Porady ogrodnicze

Drzewo na działce sąsiada sprawia ci same kłopoty? Czy możesz zmusić sąsiada do jego wycinki?

Z sąsiadami najlepiej żyć w zgodzie, spotykać się na grillowanie i omawiać zmiany zachodzące na osiedlu. Czasem jednak powstaje między ludźmi niezgoda, i to z tak błahego powodu, jakim jest drzewo z rozpiętymi gałęziami. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn konfliktów. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach można zmusić sąsiada do wycięcia drzewa.

Drzewo na działce sąsiada sprawia ci same kłopoty? Czy możesz zmusić sąsiada do jego wycinki?
Sadzenie drzew przy granicy działki często bywa powodem konfliktów z sąsiadami. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wycinka drzewa znajdującego się na działce sąsiada

Właściciel drzewa powinien odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o właściwą odległość między granicami działek. Jeśli tego nie zrobił, konieczna może być wycinka drzew. Zła wiadomość jest taka, że nie możesz wyciąć drzewa z posesji sąsiada. On również nie może tego zrobić bez uzyskania zezwolenia, które koniec końców wydawane jest na wniosek właściciela posesji.

Obowiązkiem posiadacza nieruchomości graniczącej z twoją posiadłością jest zapobieganie rozrastaniu się roślinności ponad jego działkę. Jeśli sąsiad nie poczuwa się do odpowiedzialności, pomogą ci regulacje zawarte w Kodeksie cywilnym. Walkę z sąsiadem, który w żaden sposób nie chce współpracować, możesz także przenieść do sądu. Spójrz dokładnie na aspekt prawny.

W jakich sytuacjach można zmusić sąsiada do wycięcia drzewa?

Jest wiele powodów, dla których sąsiad może nie chcieć pójść ci na rękę i usunąć przeszkadzającego drzewa. Warto wziąć je pod uwagę. Może to być brak dobrych relacji między wami, brak czasu, odpowiednich narzędzi lub po prostu lenistwo. Kiedy jednak pojawiają się przesłanki do nakazania wycinki drzewa lub jego gałęzi?

Są trzy najczęstsze przyczyny takiej sytuacji:

  • zacienienie twojej działki przez roślinność sąsiada;

  • zagrożenie, że budynki znajdujące się na twojej posesji zostaną uszkodzone;

  • wyjałowienie ziemi, niepozwalające na uprawę.

Wyżej wymienione sytuacje są najlepszymi przesłankami, aby zorganizować natychmiastową wycinkę drzew. Kodeks cywilny pomoże ci osiągnąć to, czego nie udało się załatwić zwykłą uprzejmością: pozbyć się kłopotliwej roślinności.

wycinka drzew kodeks cywilny W przypadku sadzenia drzew w pobliżu ściany budynku sąsiada należy zachować szczególną ostrożność. Fot.123RF.com

Wycinka drzew – kodeks cywilny a regulacja prawa sąsiedzkiego

Kodeks cywilny zawiera rozwiązania wielu sąsiedzkich problemów. Reguluje on sprawy pomiędzy osobami fizycznymi. Ty, jako właściciel, możesz domagać się od swojego sąsiada pozbycia się problemu, jakim jest drzewo wystające poza granice jego działki, na podstawie artykułu 144 KC. Punkt ten mówi dokładnie o zakazie immisji, czyli wykonywania działań, które mogłyby zakłócać korzystanie z nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie. W przypadku drzewa przechodzącego na twoją posesję mowa jest właśnie o takich negatywnych oddziaływaniach.

Drugim ważnym w tej sytuacji przepisem jest artykuł 150 Kodeksu cywilnego. Umożliwia on pozbycie się gałęzi oraz krzewów, które przechodzą na twoją posesję. Nie możesz jednak zrobić tego od razu bez informowania o swoim zamiarze sąsiada.

Twoje plany powinny zostać poprzedzone wezwaniem właściciela drzewa do pozbycia się problemu wpływającego na twój komfort przebywania w domu lub na posesji. W piśmie określ termin – nie powinien być on zbyt krótki, optymalnym wyborem będzie od jednego do dwóch tygodni.

Przeczytaj również: Te drzewa i krzewy owocowe trzeba przyciąć na jesień. Będą lepiej owocować

Co można zrobić z wyciętymi gałęziami?

Sąsiad ustosunkował się do wysłanego wezwania i wycinka odbyła się pomyślnie? Na twojej posesji zostało zapewne wiele pozostałości po niej, takich jak gałęzie, owoce czy liście. Zastanawiasz się, co należy z nimi zrobić?

Tutaj również pomocny okaże się Kodeks cywilny. Artykuł 148 mówi: „Owoce spadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki. Przepisu tego nie stosuje się, gdy grunt sąsiedni jest przeznaczony na użytek publiczny”. Oznacza to, że wycięte gałęzie możesz spożytkować według własnego upodobania.

Warto również sięgnąć po pierwsze zdanie artykułu 150: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu”. Wynika z tego, że pozostałości po wycince mogą zostać przez ciebie zachowane. Gałęzie to świetny materiał do palenia w piecu lub ułożenia ogniska, które rozpalone zostanie podczas wizyty przyjaciół.

Przeczytaj również: Nowe prawo, obowiązek i wydatek. Bez tego papieru nie sprzedasz domu i nie wynajmiesz mieszkania

Wycinka drzew – prawo do roszczeń

Sąsiad dopuszczający się sytuacji narażających cię na szkodę musi liczyć się z konsekwencjami. Tobie, jako właścicielowi posesji, który w pewien sposób cierpi przez decyzje sąsiada, przysługuje tzw. roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jest ono regulowane na podstawie artykułu 222 § 2 Kodeksu cywilnego. Jeśli natomiast gałęzie wpłynęły na stan twojego budynku lub doprowadziły do widocznych uszkodzeń, możesz dochodzić odszkodowania, o którym jasno mówi artykuł 415 Kodeksu cywilnego.

Co można zrobić z wyciętymi gałęziami Pozostałości po wycince drzewa mogą zostać przez ciebie zachowane. Fot.123RF.com

Wycinka drzew – sąd. Czy to ostateczne rozwiązanie?

Sąsiad ma prawo nie odnieść się do twoich próśb i wysyłanych pism. W takiej sytuacji wycinka się nie odbędzie. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest sąd.

W toku postępowania dochodzi do oględzin, które będą materiałem decydującym o wydaniu przez odpowiedni organ nakazu wycinki roślinności. Weź jednak pod uwagę fakt, że sąd zajmie się sprawą tylko wtedy, kiedy prawo zostanie naruszone, a nie kiedy pojawią się przesłanki o możliwości naruszenia go w dalszej lub bliższej przyszłości.

Oznacza to, że droga sądowa pomoże ci tylko wtedy, kiedy ty lub twoja posesja ucierpicie na niewłaściwych działaniach sąsiada, np. gdy gałęzie będą spadać na dom regularnie i powodować szkody. Pójście do sądu, kiedy drzewa są jeszcze niewielkie i obawiasz się, że wpłyną na twój komfort mieszkania za 10 czy 20 lat, będzie skazane na porażkę.

Przeczytaj również: Czy sąsiad może żądać przycięcia tui w ogrodzie? Oto co mówi prawo

Jak sadzić drzewa, aby uniknąć problemów spornych?

Bycie dobrym sąsiadem niesie wiele przywilejów, takich jak zaproszenia na wspólne posiłki, zabawy najmłodszych pod okiem sąsiadów czy opieka nad domem podczas nieobecności. Jeśli chcesz być wzorowym mieszkańcem i zadbać nie tylko o własny komfort, ale również wygodę otaczających cię osób, dowiedz się, jak łatwo jest sprawić, że wycinka drzew, sąd czy używanie Kodeksu cywilnego nie będą konieczne. Jak sadzić drzewa, aby uniknąć problemów spornych?

W polskim prawie nie ma regulacji dotyczących sadzenia drzew. Można jednak natknąć się na przepisy obowiązujące na ROD, czyli Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Być może nie będą one dobrym wsparciem w sądzie, ale z pewnością pomogą uniknąć kłótni z sąsiadem. Przyjrzyj się im bliżej:

  • drzewa owocowe powinny znajdować się w odległości większej niż 2 metry od granicy działki; są jednak gatunki drzew wymagające większej odległości i należy do nich m.in. orzech włoski;

  • roślinność ozdobną, taką jak krzewy czy niewielkie drzewka, należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 2 metry od ogrodzenia;

  • krzewy owocowe powinny się znajdować co najmniej 1 metr od ogrodzenia.

Spróbuj również porozmawiać ze swoimi sąsiadami o ewentualnych planach zagospodarowania swojej działki. Poinformuj ich o rodzajach sadzonych drzew. Dobrym rozwiązaniem będzie też znalezienie dla roślinności najlepszego miejsca w głębi posesji.

Przeczytaj również: Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewo na działce sąsiada sprawia ci same kłopoty? Czy możesz zmusić sąsiada do jego wycinki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.