Porady ogrodnicze

Jakie mogą być skutki bardzo obfitych opadów w uprawie warzyw?

Nad Polską przechodzą obecnie fronty burzowe, które zazwyczaj niepokoją ogrodników. Z jednej strony deszcz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin i często z utęsknieniem go wypatrujemy, zwłaszcza podczas przedłużających się upałów, zdrugiej może poważnie zagrażać naszym uprawom.

Jakie mogą być skutki bardzo obfitych opadów w uprawie warzyw?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jeżeli jednak deszcz przychodzi do nas w postaci oberwania chmury lub w towarzystwie porywających burzowych wiatrów, to często więcej z niego szkody niż pożytku. Do naszego ogrodu taki właśnie opad niedawno zawitał. Podczas dwugodzinnej ulewy spadło więcej wody niż wynosi średnia całego miesiąca opadów w naszym rejonie. Grządki i ścieżki były totalnie zalane. Na szczęście w ciągu kilku godzin ziemia wchłonęła wszystko. Pytanie, czy będą tego konsekwencje. Jak po takich deszczach wyglądają rośliny warzywne? I czego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości podczas zbiorów?

Niektóre rośliny warzywne podczas ulew cierpią bardziej niż inne. A dotyczy to np. bobu, który niezabezpieczony poprzewracał się, niektóre rośliny się też nadłamały. Teraz trzeba je podwiązać. Część z nich na pewno dojrzeje, część prawdopodobnie niestety nie. To samo dotyczy pomidorów. Jeżeli nie były one dobrze przymocowane do palików, mogą się poprzewracać. Ja na szczęście podwiązałam swoje dość dokładnie przez zapowiadanymi burzami, w przypadku bobu muszę jednak ponieść konsekwencje swojego zaniedbania. Groszek i pnąca fasolka szparagowa trzymają się całkiem nieźle. Jednak fasolka potrzebuje już rusztowania, po którym mogłaby się piąć.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Kolejne rośliny, które mogą ucierpieć po ulewach to warzywa dyniowate: ogórki, dynie i cukinie. I nie chodzi jedynie o to, że ich pędy mogą zostać uszkodzone. Chodzi także o deformacje owoców i zaburzenia wzrostu, do których może dojść podczas silnych wahań temperatury i w przypadku niestabilnej wilgotności podłoża. Jeżeli więc przez kilka dni były upały, a potem nagle spada ogromna ilość wody, rośliny mogą zareagować niekorzystnie. Owoce mogą stać się niekształtne, mogą też przedwcześnie opaść. Może również dojść do żółknięcia i rolowania liści. Jeżeli po ulewach nadejdą znowu ciepłe, suche dni, rośliny powinny samoistnie dojść do siebie. Jeżeli jednak wilgotna aura będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, można wykonać oprysk prewencyjny, zapobiegający chorobom grzybowym na ogórkach i warzywach dyniowatych, do których zalicza się np. mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy.

mączniak na liściach Fot.123RF.com/Mączniak

To samo dotyczy upraw pomidorów. Po gorących dniach, nagły spadek temperatury połączony z ulewnymi deszczami może doprowadzić do pękania owoców, co może doprowadzić do ich gnicia na krzakach, zanim zdążą dojrzeć do zbiorów. Pomidory kochają słońce. Przy częstych opadach deszczu i długo utrzymującej się wilgotnej aurze często dochodzi do ataku chorób grzybowych, z których najbardziej znana i najbardziej niebezpieczna jest zaraza ziemniaka. Jeżeli więc niepokoi nas stan upraw lub widzimy pierwsze plamy na liściach również można przeprowadzić prewencyjne opryski, np. naturalnym preparatem na bazie ekstraktu z grejpfruta, który jest stymulatorem odporności roślin lub np. preparatem miedziowym, który jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych.

Po ulewach pęka też często kalarepa. Zgrubienia nagrzane słońcem podczas upalnej pogody, nagle schłodzone ścianą deszczu pękają bardzo łatwo. Takie warzywa należy zebrać i jak najszybciej zjeść, bo psują się znacznie szybciej niż kalarepy niepopękane. Liście sałaty, jeżeli nie będą miały szans przeschnąć, również mogą zacząć gnić już na grządce. Można je nieco otrząsnąć z nadmiaru wody i liczyć na to, że wiatr podziała niczym suszarka do włosów i dokończy suszenia, tak żeby mogła ona dalej rosnąć zdrowo.

W warzywniku praca nigdy się nie kończy. W czasie upałów musimy pamiętać o regularnym podlewaniu naszych roślin. Po ulewnych deszczach musimy je bacznie obserwować, a czasem ratować. A także odchwaszczać. Bo po obfitych opadach możemy spodziewać się wzmożonego rozwoju i wzrostu chwastów. Warto jak najszybciej pozbywać się tych niechcianych roślin, żeby warzywa nie musiały konkurować z nimi o składniki odżywcze i żeby nie zabierały miejsca naszym roślinom, żeby ich nie zagłuszały. Zwróćmy też wzmożoną uwagę na ślimaki. Po deszczach może się ich pojawić naprawdę wiele.

Sprawdź: Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Pułapki, chemiczne preparaty i domowe sposoby

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Autor tekstu: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie mogą być skutki bardzo obfitych opadów w uprawie warzyw?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.