Spis treści:
Zasady nawożenia ogórków gruntowych
Wiedza na temat tego, kiedy, jak często i czym nawozić ogórki, decyduje o wielkości oraz jakości zbiorów. Jest ważna dla każdego ogrodnika, który zdecydował się na uprawę tych roślin na przydomowych grządkach. Jakich zasad nawożenia ogórków gruntowych powinniśmy przestrzegać, aby cieszyć się dużym i zdrowym plonem?
Ogórki trzeba zacząć systematycznie dokarmiać, gdy odpowiednio się rozrosną w ogrodzie. Co to znaczy? Rośliny muszą mieć ok. 15 cm wysokości oraz kilka par liści właściwych. W praktyce najczęściej nawożenie ogórków gruntowych rozpoczynamy w czerwcu, w pierwszej kolejności stosując preparaty o dużej zawartości azotu. W miarę przechodzenia roślin z etapu intensywnego wzrostu do fazy kwitnienia i owocowania powinniśmy wprowadzić nawozy z przewagą fosforu i potasu.
Jak często nawozić ogórki gruntowe? Najlepiej co 2-3 tygodnie, dzięki czemu będą tworzyć dużo zielonej masy i szybko zawiązywać owoce. Warto jednak uważnie przyglądać się swoim roślinom, aby ocenić, czy nie ma na nich objawów niedoborów składników odżywczych lub wręcz przeciwnie – przenawożenia. Tego ostatniego często można uniknąć, sięgając po nawozy organiczne, na które ogórki znakomicie reagują.
Dzięki naturalnym nawozom ogórki obficie zaowocują. Fot. nulinukas/123RF.com
Przeczytaj również: Jak uratować zwiędnięte ogórki? Prosty sposób, by znów bujnie rosły i owocowały
Czym nawozić ogórki w lipcu – naturalne odżywki
Lipiec to czas, gdy ogórki nadal powinny mieć dostęp do azotu, wzrasta jednak ich zapotrzebowanie na potas i fosfor. Najlepiej dostarczać roślinom te składniki w postaci naturalnych odżywek, które każdy bez trudu może przygotować w domowym zaciszu. Czym nawozić ogórki w lipcu? Oto najlepsze propozycje:
- Gnojówka z żywokostu – dostarczy ogórkom dużo potasu, jeśli zrobimy ją z kwitnących roślin. Zrywamy żywokost (lekarski, rosyjski lub inny gatunek) i 1 kg pędów z kwiatami wrzucamy do wiadra. Zalewamy 10 l wody i odstawiamy na 2-3 tygodnie, pamiętając, aby od czasu do czasu zamieszać zawartością. Gdy gnojówka przestanie się pienić, rozcieńczamy ją w stosunku 1:5 i wykorzystujemy do podlewania ogórków co 2 tygodnie.
- Nawóz z czosnku – wzmacnia ogórki, dzięki czemu są odporniejsze na choroby grzybowe i lepiej owocują. Aby go zrobić, zbieramy tyle oberwanych pędów kwiatowych czosnku oraz łusek z ząbków, aby zapełnić ¼ pojemności wiadra. Dolewamy wodę do uzupełnienia, po czym zostawiamy na 2-3 tygodnie w ogrodzie, co kilka dni mieszając. Cedzimy, rozcieńczamy wodą w proporcji 1:10 i podlewamy ogórki co 3 tygodnie.
- Płynna odżywka z obornika granulowanego – do konewki wlewamy 9 l wody i wrzucamy 2 pełne garści obornika granulowanego (np. bydlęcego, końskiego lub owczego). Odstawiamy na 2 dni, po czym mieszamy i używamy do podlewania ogórków. Stosujemy co 2-3 tygodnie.
Ogórki warto też systematycznie ściółkować kompostem. Nie tylko po to, aby użyźnić glebę, ale również chronić ją przed szybkim wysychaniem podczas upałów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak zapobiec gorzknieniu ogórków? Oto 6 prostych wskazówek
Dlaczego kwiaty ogórka są puste? W prosty sposób pobudzisz je do zawiązywania owoców
Najlepsze i najgorsze rośliny towarzyszące ogórkom. Chroń i zwiększaj plony