Porady ogrodnicze

Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie

Krzewy to wieloletnie rośliny, które swoim wyglądem mogą przypominać małe drzewa. Ich łodygi mają najczęściej zdrewniałą łodygę, która rozgałęzia się na wiele mniejszych pędów zakończonych liśćmi lub kwiatami. Stanowią doskonałą ozdobę parków oraz ogrodów. Jednak niektóre gatunki nie mogą rosnąć blisko siebie, ponieważ tworzą „niebezpieczne związki”. 

Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie
Poznajdzie drzewa i krzewy, które nie znoszą swojego sąsiedztwa. Fot. 123RF.com/Pixabay
REKLAMA

Spis treści:

Drzewa i krzewy do ogrodu 

Zdarza się, że podczas aranżacji nowego terenu głównymi zasadami doboru roślin są ich wygląd, własne preferencje oraz gusta i funkcjonalność pod względem obsadzenia powierzchni ogrodu. Niestety, kierując się wyłącznie własnymi upodobaniami, możesz zapomnieć o tym, że niektóre z drzew i krzewów nie mogą rosnąć w swoim sąsiedztwie. Dzieje się tak, ponieważ istnieją gatunki roślin, które mają zwiększone ryzyko zarażenia się chorobami dwudomowymi.  

Choroba dwudomowa to taka, która do rozwoju potrzebuje dwóch gatunków drzew lub krzewów. Sadząc zagrożone gatunki blisko siebie, możesz narazić się na spore problemy w uprawie i konieczność odratowania roślin i zbiorów. 

Na co warto zwrócić uwagę, aby przy planowaniu ogrodu uniknąć „toksycznych związków”? 

Planowanie ogrodu to trudna sztuka. Dlatego w pierwszej kolejności, jak przy każdych nowych nasadzeniach, dobierz kwiaty, drzewa i krzewy odpowiednio do ziemi i jej odczynu. To pozwoli zapewnić im jak najlepsze środowisko do prawidłowego rozwoju.  

Niezależnie od sąsiada, każde owocowe drzewo i krzew musi mieć wyodrębnioną przestrzeń, w której będą mogły swobodnie rosnąć gałęzie. Dlatego zawsze podczas aranżacji przestrzeni ogrodowej zaplanuj odpowiednie odległości między sadzonkami, biorąc pod uwagę ich przewidywany rozrost w kolejnych latach.  

Zadbaj również o obsadzenie drzew pod ich koroną, blisko mocnego ukorzenienia. Sąsiedztwo pokrzywy, łubinu, nasturcji czy czosnku będzie dodatkową barierą ochronną dla rośliny, która narażona jest na działanie szkodników. Dodatkowo te rośliny dostarczą jej niezbędnych składników odżywczych w postaci magnezu, wapnia, azotu oraz witamin. 

Jakich drzew i krzewów nie sadzić obok siebie? 

Razem mogą wyglądać pięknie, ale zbyt bliska odległość między nimi sprawia tworzą niebezpieczną kompilację, która może Ci sprawić jedynie kłopoty. Tak właśnie wyglądają „niebezpieczne związki” w świecie roślin. Oto, jakich połączeń unikać, aby twój ogród był piękny i zadbany, a uprawy stały się zdrowe i soczyste. 

 • Grusza i jałowiec to połączenie, które nie może się udać. Powodem jest uciążliwa choroba w postaci grzybicy, która do swojego rozwoju potrzebuje dwóch gatunków roślin. Rdza pojawia się na liściach i odpowiednio w okresie letnim atakuję drzewo gruszy, natomiast kiedy robi się chłodniej, przenosi swoje zarodki na jałowiec, który jest żywicielem pośrednim przez cały okres zimowy. 

 • Choroba grzybowa również jest ogromnym ryzykiem, jeżeli zdecydujesz się w bliskim sąsiedztwie sadzić sosnę oraz krzew porzeczki. Zakaz łączenia tyczy się porzeczki czarnej, kolorowej oraz agrestu. Główną, atakowaną rośliną jest porzeczka, natomiast sosna podobnie jak jałowiec, jest dla grzybów żywicielem pośrednim.
   
 • Modrzew i świerk to połączenie, które sprawi, że twój ogród będzie wymagać nowych nasadzeń lub solidnego leczenia i rekonwalescencji krzewów. Ochojnik modrzewiowo-świerkowy to mszyca, która praktycznie cały rok żeruje na modrzewiu, a świerk wykorzystuje do przezimowania. O ataku choroby świadczą najczęściej malutkie pędy zielonych szyszek, które zwisają na wierzchołkach młodych pędów zarażonych drzew. To one są idealnym schronieniem dla rozwijających się larw mszyc. Zaatakowane drzewo modrzewiowe możesz rozpoznać po charakterystycznych białych kłaczkach zlokalizowanych wśród gałęzi. 

Warto również zwrócić uwagę na wyeliminowanie niektórych sadzonek uprawnych w niewielkiej odległości od drzew, ponieważ mogą nieść one ryzyko wystąpienia większej ilości mszyc. Na przykład mszyca trzmielinowo-burakowa zaatakuje twoje uprawy, jeżeli nieopodal krzewu trzmieliny posadzisz buraki 

Podobna sytuacja może mieć miejsce, kiedy ziemniaki będą znajdować się nieopodal brzoskwiniowego drzewa. W takim przypadku zwiększone zostaje ryzyko pojawienia się mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej. Wiciokrzew i pasternak, róża i szczeć oraz ogórki i kruszyna, to kolejne połączenia niedozwolone. Dlatego decydując się na posadzenie w ogrodzie któregokolwiek z duetów, zachowaj odpowiednią odległość między roślinami. 

Przeczytaj również: Oto najpopularniejsze drzewa ozdobne, które można posadzić nawet w małym ogrodzie

Grusza i jałowiec to najgorsze połączenie w ogrodzie. Fot. 123RF.com

Jak radzić sobie ze szkodnikami, które pojawiły się w wyniku połączenia określonych gatunków roślin? 

Zobaczyłeś w ogrodzie połączenie drzew i krzewów, które jest obarczone ryzykiem wystąpienia choroby, lub zostało zaatakowane? Jeśli tak, wdróż kilka metod, które pomogą ci uporać się z problemem. 

 • Usunięcie rdzy z gruszy nie będzie najłatwiejszym zadaniem. Możesz wykorzystać w tym celu środki chemiczne przeznaczone do oprysków, które można stosować w przydomowych ogrodach. Istnieje również możliwość wyboru preparatów zastępczych, które zwalczają parch i inne choroby grzybowe.
   
 • Szukając sposobu na eliminację rdzy na sosnach, na samym początku musisz usunąć wszystkie zarażone pędy oraz wyciąć każdy kawałek chorobowy na pniu drzewa. Dobrym sposobem będzie również wykorzystanie maści ogrodniczej z dodatkiem środka grzybobójczego, którą musisz nanieść na wszystkie wycięte miejsca na pniu. Porzeczkę oraz agrest musisz potraktować opryskami zgodnie z terminarzem wyznaczonym przez producentów substancji.
   
 • Opryski z preparatów olejowych sprawdzą się przy walce z mszycami atakującymi duet modrzewiu i świerku. Najlepiej wykonać je w okresie przedwiośnia. Innym sposobem jest wykorzystanie środków systemicznych, czyli preparatów układowych, które wnikają w głąb rośliny i krążą w niej wraz z sokami. Takie środki działają najczęściej do dwóch tygodniu po dokonaniu aplikacji. Jak w każdym przypadku używania substancji chemicznych, należy zwrócić uwagę na termin, w jakim środek może być stosowany dla konkretnego gatunku roślin. 

Sposobem na ograniczenie pojawiania się nieproszonych gości na drzewach i krzewach jest systematyczne odchwaszczanie i pielenie ogrodu. Wiele szkodników i patogenów w postaci chorób grzybiczych może pierwotnie wybierać na swoich żywicieli chwasty, które przenoszą infekcję dalej na pozostałe rośliny. 

Posadzenie obok siebie świerka i modrzewia może nasilić żerowanie szkodników. Fot. 123RF.com

Nie wszystkie drzewa muszą być od siebie oddalone 

Pamiętaj, że są gatunki drzew i krzewów, które doskonale się uzupełniają, ale mimo to nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie. Oczywiście musisz wszystkich roślin sadzić w izolacji, ważne jest jednak, aby wzajemnie się nie zaciemniały i nie powodowały braku dostępu do słońca poprzez ocieranie się koronami 

Przykładem drzew kompatybilnych są jabłoń i śliwa. Chociaż z pozoru tak różne, w swoim towarzystwie funkcjonują wspaniale. Ze względu na upodobania glebowe, nie rywalizują ze sobą o potrzebne substancje odżywcze, które pobierają z gleby.  

Podobnym połączeniem, które doskonale ze sobą współgra jest zestawienie morwy i czereśni. Dlaczego? Ze względu na ptactwo, które uwielbia małe czerwone owoce czereśni, warto w jej pobliżu podsadzić morwę, która będzie stanowić naturalną barierę ochronną i osłoni drzewo owocowe przed nieproszonymi gośćmi. Większość drzew owocowych, w tym wiśnie, grusze, jabłonie i śliwy może okazać się wspaniałymi towarzyszami, którzy będą tworzyć owocowy ogród. 

Wniosek jest więc prosty: zanim zaplanujesz posadzenie konkretnych roślin w ogrodzie – sprawdź, czy nie istnieją przeciwwskazania do ich posadzenia blisko siebie. Tak unikniesz kłopotów! 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze rośliny soliterowe. Te gatunki pojedynczo prezentują się najlepiej

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.