Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie bój się siać w czerwcu. To dopiero początek sezonu. Co siać i sadzić w czerwcu?

W czerwcu w ogrodzie można już powoli podziwiać efekty pracy wiosną. W tym miesiącu zaczyna kwitnąć większość bylin i krzewów, np. bajkowe róże. Dzięki temu na zewnątrz nie tylko wszystko wspaniale wygląda, ale także pięknie pachnie. Ponadto w warzywniaku można powoli zbierać pierwsze plony. Jednak to nie oznacza przerwy od siania i sadzenia. Sprawdź, jakie rośliny ogrodowe sadzi się i sieje w czerwcu.

Nie bój się siać w czerwcu. To dopiero początek sezonu. Co siać i sadzić w czerwcu?
Rośliny posiane pod koniec czerwca zaczną plonować pod koniec sierpnia i będzie się można cieszyć pysznymi owocami nawet do przymrozków.. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie warzywa można siać do gruntu w czerwcu?

Wydaje ci się, że czerwiec to już za późno, aby móc siać do gruntu warzywa? Nic bardziej mylnego! Dopiero minęło ryzyko przymrozków, a więc w tym miesiącu do ziemi może trafić wiele nasion ciepłolubnych roślin. Dzięki temu nie trzeba będzie osłaniać sadzonek przed zimnem.

Na początku czerwca warto siać zwłaszcza:

  • ogórki — po umieszczeniu nasion w gruncie warto zagon przykryć agrowłókniną, ponieważ noce mogą być jeszcze nieco chłodne (na początku miesiąca mogą jeszcze zdarzać się spadki temperatury nawet do 5°C!). Po ok. 8 tygodniach można zacząć zbierać owoce, a więc pierwsze przetwory przygotujesz już na początku sierpnia;

  • fasolkę szparagową i tyczną — ta roślina bardzo szybko kiełkuje, a więc nie trzeba robić wcześniej jej rozsady. Jednocześnie jest bardzo wrażliwa na zimno, dlatego jeśli nocą temperatura ma spaść poniżej 10°C, warto dodatkowo przykryć zagon agrowłókniną. Po ok. 60 dniach od posiania fasolka wydaje pierwsze owoce i można zacząć się cieszyć pysznymi plonami;

  • cukinię, kabaczki i patisony — te warzywa są bardzo wrażliwe na zimno, dlatego nie można ich siać do gruntu wcześniej niż po 15 maja. Warto jednak poczekać do czerwca, aż ziemia się dobrze nagrzeje. Wtedy dość szybko wykiełkują i zaczną plonować już po ok. 8 tygodniach. Dzięki temu można rozkoszować się owocami, jeszcze zanim nadejdzie zimno;

  • marchew z krótkim okresem wegetacji — w czerwcu warto siać odmiany o małych owocach, np. Pariser Markt. Zdążą wyrosnąć i nabrać odpowiednich rozmiarów, zanim nadejdą duże przymrozki;

  • sałatę i rzodkiewkę — aby nie "wybijały" zbyt szybko w kwiaty, wybieraj odmiany, które lubią ciepło. Dzięki temu będziesz się cieszyć świeżymi warzywami na kanapkę przez długi czas. Można także posiać inne odmiany i poczekać aż zakwitną, a następnie zebrać nasiona na kolejny rok. W rezultacie w przyszłym sezonie nie trzeba będzie kupować kolejny paczuszek.

Można siać jeszcze koper i pietruszkę, jednak pamiętaj, że istnieje ryzyko, że warzywa zostaną zaatakowane przez mszycę. Dlatego gdy tylko pojawią się ich pierwsze liście właściwe, warto od razu je zebrać.

W tym miesiącu nie tylko warto siać, ale także sadzić. Na bazarkach i w sklepach ogrodniczych można znaleźć szeroki wybór rozsad wielu warzyw, m.in. pomidorów, papryk, dyni, cukinii, fasoli, truskawek, poziomek, a nawet ogórków, arbuzów, melonów czy porów. Często są one dostępne w promocyjnych cenach, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić. Podrośnięte sadzonki szybko się przyjmą i dadzą plony, dzięki czemu nie trzeba będzie czekać na pyszności zbyt długo.

Warto siać nie tylko na początku czerwca, ale także pod koniec miesiąca. Wtedy w gruncie warto umieścić nasiona ogórków czy fasolki. To doskonały poplon. Te warzywa można siać np. po bobie, groszku cukrowym, wczesnej cebuli, sałacie czy po rzodkiewce z wiosennego siewu. Wypełnią puste zagony, dzięki czemu ziemia nie będzie "goła" i nie porośnie chwastami. Dodatkowo np. fasolka będzie absorbować azot z powietrza, przez co za rok warzywa w tym miejscu będą świetnie rosnąć.

Rośliny posiane pod koniec czerwca zaczną plonować pod koniec sierpnia i będzie się można cieszyć pysznymi owocami nawet do przymrozków.

Jakie kwiaty jednoroczne wysiać w czerwcu?

Twoje rabaty niespodziewanie opustoszały? Zastanawiasz się, co posiać na miejscu tulipanów i innych roślin cebulowych, które już dawno uschły? Na szczęście można jeszcze umieścić w gruncie wiele jednorocznych kwiatów, które zdążą zakwitnąć przed jesienią. W tym gronie można wymienić:

  • groszek pachnący,
  • nagietki,
  • łubin żółty,
  • aksamitki,
  • nasturcje,
  • maciejki,
  • cynie,
  • lwie paszcze.

Zanim pojawią się kwiaty, trzeba będzie nieco poczekać. Jednak warto, ponieważ te rośliny wspaniale urozmaicają przestrzeń i nadają jej wspaniałych barw.

Do gruntu, jak i do doniczek wciąż można także sadzić wiele jednorocznych roślin, np. werbenę, pelargonię, petunię, surfinię, lobelię, heliotropy czy bakopy. Wybór jest bardzo szeroki, a sadzonki dostępne w sklepach często już kwitną. Dzięki temu w kilka minut można całkowicie odmienić wygląd swojego ogrodu.

Jakie rośliny dwuletnie wysiewać w czerwcu?

Czerwiec to dobry moment na to, żeby wysiać wiele roślin dwuletnich, które umieścisz w gruncie jesienią. Dzięki temu zakwitną w następnym roku i wspaniale urozmaicą ogród. Do doniczek warto posiać:

  • stokrotki,
  • niezapominajki,
  • goździk brodaty,
  • bratki,
  • malwy,
  • dziewanny,
  • naparstnice,
  • lak,
  • szczeć — pamiętaj jednak, że to dość inwazyjna roślina.

Nasiona można umieścić w pojemnikach i postawić na rozsadniku lub w inspekcie. Należy jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Doniczki bardzo szybko się nagrzewają, przez co w krótkim czasie ziemia wysycha. Dlatego najlepiej nawadniać podłoże nawet dwa razy dziennie — wcześnie rano i wieczorem.

Jakie byliny wysiewać?

Byliny to rośliny wieloletnie, których nadziemna część obumiera zimą, a wiosną odżywa. Dzięki temu wystarczy posadzić jedną sadzonkę, aby móc się cieszyć pięknym efektem każdego roku.

Planujesz jesienią założyć nową rabatę, ale nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na sadzonki bylin? Dobrym pomysłem jest ich wysianie. Wiele roślin z powodzeniem się rozmnaża samodzielnie w ten sposób. W tym gronie można wymienić np. maki, jeżówki, rudbekię, mikołajka, ciemierniki, orliki mieszańcowe, słoneczniczki, dzwonki, łubin trwały, firletkę smółkę i chalcedońską, przylaszczkę, zawilec gajowy czy ranniki. Wystarczy pozostawić te rośliny na grządkach na zimę, aby wiosną zobaczyć wokół wiele nowych sadzonek.

Zdarza się, że byliny nie wyrastają tam, gdzie to sobie założysz. Nic straconego. Wystarczy wykopać taką sadzonkę i przenieść ją na miejsce właściwe. Dzięki temu bez wysiłku i wydawania pieniędzy otrzymujesz gotowe rośliny.

Jeśli jednak nie masz w ogrodzie żadnej z powyższych bylin, trzeba je wysiać. W czerwcu warto umieścić w doniczkach zwłaszcza:

Jeśli posiejesz je w pojemnikach w tym miesiącu, jesienią będzie można przesadzić gotowe sadzonki na miejsca właściwe. W następnym roku zachwycą cię pięknymi kwiatami.

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.