Porady ogrodnicze

Petunie calibrachoa - kwiaty na balkon i taras

W dzisiejszym odcinku z cyklu „Balkony i Tarasy” kontynuujemy temat petunii. Ale tym razem będzie mowa o tych najmniejszych, które nazywamy calibrachoa.

Petunie calibrachoa - kwiaty na balkon i taras

Fot.123RF.com

Calibrachoa są blisko spokrewnione z petunią i początkowo uważano ją za odmianę petunii. Przy bliższym badaniu okazało się jednak, że mimo iż są to rośliny do siebie całkiem podobne, istnieją znaczące różnice w chromosomach i teraz traktuje się je jako osobne rodzaje. W większości calibrachoa pochodzą z Ameryki Południowej. U nas najbardziej znane są jako „Million Bells” czyli „milion dzwonków”, które zyskały na popularności kilka lat temu. Podobnie jak petunie i surfinie, rośliny te kwitną obficie od maja do pierwszych przymrozków. Niektóre z odmian tolerują nawet nieznaczne spadki temperatury poniżej zera i generalnie są bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe niż jej większe koleżanki. Kwiaty mają w przeróżnych kolorach: białym, żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym i fioletowym, bardzo często z żółtym oczkiem, chociaż czasami tzw. „oczko” może mieć inny kolor. Można spotkać też odmiany ze wzorem gwiazdy na płatkach oraz odmiany o kwiatach pełnych. Jest ich naprawdę wiele, trudno wybrać najciekawszą czy najładniejszą. Każdy może kierować się pod tym względem własnym gustem.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W związku z tym, że te rośliny mają pokrój przewieszający się, z powodzeniem możemy je uprawiać w wiszących pojemnikach. 

Jak sadzić i pielęgnować calibrachoe?

Sadzenie calibrachoe nie różni się niczym od sadzenia innych roślin balkonowych. Pamiętamy o otworach odpływowych i ewentualnym drenażu w doniczce. Wypełniamy ją żyznym i przepuszczalnym podłożem, może być to podłoże do roślin balkonowych. Jeżeli zdarza nam się zapominać o nawożeniu, można od razu wymieszać ziemię z nawozem długo działającym. Rośliny umieszczamy w nowej doniczce na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory. Dosypujemy podłoże w brakującym miejscu i podlewamy.

Oprócz wiszących pojemników, dla calibrachoa będą też odpowiednie pojemniki stosunkowo wysokie, takie, które nie będą ograniczać ich zwartego, ale zwisającego lub wzniosło-zwisającego pokroju.

Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych i raczej zacisznych, podobnie jak surfinie i pozostałe petunie. Ich przycinanie nie jest konieczne. 2-3 tygodnie po przesadzeniu dajemy tym roślinom czas na zadomowienie się w nowym miejscu, a potem pamiętamy o regularnym nawożeniu, np. nawozami przeznaczonymi do petunii czy surfinii.

I jak zawsze kilka słów o kompozycjach wielogatunkowych. W pierwszej motywem wspólnym dla wszystkich roślin będzie elegancka czerwień.

Oczywiście mam tu na myśli czerwień kwiatów. Do czarnej donicy trafią dwie sadzonki calibrachoa i szałwia błyszcząca. Ta jednoroczna roślina pochodzi z Brazylii, czyli podobnie jak calibrachoa, z Ameryki Południowej. Też będzie kwitła do jesieni i też lubi słoneczne stanowiska. Wypełnieniem i lekkim rozjaśnieniem tej kompozycji będzie komarzyca, plektrantus koleusowaty, którego pędy mogą z czasem stać się bardzo długie. Potrafią przewieszać się na długość nawet 2 metrów. Ale w razie potrzeby roślinę tę można przycinać. Wtedy się zagęści.

Calibrachoa może być też uzupełnieniem kompozycji, w której główną rolę odgrywają inne gatunki. W doniczce posadzę 2 pelargonie rabatowe i jedną bluszczolistną. Do nich dołączy calibrachoa. Pelargonie rabatowe mają kwiaty w żywo różowym, intensywnym kolorze. Będą one miały pokrój wzniesiony. Pelargonia bluszczolistna ma kwiaty bladoróżowe i będzie się lekko przewieszać. Podobnie będzie w przypadku calibrachoa, która będzie najjaśniejszym akcentem w tej kompozycji. Nada jej lekkości, biel kwiatów te rośliny będzie kontrastowała z różem pelargonii.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Na koniec kompozycja w odcieniach fioletu. Będzie to zestawienie calibrachoa, stokrotki afrykańskiej i szczawnika trójkątnego, tudzież trójlistnego o bordowo-fioletowych liściach. Stokrotka afrykańska, czyli osteospermum, z racji późnej godziny nagrywania zamknęła już swe kwiaty. Rozchyli płatki ponownie następnego dnia. Szczawnik to roślina, która u nas dopiero zyskuje na popularności, podczas gdy w krajach śródziemnomorskich można ją spotkać bardzo często. Oryginalne liście mogą mieć kolor ciemny, jak w moim przypadku, lub zielony. Roślina ta również urokliwie kwitnie. A że należy do roślin bulwiastych, podczas przesadzania uwagę zwracają podłużne, jasne, wręcz szkliste bulwy. Szczawnik to kolejny okaz, który pochodzi z Brazylii. I pora na bohaterkę dzisiejszego odcinka, czyli calobrachoa. Jej prześliczne bladofioletowe kwiaty z ciemnofioletowym oczkiem nie tylko pięknie wyglądają, ale także ślicznie pachną. W przeciwieństwie do pozostałych roślin w tej kompozycji będą się przewieszać przez doniczkę.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.