Spis treści:
Pielęgnacja pomidorów – najczęstsze błędy
Pomidory nie są trudne w uprawie ani szczególnie wymagające. Aby cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami warto jednak zadbać o odpowiednie warunki do wzrostu. Rośliny te bywają jednak dość kapryśne w uprawie, a z pozoru niewinne błędy pielęgnacyjne mogą przyczynić się do obniżenia plonów lub obumierania krzaków. Wśród najczęstszych błędów w uprawie pomidorów można wymienić m.in.:
- zbyt mała ilość światła – pomidory są warzywami światłolubnymi, w związku z czym to ten czynnik wpływa na sukces w uprawie. Posadzone w cieniu będą gorzej się rozwijać, częściej chorować i słabiej owocować;
- zbyt mokre podłoże – chociaż pomidory uwielbiają wodę, źle znoszą przelanie. Nadmiar wilgoci może przyczynić się do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych, a nawet przyciągnąć szkodniki;
- niewłaściwa temperatura – aby móc zebrać obfite plony, krzakom należy zapewnić temperaturę w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli będzie ona zbyt niska, pomidory mogą mieć problemy z dojrzewaniem;
- błędy w nawożeniu – pomidory to rośliny żarłoczne i bardzo lubią zasilanie. Te warzywa potrzebują przede wszystkim azotu, potasu i fosforu, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu, wytwarzania kwiatów i zawiązywania owoców. Nie należy jednak przesadzać z nawozami azotowymi, ponieważ w nadmiarze mogą powodować opóźnienie owocowania i przyczynić się do zmniejszenia plonu.
Przeczytaj również: Dlaczego pomidory nie kwitną i nie zawiązują owoców? Przygotuj naturalny dokarmiacz
Nawożenie pomidorów specjalnym preparatem wspomoże ich wzrost i obfite owocowanie. Fot.123RF.com
Jak zwiększyć plony pomidorów – domowy oprysk
Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe, a przy tym są podatne na różne choroby grzybowe. Dlatego tak ważne jest ich regularne nawożenie i stosowanie profilaktycznych oprysków. W tym celu wcale nie musimy sięgać po profesjonalne preparaty. Najlepszy opryski na pomidory z łatwością przygotujesz samodzielnie. Będzie one nie tylko tańszy, lecz także o wiele lepszy niż ten ze sklepu.
Do jego przygotowania potrzebna będzie przede wszystkim kurkuma, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Chroni nie tylko przed zarazą ziemniaczaną, która powszechnie atakuje pomidory, lecz także przed wieloma innymi chorobami pochodzenia grzybiczego. Podobne działanie wykazuje również mleko, które dodatkowo tworzy na liściach i pędach warstwę ochronną, uniemożliwiając tym samym przenikanie szkodliwych patogenów.
Jak przygotować domowy oprysk na pomidory? Do litra gorącej wody dodaj 2 łyżeczki kurkumy i 100 ml mleka. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i zostaw do ostygnięcia. Na koniec przecedź roztwór przez gazę, przelej do butelki ze spryskiwaczem i pryskaj pomidory. Taki domowy oprysk intensywnie wzmacnia wzrost i rozwój pomidorów, a także zapobiega powstawaniu chorób grzybowych. Dzięki temu wydają one więcej smacznych i zdrowych owoców.
Przeczytaj również:
Kiedy obrywać liście pomidorów? Jak przycinać krzaki pomidorów, by plony były większe
Mszyce znikają w 10 sekund. Przygotuj naturalny oprysk i stosuj bezpiecznie do warzyw i kwiatów