Porady ogrodnicze

Dlaczego ptaki nie przylatują do ogrodu? Posadź te rośliny, zlecą się całymi rodzinami

Już od marca w ogrodzie może rozbrzmiewać donośne pogwizdywanie, ćwierkanie i terkotanie ptaków. Niektóre gatunki nie opuszczą go nawet w środku mroźnej zimy, jeśli tylko zapewnisz im pokarm i naturalne schronienie. Warto zachęcać skrzydlatych gości do gniazdowania i stołowania się, ponieważ ptaki w ogrodzie to niezawodni pomocnicy w eliminacji szkodników. Nie musisz już zastanawiać się, jak przyciągnąć ptaki do ogroduposadź te rośliny, a zlecą się całą gromadą.

Dlaczego ptaki nie przylatują do ogrodu? Posadź te rośliny, zlecą się całymi rodzinami
Ptaki w ogrodzie to niezawodni pomocnicy w jego porządkowaniu i zabezpieczaniu upraw przed szkodnikami. Warto je gościć. Fot.

Spis treści: 

Ptaki w ogrodzie – niezawodni pomocnicy 

Obecność rozmaitego ptactwa w ogrodowej gęstwinie zapewnia nie tylko wyjątkowe wrażenia słuchowe, lecz także sprawia, że przestrzeń wokół domu lub na działce ożywa. Poranne trele w wykonaniu skrzydlatych gości to coś, czego chętnie słuchamy, pracując w warzywniku, przy rabatach czy korzystając z chwili zasłużonego odpoczynku.  

Jednak bajkowe dźwięki, złożone z kompozycji gwizdów i ćwierków to tylko namiastka aktywności, jaką podejmują ptaki w ogrodzie – niezawodni pomocnicy przy prowadzeniu upraw dbają też o to, aby nie zagrażały im rosnące w siłę populacje szkodników. Naturalna eliminacja zagrożeń to coś, o co warto walczyć, dlatego podpowiadamy, jak przyciągnąć kosy, szczygły, drozdy, wilgi i wiele innych gatunków. 

Najważniejszym zadaniem ogrodnika jest zapewnienie ptakom, które chce u siebie gościć, odpowiedniego dla nich schronienia oraz dostępu do pokarmu nie tylko w sezonie lęgowym, lecz przez cały rok. Podstawą są oczywiście płytkie poidła porozstawiane w rozmaitych zakątkach przestrzeni, zarówno wyżej, jak i przy samej ziemi, a także budki lęgowe dostosowane do potrzeb najczęściej zbierających się w okolicy gatunków. Jednak nie można zapominać o tym, że ptaki najlepiej czują się w naturalnych schronieniach, w gęstwinie pędów, plątaninie gałęzi i liści.  

Przeczytaj również: Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?

Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu? Posadź te rośliny 

Sikorek i wróbli nie trzeba specjalnie zapraszać do ogrodu, zlatują się od razu, gdy tylko dostrzegą możliwość bezpiecznego ucztowania w karmniku. Jednak najprawdopodobniej w twojej okolicy żyje wiele innych pożytecznych gatunków ptaków, które pomogłyby ci rozprawić się ze szkodnikami w ekologiczny i naprawdę skuteczny sposób. Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu? Posadź te rośliny, które zimą pozwolą im odpocząć w zacisznym kącie, na wiosnę przygotować gniazda, a latem skryć się przed słońcem i chronić się przed upałami.

ptaki Warto rozsądnie dobierać drzewa, krzewy, a nawet byliny, ponieważ to naturalne źródła pokarmowe wielu gatunków ptaków oraz najlepsze schronienie. Fot. CanvaPro

Rośliny, które najdłużej utrzymują na gałęziach zdrowe owoce to najlepsza stołówka dla mniejszych i większych osobników. Głóg, bluszcz, śnieguliczka czy dzika róża to tylko kilka propozycji, z których pomocą z powodzeniem zaprojektujesz piękną, a przy tym wartościową z punktu widzenia wsparcia rodzimych gatunków aranżację ogrodową. Do nich chętnie przylecą małe ptaki: szczygły, kosy, strzyżyki, makolągwy czy drozdy. Rozważ również takie rośliny, jak: 

  • ligustr pospolity, 
  • świdośliwa, 
  • śliwa wiśniowa, 
  • borówka brusznica, 
  • rokitnik, 
  • cis pospolity. 

Uzupełnianie diety skrzydlatych gości jest niezwykle istotne wtedy, gdy nie mają one dostępu do naturalnych źródeł pokarmu. Jednak posadzenie określonych gatunków roślin w ogrodzie pozwoli im samodzielnie wybierać jedzenie o niezbędnych dla nich wartościach odżywczych zarówno wiosną, jak i w czasie zimy. Ptaki chętnie przeniosą się z drewnianych karmników w zieloną gęstwinę, kosztując np. owoców: 

  • aronii,  
  • berberysów,  
  • bzu czarnego, 
  • jarzębiny, 
  • winorośli, 
  • jeżyn i malin, 
  • cytryńca chińskiego, 
  • miłorzębu. 

Pamiętaj, że wśród roślin, które przyciągają ptaki, są nie tylko gatunki rodzimych drzew i krzewów (formy z gołym korzeniem możesz sadzić do gruntu już od końca lutego). Wiele z nich uwielbia np. nasiona krajowych bylin, dlatego nie rezygnuj z dziurawca, wiesiołka, chabrów bławatków czy babki zwyczajnej, obsadzając ścieżki i rabaty. 

Dotąd wydawało ci się, że ptaki najchętniej kryją się i odpoczywają w dziczy, a sumiennie formowane żywopłoty czy żywe, zielone rzeźby ogrodowe nie są dla nich dość atrakcyjne? To prawda, że wiele gatunków zakłada gniazda w roślinach o naturalnym pokroju: w sosnach, cyprysikach, tawułach, gęstych odmianach wierzb czy splątanych pnączach, jak bluszcz pospolity. Jednak są wśród skrzydlatych gości amatorzy gniazd w idealnie wystrzyżonych, szczepionych formach drzew.

Pamiętaj o ptakach bytujących w okolicy i ich potrzebach, gdy porządkujesz ogród, przycinasz gałęzie roślin czy przekopujesz rabaty. Jeśli pewne prace możesz odsunąć w czasie lub wykonać inaczej, w trosce o ich bezpieczeństwo, zrób to – ptaki, które mają w swoim menu nasiona oraz pozostałości bylin, zasuszone jesienne owoce, a także rozmaite resztki organiczne z pewnością to docenią i chętniej do ciebie wrócą. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Na zimę zmienia kolor upierzenia, ale czubek głowy pozostaje czerwony. Jak rozpoznać i czym dokarmiać czeczotkę?

Raniuszek – ptak, który lubi się przytulać. Co wrzucić mu do karmnika?

Naturalne karmniki dla ptaków. Nie wydasz na nie ani grosza, a ptaki zleca się do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.