Porady ogrodnicze

Jakie warzywa możemy wysiać w sierpniu?

Sierpień w warzywniku to głównie czas zbiorów. To miesiąc obficie plonujących pomidorów, ogórków i cukinii, pierwszych dyń i papryki oraz warzyw korzeniowych i cebulowych. Część grządek po tych zbiorach zostanie już pusta, ale część możemy jeszcze wykorzystać na wysiew kolejnych roślin warzywnych, które zdążą jeszcze dojrzeć przed zimą.

Jakie warzywa możemy wysiać w sierpniu?
REKLAMA

Fot.123RF.com

Z warzyw korzeniowych jest to bez wątpienia rzodkiewka, rzodkiew i rzepa. Latem często rezygnujemy z ich uprawy, ale teraz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znowu sięgnąć po ich nasiona. Tym bardziej, że w sierpniu możemy siać już nie tylko odmiany letnie, ale i większość pozostałych. Do wyboru mamy tradycyjne, kuliste, czerwone rzodkiewki, jak również te o podłużnym kształcie czy w innych barwach. Sierpień to także jedyny miesiąc, w którym zaleca się wysiew odmiany tzw. „sopli lodu”, która tworzy długie zgrubienia w szklistobiałym kolorze.

Na jesienny zbiór możemy też nadal wysiewać sałatę. I tu również mamy już większy wybór odmian niż w przypadku wcześniejszych letnich miesięcy. Oprócz sałaty liściowej i masłowej, możemy teraz sięgnąć również po sałatę lodową czy sałatę japońską. W większości przypadków sierpień to praktycznie ostatni moment, żeby wysiać tę roślinę.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Do innych warzyw liściowych, które nadają się do uprawy od sierpnia można zaliczyć też roszponkę. To roślina mrozoodporna, która może być zbierana także zimą. Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać rukolę i to zarówno rukolę dziką, która jest rośliną wieloletnią, jak również rokiettę siewną. 

W sierpniu możemy wysiewać też nieco mniej popularne rośliny warzywne, do których zaliczamy szczaw, endywię czy portulankę. I oczywiście to również moment, kiedy możemy rozpocząć poplonową uprawę szpinaku. Warto w tym wypadku sięgnąć po nasiona odmian ozimych, które mają większą wytrzymałość na przemarzanie. Pamiętać jedynie należy, że jest to roślina chłodnego klimatu i optymalna temperatura wzrostu dla niego to 15-18 st. C. Zatem z jego wysiewem warto się wstrzymać do momentu ustania letnich upałów. Najczęściej po nasiona lepiej jest więc sięgnąć dopiero w drugiej połowie lub pod koniec miesiąca. Cały czas możemy wysiewać koper, w tym także koper włoski oraz kapustę chińską i kapustę pekińską.

Wszystkie rośliny warzywne wysiewane latem na jesienny i zimowy zbiór wymagają naszej wzmożonej uwagi pod względem regularnego podlewania. Kiełkującym roślinom musimy zapewnić stałą wilgotność podłoża, inaczej nie wykiełkują lub wykiełkują tylko częściowo. Warto też chronić nasze wschody przed ślimakami. Jeżeli nie mamy możliwości codziennego nawadniania i kontrolowania upraw, można je przykryć np. agrowłókniną ograniczającą odparowywanie wody.

W doniczkach możemy jeszcze wysiewać szybko kiełkujące zioła, które potem przeniesiemy do kuchni i będziemy uprawiać na okiennym parapecie. Taką rośliną zielną bez wątpienia jest bazylia w różnych odmianach, zwyczajna, czerwonolistna czy drobnolistna. Dość szybko kiełkuje też pietruszka liściowa. A ich młode liście są najsmaczniejsze. Często pozostają nam nasiona ziół po wiosennych wysiewach, warto w miarę możliwości je wykorzystać.

Kontynuujemy też rozmnażanie truskawek i poziomek. Jeżeli chcemy uzupełnić jagodnik o ich nowe rośliny, możemy w dalszym ciągu podstawiać doniczki z podłożem pod pojawiające się rozłogi lub tak je poprowadzić, żeby bez problemu zakorzeniły się na rabacie. A jeżeli mamy już ukorzenione sadzonki z własnych upraw lub kupione w sklepie ogrodniczym, to możemy je w sierpniu posadzić. W tym miesiącu możemy też wysiać poziomki.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

karina97

o własnie czegoś takiego poszukiwałam, myślałam że jest już za późno na wysiew warzywek. Lecę do ogrodniczego po nasionka i nowe narzędzia, bo stare to już nie nadają się do niczego. Tak myślę kupić narzędzia z cellfast. No i zabieram się do pracy =D

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie warzywa możemy wysiać w sierpniu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.