Porady ogrodnicze

Chcesz mieć dużo pomidorów? Jakie pomidory trzeba zapylać? Zapylanie borem

Obfite owocowanie pomidorów w dużym stopniu zależy od prawidłowego zapylenia kwiatów. Chociaż są to rośliny samopylne, w niektórych przypadkach proces ten trzeba wspomóc. Podpowiadamy, kiedy i czym zapylać pomidory, aby uzyskać dużo smacznych owoców.    

Chcesz mieć dużo pomidorów? Jakie pomidory trzeba zapylać? Zapylanie borem
Podpowiadamy, jak zapylać pomidory, aby plony były duże i smaczne. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie pomidory trzeba zapylać?

Zawiązywanie owoców pomidorów następuje wskutek zapylenia rozwiniętych kwiatów. Wydawać by się mogło, że skoro rośliny te są samopylne, ich kwiaty o częściach męskich i żeńskich nie potrzebują zapylaczy do zawiązania owoców. Zapylane są pyłkiem pochodzącym z pręcików tego samego kwiatu lub z kwiatów rosnących na tej samej roślinie (ewentualnie obok). Niestety nie zawsze tak jest.

Pomidory gruntowe nie wymagają w zasadzie dodatkowego zapylania. Nie wyklucza to jednak możliwości pojawienia się problemu związanego z zawiązywaniem owoców. W przypadku uprawy pod osłonami (m.in. w szklarniach i tunelach foliowych) zapylanie pomidorów może jednak sprawiać trudności. Z czego to wynika? Obiekty zamknięte mają inny mikroklimat (bez wiatru, deszczu i owadów), co utrudnia naturalne zapylanie. Dlatego należy wspomóc ten proces.      

Kiedy zapylać pomidory?

Na skuteczność zapylenia i zapłodnienia kwiatów pomidorów wpływa wiele czynników, m.in. temperatura, wiatr, opady i wilgotność powietrza. Optymalna temperatura powinna wówczas wynosić 20-27°C. Natomiast przy innych wskaźnikach temperatury może dojść do problemów z zawiązywaniem owoców. Na skuteczność zapylenia kwiatów pomidorów wpływa też niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza. Gdy jej wartość spada poniżej 50 proc. pyłek wysycha, a gdy wzrasta powyżej 70 proc. – zlepia się, co znacznie utrudnia jego obsypywanie się. Dlatego w uprawie pomidorów ważne jest zapewnienie wszystkich warunków niezbędnych do prawidłowego zapylenia.  

zapylanie pomidorów Zapylanie pomidorów wpływa na wysokość plonów. Fot.123RF.com

Czym zapylać pomidory?

Zapylanie pomidorów możliwe jest na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest potrząsanie krzakiem, dzięki czemu pyłek z pręcików osypie się na znamię słupka. Czynność tę najlepiej przeprowadzić w godzinach popołudniowych, kiedy kwiaty się otwierają. Pomidory można też zapylić za pomocą pędzelka z miękkim włosiem. Oczywiście trzeba przy tym zachować ostrożność. Pogoda w tym czasie powinna być sucha i ciepła. Skuteczną metodą na zapylanie pomidorów jest też zastosowanie specjalnych preparatów, które można kupić w sklepie ogrodniczym.   

Przeczytaj również: Pielęgnacja pomidorów w maju. Co robić po posadzeniu pomidorów, dlaczego obrywanie wilków jest ważne?

Zapylanie pomidorów borem

Doskonałą alternatywą dla gotowych preparatów do zapylania pomidorów jest oprysk borem, który można przygotować w warunkach domowych. Bor jest jednym z najważniejszych składników odżywczych w uprawie pomidorów. Pierwiastek ten sprzyja powstawaniu jajników i zapobiega ich zrzucaniu, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju owoców. Co więcej, oprysk borem stymuluje wzrost systemu korzeniowego i łodyg, a nawet zwiększa poziom chlorofilu. To sprawia, że pomidory są bardziej wytrzymałe i odporne na różne choroby. Natomiast w przypadku deficytu boru następuje znaczne pogorszenie zawiązywania owoców, gdyż nie dochodzi do zapłodnienia po zapyleniu kwiatów. Wówczas owoce są drobne, zniekształcone i popękane.     

W celu przygotowania oprysku warto przede wszystkim zaopatrzyć się w wodę borową, którą z łatwością można znaleźć w aptece. Wystarczy wymieszać 7,5 ml wody borowej z litrem wody, a następnie spryskać otwarte kwiaty pomidorów. Stosuj preparat 2-3 razy w tygodniu aż do zawiązania owoców. Alternatywnie można też przygotować oprysk składający się z całego opakowania wody borowej (100 g) i 40 g mocznika. Otrzymaną mieszankę należy stosować w rozcieńczeniu z wodą (10 ml specyfiku na 1 litr wody). Zapylanie pomidorów borem to prosty i tani sposób na uzyskanie bogatych, dorodnych i smacznych owoców.

Przeczytaj również: Koniecznie wrzuć do dołka podczas sadzenia pomidorów. Efekt? Zdrowy, silny korzeń i bogate plony

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.