Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bugenwilla będzie kwitła aż do późnej jesieni. W lipcu dokarmiam ją specjalną odżywką

Rosnąca dziko w gorących zakątkach Brazylii i Argentyny roślina w naszym klimacie ma się całkiem dobrze – zdobi ogrody żywo różowymi, czerwonymi czy pomarańczowymi liśćmi, będąc egzotyczną dekoracją. Możesz prowadzić ją jak krzew, drzewko lub dorodne pnącze, a kluczem do imponującego wzrostu jest umiejętna pielęgnacja. Co lubi bugenwilla i czego jej trzeba, by rosła jak w tropikach? W lipcu podaję jej eliksir kwitnienia, wygląda zdrowiej i świetnie znosi suszę.

Bugenwilla będzie kwitła aż do późnej jesieni. W lipcu dokarmiam ją specjalną odżywką

Spis treści:

Co lubi bugenwilla?

Tropikalna bugenwilla coraz częściej zajmuje miejsce petunii czy surfinii w balkonowych donicach. Wszystko przez to, że w sprzyjających warunkach kwitnie tak okazale, jak żaden inny letni kwiat. Przy tym może być prowadzona jak krzew, drzewko czy naprawdę bujne pnącze, okalające całą długość tarasowej barierki.

Niełatwo jest wyhodować w naszych warunkach okazy podobne do tych, które dekorują ulice śródziemnomorskich miasteczek, ale przy odrobinie troski i dbałości o potrzeby rośliny bugenwilla potrafi zaskoczyć imponującym wzrostem oraz kwitnieniem znacznie okazalszym od oczekiwanego. Aby tak się stało, warto wspomagać ją odpowiednio dobranymi nawozami.

Nigdy nie podawałam bugenwilli sklepowych „gotowców”, zamiast tego sięgam po domowe odżywki – poradziła mi to sąsiadka, ogrodniczka z zamiłowania z wieloletnim doświadczeniem. Od kiedy posadziła w ogrodzie swoją pierwszą bugenwillę, dokarmiała ją wyłącznie naturalnymi nawozami, które roślina doskonale przyswaja już od pierwszej dawki. To widać, po intensywnych kolorach oraz obfitości, z jaką wydaje kolejne barwne kwiaty.

bugenwilla Odpowiednio wypielęgnowana bugenwilla potrafi kwitnąć długo i obficie. Jednak musisz pamiętać o jej najważniejszych potrzebach, aby wydała morze barwnych kwiatów. Fot. takayib/CanvaPro

Wybór odpowiedniego nawozu jest ważny, jednak sadząc rośliny w doniczkach, konieczne jest zapewnienie im określonych warunków uprawy. Co lubi bugenwilla? Kluczowe jest jej umiejętne podlewanie, ale zwróć uwagę również na pozostałe zasady pielęgnacji: 

  • dobierz stanowisko, na którym poczuje się jak w naturze – najlepsze będzie miejsce mocno nasłonecznione, gdzie nie wieje, a ciepłe promienie docierają tam bezpośrednio przez co najmniej 6-7 godzin;
  • zadbaj o ekspozycję – roślina przyjmie się dobrze w południowo-wschodniej i południowej części ogrodu lub tarasu; 
  • przygotuj podłoże – powinno być żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne; 
  • podlewaj umiarkowanie – nadmiar wody potrafi bardzo zaszkodzić kwitnieniu, dlatego podlewaj dopiero wtedy, gdy ziemia na wierzchu będzie sucha w dotyku; 
  • podlewaj zgodnie z sezonowymi potrzebami – rośliny potrzebują więcej wody, gdy kwitną, a wyraźnie mniej zimą; 
  • liście przykwiatowe regularnie przycinaj i usuwaj suche kwiaty – to pozwoli nadać roślinie ładny kształt, odmłodzi pędy, zintensyfikuje wzrost oraz kwitnienie. 

W naszym klimacie niezbędne jest regularne nawożenie bugenwilli latem. Chcesz, by porosła w sezonie cały balkon? Sięgnij po naturalny wzmacniacz w płynnej formie, który dotrze do samych korzeni i pozwoli roślinom jeszcze bujniej zakwitnąć.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pobudzić bugenwillę do kwitnienia? Uprawa i wymagania bugenwilli w donicy

Odżywka na długie kwitnienie bugenwilli

Od kiedy sąsiadka podpowiedziała mi, czym podlewać bugenwille w doniczkach, podaję roślinom własnoręcznie przygotowaną odżywkę przynajmniej raz na 3 tygodnie. Gdy tylko mogę, staram się, aby płynny eliksir na kwitnienie dostawały nieco częściej, zwłaszcza w lipcu, kiedy upalnym dniom towarzyszy susza, a zmiany pogodowe zachodzą niespodzianie, nadwyrężając kondycję roślin. Podstawą nawożenia bugenwilli są odżywki fosforowo-potasowe, dlatego wykorzystuję: 

  • odżywkę z drożdży – szykuję ją, posypując drożdże piekarskie cukrem i zalewając je lekko ciepłą wodą; wymieszany roztwór podaję, podlewając kwiaty;
     
  • odżywkę ze skórki banana – wystarczy skórkę od banana pokroić drobno, zalać gorącą wodą i odczekać dobę, aż roztwór będzie gotowy do użycia.

Nie chcesz przygotowywać roztworów wodnych? Posiekaną wcześniej skórkę od banana możesz wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. W ten sposób odżywka na długie kwitnienie bugenwilli będzie uwalniać niezbędne składniki wolniej i równomiernie przez dłuższy czas.

bugenwilla Bugenwillę możesz poprowadzić jak krzew doniczkowych, małe drzewko, a także puścić po pionowej powierzchni, dzięki czemu z czasem całkowicie zniknie ona w gęstwinie kwiatów. Fot. vschlichting/123rf.com; jmsilva/CanvaPro

Pamiętaj, że na kwitnienie ma wpływ całoroczna pielęgnacja, nie tylko podawany latem nawóz. Jeśli zimowe warunki zaszkodzą roślinie, w sezonie efektownych kwiatów będzie mniej, dlatego zawsze dbaj, by wraz z nadejściem ochłodzenia bugenwilla trafiła tam, gdzie będzie jej ciepło. Utrzymanie stałych warunków temperaturowych, najlepiej powyżej 20°C, i dostępności światła przez większość dnia to recepta na prawdziwy spektakl barw, gdy już nadejdzie czas kwitnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Eukomis, lilia ananasowa – kwiat do donic i na rabatę. Uprawa i pielęgnacja lilii grzywiastej

Baśniowy kwiat z oryginalnymi kwiatami. Tygrysówka pawia – sadzenie i uprawa

Najlepszy nawóz do lilii. Będą kwitły nawet do końca sierpnia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.