Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W kilka minut pozbędziesz się nie tylko ślimaków, ale i mrówek. Genialny oprysk na szkodniki w ogrodzie, bez niszczenia roślin

Szkodniki w ogrodzie mogą nawet całkowicie zniszczyć uprawy. Podgryzają korzenie, zjadają liście czy wypijają z roślin soki. Choć walka z nimi jest trudna, istnieją na szczęście skuteczne sposoby na ich pozbycie się z ogrodu. Prezentujemy przepis na naturalny oprysk, dzięki któremu problem mszyc, ślimaków czy mrówek zniknie. Jak go przygotować?

W kilka minut pozbędziesz się nie tylko ślimaków, ale i mrówek. Genialny oprysk na szkodniki w ogrodzie, bez niszczenia roślin
Ślimaki czy mszyce zaatakowały uprawy? Zobacz, jak się ich pozbyć w naturalny sposób. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie szkody robią w ogrodzie ślimaki?

Ślimaki, inaczej znane jako brzuchonogi, to liczna i bardzo zróżnicowana gromada mięczaków. To szkodniki niezwykle często spotykane w ogrodach i na działkach. Najczęściej można spotkać dwa rodzaje ślimaków: ślimaki z muszlą i ślimaki bezskorupowe. Do tej pierwszej grupy zalicza się między innymi winniczek, ślimak gajowy czy ogrodowy. Do tej drugiej grupy należą śliniki i pomrowy. To właśnie one są największą zmorą ogrodników.

Jakie szkody mogą spowodować w ogrodzie ślimaki? Wygryzają dziury w liściach i owocach, obgryzają płatki kwiatów, a nawet korzenie roślin. Ślimaki zjadają młode pędy i siewki, nie pozwalając im się rozwinąć. To szczególnie uciążliwe wiosną, jednak obecność ich żerowania można dostrzec w zasadzie przez cały okres wegetacji. Warto jednak pamiętać, że mimo czynionych przez nie szkód, ślimaki są dosyć pożyteczne w ogrodzie. Zjadają resztki martwych zwierząt i roślin, a także aktywnie uczestniczą w tworzeniu ziemi kompostowej. Pozbywajmy się ich zatem wyłącznie w sytuacji, gdy powodowane przez nie straty są zbyt duże.

Przeczytaj również: Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby i pułapki na ślimaki

Skutki żerowania mszyc

Mszyce to owady z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, z rodziny mszycowatych. W zależności od gatunku (a jest ich nawet kilka tysięcy), owady te mogą mieć różne kolory: zielony, czarny, biały, przezroczysty lub kremowy. Mszyce to szkodniki, które wysysają z roślin soki. Częściowo je trawią, a pozostałości wydalają przy pomocy syfonów, czyli narządów obecnych na odwłoku. Mszyce wyposażone są w aparat gębowy gryząco-ssący, a ich ciała są małe, miękkie i delikatne.

Choć mają tak niewielkie rozmiary, potrafią poczynić wiele szkód. Każdy owad potrafi przez godzinę wypić ilość soku, sięgającą nawet 1/3 wielkości jego ciała. W dodatku mszyce żerują w licznych koloniach, przez co mogą zniszczyć całe uprawy.

Początkowo szkodniki te żerują na wierzchołkach rozwijających się pędów. Potem przenoszą się na młode liście, kwiatostany i pąki kwiatowe. Przy okazji nakłuwania tkanek rośliny, mszyce wprowadzają do niej ślinę, która zaburza przewodzenie wody i produktów fotosyntezy. Konsekwencją jest zahamowanie wzrostu rośliny. Jakie są skutki żerowania mszyc? To między innymi:

  • niedorozwój pędów i liści zaatakowanych przez szkodniki,
  • zniekształcenie zawiązków owoców,
  • osłabienie i całkowite zahamowanie rozwoju rośliny,
  • przenoszenie groźnych wirusów, wywołujących choroby roślin (między innymi wirus żółtaczki rzepy, wirus żółtej karłowatości zbóż czy wirus powodujący miotlastość jabłoni i zamieranie gruszy).

Wydzielana przez mszyce spadź przyczynia się do rozwoju różnych grzybów, będąc dla nich idealną pożywką. Skutkiem może być na przykład pojawienie się groźnych chorób, takich jak szara pleśń.

Przeczytaj również: Coca – cola na mszyce. Jak i czy warto stosować?

Naturalny, organiczny oprysk na szkodniki w ogrodzie – przepis i zastosowanie

Roślinom w ogrodzie zagraża wiele różnych szkodników – to między innymi ślimaki i mszyce, ale też mrówki, gąsienice czy pędraki. Warto wiedzieć, jak z nimi walczyć, gdyż mogą nawet całkowicie zniszczyć uprawy. Można wypróbować różne, naturalne metody – na przykład zastosować odwar z papryki czy rozcieńczoną kawę, by pozbyć się ślimaków.

Istnieje jednak skuteczna, organiczna mieszanka, która pomoże zlikwidować problem szkodników. Jak ją przygotować?

  • Oczyszczamy kilka ząbków czosnku i jedną małą cebulę, pozbywając się ich łupinek.

  • Umieszczamy je w malakserze, zalewamy wodą i rozdrabniamy.

  • Do powstałej mieszanki dodajemy 1 litr ciepłej wody i odrobinę pieprzu cayenne.

  • Mieszankę pozostawiamy na noc, aby wzmocnić jej działanie. Można do niej dodać także łyżeczkę naturalnego, delikatnego mydła w płynie, by efekt był jeszcze lepszy.

  • Po upływie 24 godzin mieszankę należy przecedzić, a następnie rozrzedzić kolejnym litrem wody. I gotowe!

Przygotowany środek chroni rośliny między innymi przed mszycami, ślimakami, mączlikami czy gąsienicami. Warto spryskiwać zwłaszcza spody liści, ponieważ właśnie tam szkodniki składają jaja. Oprysk należy wykonywać raz w tygodniu, ale można też zwiększyć czy zmniejszyć częstotliwość, zależnie od potrzeb.

Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.