Spis treści:
- Kiedy wybudzać pelargonie?
- Wybudzanie pelargonii krok po kroku
- Błędy w pielęgnacji pelargonii po wybudzeniu
Kiedy wybudzać pelargonie?
Zimowanie i wybudzanie pelargonii pozwala na zachowanie dobrych i zdrowych roślin do następnego sezonu. W efekcie nie trzeba co roku kupować nowych sadzonek, choć nadal niewielu posiadaczy geranium zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast przeprowadzenie zabiegu w wyznaczonym czasie jest kluczowe.
Proces wybudzania z zimowego spoczynku należy rozpocząć jeszcze przed nadejściem wiosny. Z tego powodu najlepszym terminem na wybudzanie pelargonii będzie koniec stycznia oraz luty. W tym czasie dni są dłuższe, a do sadzonek dostaje się więcej światła.
Terminy po połowie lutego mogą być za późne na wybudzanie pelargonii. Rośliny wówczas rozpoczną kwitnienie z opóźnieniem i nie będziemy mogli cieszyć się nim tak długo, jakbyśmy chcieli.
Wybudzanie pelargonii krok po kroku
Sposób wybudzania pelargonii będzie mieć wpływ na to, czy w nadchodzącym sezonie rośliny zakwitną. Ma to również znaczenie dla zdrowia sadzonek. Źle poprowadzone może doprowadzić do obniżenia ich odporności, zachorowań czy nawet obumarcia.
Cały proces trwa kilka tygodni. Należycie pobudzone sadzonki będą gotowe na wypuszczenie nowych pędów już na początku wiosny. Jak przeprowadzić wybudzanie pelargonii krok po kroku? Wszystko powinno przebiegać stopniowo.
Wybudzanie pelargonii po zimie powinno się odbywać stopniowo. Fot. lehler/123RF.com
Krok 1
Przejrzyj pelargonie, które będziemy wybudzać. Usuń z nich suche liście oraz zdrewniałe, uszkodzone lub chore pędy. Pozbądź się zarazem sadzonek, które zdrewniały i nie mają żadnych zielonych liści.
Krok 2
W pomieszczeniu z pelargoniami podnieś temperaturę o 3-4 st. Celsjusza. Po kilku dniach ponownie podnoś temperaturę o 1-2 stopnie. Nie przenoś kwiatów od razu do ciepłego pomieszczenia. Może to wywołać szok termiczny, co osłabi pelargonie i zaburzy ich rozwój.
Krok 3
Zwiększ częstotliwość podlewania. Podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. Początkowo wodę możesz nalewać na podstawkę doniczki. Z czasem zwiększ ilość wody i zacznij nawadniać bezpośrednio glebę. Uważaj, aby jej nie przelać, co mogłoby doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.
Krok 4
Co najmniej 2 tygodnie po rozpoczęciu wybudzania na pelargoniach zastosuj nawóz. Sprawdzi się zarówno wieloskładnikowy nawóz mineralny ze sklepu ogrodniczego, jak i domowa odżywka np. z obierków po ziemniakach. Takie dokarmienie pobudzi kwiaty do wzrostu i kwitnienia.
Krok 5
W marcu pelargonie przycinamy nad czwartym lub piątym pąkiem. Zabieg poprawi kwitnienie i zagęści sadzonki.
Po wybudzeniu pelargonie potrzebują specjalnej pielegnacji - odpowiedniego podlewanie i nawożenia. Fot. Ruslan Galiullin/123RF.com
Błędy w pielęgnacji pelargonii po wybudzeniu
Pelargonie potrzebują specjalnej pielęgnacji nie tylko w czasie wybudzania, ale także po nim. Nie jest ona skomplikowana, ale konieczne jest stosowanie się do określonych zasad. Popełnienie prostych błędów może skutecznie zrujnować uprawę.
Najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji pelargonii po wybudzeniu jest zbyt wczesne wystawianie kwiatów na zewnątrz. Geranium jest bardzo wrażliwe na przymrozki. Wyniesienie ich za szybko na balkon lub taras może spowodować przemarznięcie. Jeśli chcemy, aby zdobiły nasz dom przed majem, pelargonie należy zahartować, aby mogły stopniowo przyzwyczaić się do niskich temperatur, które uderzają szczególnie nocą.
Błędem będzie zarazem za szybkie wystawienie pelargonii na pełne słońce. Przez zimę sadzonki przyzwyczajone są do małej ilości światła słonecznego, które często miało niskie natężenie. Ilość światła powinna być zwiększana stopniowo. W przeciwnym wypadku może dojść do oparzeń liści.
Przeczytaj również: Wybudzanie pelargonii po zimie. Z pomocą domowej odżywki szybko się zazielenią
Pelargonie po wybudzeniu należy nawozić, a więc błędem będzie zaniedbanie tego zabiegu. Po zimowaniu geranium jest znacznie osłabione, a gleba wyjałowiona. Nawóz pozwoli na lepszą stymulację kwitnienia i wypuszczania młodych liści. Natomiast już kolejny błąd można popełnić, nieodpowiednio dokarmiając pelargonie.
Na wybudzonych pelargoniach nawożenie należy zacząć od małych dawek. Podanie im silnego nawozu mineralnego może doprowadzić do poparzeń. Na początek sprawdzą się rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe lub delikatne nawozy organiczne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przygotowanie miejsca do sadzenia piwonii. Jakie podpory pod krzewy piwonii?
Cięcie glicynii na przedwiośniu. Dzięki tej technice, będzie kwitła bajecznie
Kiedy przyciąć hortensję bukietową? Zrób to wcześnie, jeśli ma kwitnąć obficie