.  

Aby przywrócić równowagę pH, a także uzupełnić niedobory mikro- i makroelementów, warto zadbać o odpowiednie nawożenie gleby preparatami o starannie skomponowanym składzie. Dobrze sprawdzą się środki przeznaczone do zasilania winorośli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pnączu niczego nie zabraknie do rozwoju.  

 • Antraknoza 

Antraknoza jest chorobą grzybiczą, która pojawia się, gdy wokół rośliny panuje wilgoć i ciepło. Co więcej, rozwinięciu się infekcji sprzyjają także brak cięcia pędów, pozostawianie liści na ziemi i nieusuwanie chwastów.  

Najbardziej charakterystycznymi objawami antraknozy są małe plamki na liściach i pędach. Z czasem zmieniają swój kolor na czerwonobrązowy, aż ostatecznie robią się czarne. Następnie zainfekowane miejsca zaczynają się kruszyć, co prowadzi do opadania liści. Dodatkowo tej chorobie grzybowej mogą towarzyszyć rozległe rany na łodygach i szare plamy z brązową otoczką na owocach. Dotknięte miejsca po pewnym czasie mogą zacząć zasychać. 

Jeśli zauważyłeś na swojej winorośli objawy antraknozy, sięgnij po te same preparaty co w przypadku mączniaka rzekomego. Zawierają one składniki zwalczające patogeny, dzięki czemu można zapobiec rozwojowi choroby. Dobrym pomysłem jest także wykonanie profilaktycznych oprysków przed kwitnieniem i po nim.  

Najlepszą profilaktyką jest prawidłowa pielęgnacja winorośli Fot. 123RF/PICSEL

Choroby winorośli – jak im zapobiegać? 

Chcesz zabezpieczyć swoją winorośl przed chorobami? Jest to możliwe. Najważniejsze to odpowiednio dbać o roślinę, aby była zdrowa i mocna, czyli regularnie ją podlewać i nawozić właściwymi preparatami. 

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki przeciwchorobowej winorośli jest systematyczne i właściwe przycinanie pędów rośliny. Jeśli łodygi będą rosły zbyt gęsto, przepływ powietrza pomiędzy nimi będzie utrudniony. W rezultacie pod pędami powstanie specyficzny mikroklimat o podwyższonej wilgotności powietrza, gdzie grzyby będą mieć idealne warunki do rozwoju. Jedynym sposobem, aby tego uniknąć, jest wykonanie cięcia.  

Bardzo istotne jest, aby nie tylko przycinać zdrowe pędy, ale także regularnie usuwać uszkodzone, obumarłe lub chore części roślin. Dzięki temu patogeny nie będą miały miejsca do rozwoju.  

Winorośl to piękna ozdoba, która wspaniale urozmaica wygląd altan, garaży, tarasów czy balkonów. Regularnie obserwuj jej stan, a jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zareaguj. Dzięki temu będzie można cieszyć się wspaniałym pnączem przez długie lata.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.