Porady ogrodnicze

Na zimę zmienia kolor upierzenia, ale czubek głowy pozostaje czerwony. Jak rozpoznać i czym dokarmiać czeczotkę?

Czeczotka, niewielki ptak o niezwykle ciekawym wyglądzie oraz żywiołowym usposobieniu, to gatunek wzbudzający zainteresowanie wszystkich ornitologów. Jest hałaśliwa i bardzo towarzyska, a jej głos trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Cechą charakterystyczną tego urokliwego stworzenia jest mała, czerwona czapeczka, która pozwala bez wahania je rozpoznać. Gdzie występuje czeczotka i jakie ma zwyczaje? Dowiedz się wszystkiego na temat tego fascynującego ptaka.

Na zimę zmienia kolor upierzenia, ale czubek głowy pozostaje czerwony. Jak rozpoznać i czym dokarmiać czeczotkę?
Karminowa plama na głowie to znak rozpoznawczy czeczotki. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czeczotka – co to za ptak?

Czeczotka zwyczajna (Acanthis flammea) to ptak z rodziny łuszczakowatych. Jest naprawdę niewielki – mniejszy nawet od wróbla. Długość ciała tego mieszczącego się w garści ptaka to około 13 cm, przy czym rozpiętość jego skrzydeł w locie wynosi od 22 do 25 cm. Charakteryzuje się krągłą sylwetką i waży zaledwie 12 g. Mimo małych rozmiarów czeczotki robią ogromne wrażenie na każdym, kto ma szczęście je zaobserwować. W trakcie godów samiec ma ciemnoróżowy przód ciała oraz gardło, na szczycie głowy zaś charakterystyczną karminową plamę. Jesienią i zimą, więc poza sezonem lęgowym, mocno wybarwiona pierś samca może stać się delikatnie różowa lub nawet całkowicie biała.

Pozostałe pióra osobnika męskiego są brązowoszare z brunatnymi pasmami na grzbiecie. Wyróżnia się również kuper tego ptaka, który jest kreskowany i jaśniejszy niż reszta upierzenia. Na skrzydłach czeczotek możemy zauważyć wąskie, białe pasy. Dziób ptaków jest krótki i ma żółty kolor. Znajduje się pod nim tzw. śliniak, na którym możemy zauważyć czarną plamkę. Młode osobniki oraz samice wyglądają bardzo podobnie, lecz z przodu ciała brak w ich upierzeniu barwy różowej. Najbardziej charakterystyczny wyróżnik czeczotek, czyli czerwona czapeczka, w przypadku samic jest nieco mniejsza.

Samiec i samica czeczotki są podobne, choć nieco różnią się umaszczeniem. Samiec i samica czeczotki nieco różnią się wybarwieniem piór. Fot. CanvaPro

Czeczotkę można łatwo rozpoznać nie tylko po wyglądzie, ale także po jej charakterystycznym głosie. Choć osobom niedoświadczonym z początku trudno jest odróżnić jej szczebiot od odgłosów innych ptaków, gdy już raz się go nauczą, zawsze wskażą bez wahania. Śpiew czeczotki usłyszymy najczęściej, gdy ptak będzie znajdował się w locie. Rozpoznamy go po twardym okrzyku „czetczet”.

Przeczytaj również: Raniuszek – ptak, który lubi się przytulać. Co wrzucić mu do karmnika?

Gdzie występuje czeczotka?

Czeczotki występują na Syberii, Alasce, w Kanadzie oraz północnej części Europy. Na nasze tereny przylatują z tych obszarów w poszukiwaniu pożywienia i niekiedy zostają w Polsce na zimę. W naszym kraju najczęściej zamieszkują Tatry, Karkonosze, Góry Bystrzyckie i Góry Izerskie. Często spotykamy je w Masywie Śnieżnika. Jeśli mamy szczęście, możemy zaobserwować je również na polskim wybrzeżu, przede wszystkim w pobliżu łąk i torfowisk oraz wśród sztucznych nasadzeń.

Musimy mieć jednak świadomość, że ptak ten bytuje przede wszystkim w górnym piętrze lasu i w kosodrzewinie, przez co nie jest łatwo go dostrzec w okresie lęgowym. Czeczotki są najlepiej widoczne, gdy zaczynają migrować w poszukiwaniu pokarmu. W naszym kraju termin ten przypada przede wszystkim na listopad oraz grudzień. Miesiące te są zdecydowanie najlepsze na ornitologiczne obserwacje.

Niektóre czeczotki zostają w naszym kraju na zimę. Niektóre czeczotki zostają w naszym kraju na zimę. Fot. CanvaPro

Co je czeczotka?

W ostatnich latach coraz częściej możemy zaobserwować, że czeczotki pojawiają się na nowych obszarach, również zurbanizowanych. Wiąże się to z poszukiwaniem przez nie pożywienia. To właśnie dostępność pokarmu decyduje o miejscu bytowania tych ptaków. Co najchętniej je czeczotka? Do jej największych przysmaków należą:

  • nasiona brzozy, olchy oraz modrzewia,

  • nasiona chwastów i ziół porastających nieużytki,

  • drobne bezkręgowce, niewielkie owady i pająki.

W pozyskiwaniu pożywienia pomaga czeczotkom ostry, trójkątny i twardy dziób. Aby zdobyć pożywienie, ptaki te często przybierają akrobatyczne pozy, zwisając z cienkich gałązek i starając się wybrać nasiona z owocostanów. Zdarza się, że poszukują pożywienia również na ziemi lub w śniegu. Czeczotki uwielbiają zajadać się także nasionami słonecznika, dlatego warto je dla nich rozsypywać. Twarda łupina nie stanowi dla ich wytrzymałych dziobów żadnej przeszkody.

Zimą czeczotki szukają nasion roślin w śniegu. Zimą czeczotki szukają nasion roślin w śniegu. Fot. CanvaPro

Czeczotka – ciekawostki

Czeczotka to niewątpliwie bardzo interesujący ptak, który wzbudza ciekawość ornitologów. Doskonale wspina się po drzewach i jest niezwykle zwinna. Słynie także ze swej towarzyskiej natury. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Oto kilka ciekawostek na temat czeczotek:

  • Czeczotka potrafi doskonale ukryć swoje gniazdo. Na ogół chowa je wśród gałęzi kosodrzewiny lub innego krzewu, dzięki czemu trudno jest je dostrzec drapieżnikom;

  • Gniazdo czeczotki ma kształt koszyczka. Na ogół jest zbudowane z korzonków roślin, źdźbeł trawy, sierści zwierząt, puchu i piórek;

  • Ptak ten składa od 4 do 6 niebieskawych jaj, na których widoczne są rdzawe kropki;

  • Czeczotki tworzą pary monogamiczne. Lęgi występują jeden lub dwa razy w roku (w maju i czerwcu);

  • Pisklęta tych ptaków opuszczają gniazdo po 11-14 dniach;

  • W naszym kraju czeczotki objęte są ścisłą ochroną gatunkową, przy czym zostały sklasyfikowane jako gatunek najmniejszej troski;

  • Ptaki te często mylone są z makolągwą (Linaria cannabina). Warto jednak wiedzieć, że samiec tego gatunku, w odróżnieniu od czeczotki, nie posiada czarnej plamki na tzw. śliniaku. Wyróżnikiem makolągwy są również białe pióra na ogonie i dłuższe skrzydła. O pomyłkę szczególnie łatwo w przypadku młodych osobników;

  • Tylko niektóre czeczotki zostają na zimę w Polsce. Część z nich wcześniej odlatuje na Północ;

  • Populacja tych ptaków w naszym kraju wynosi od 200 do 400 par lęgowych, przy czym 2/3 wszystkich czeczotek występuje na terenach chronionych, zwłaszcza w parkach narodowych i krajobrazowych.

Źródło: deccoria.pl, otop.org.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego ptaków nie wolno dokarmiać chlebem? Oto 8 najlepszych pokarmów dla ptaków

Jedni przepędzają, inni wabią. Szpak to przyjaciel czy wróg ogrodu?

Zimą potrzebują naszej pomocy. Czym dokarmiać i jak zwabić mazurka do ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.