Porady ogrodnicze

Pielęgnacja pomidorów w maju. Co robić po posadzeniu pomidorów, dlaczego obrywanie wilków jest ważne?

Maj jest miesiącem sadzenia pomidorów do gruntu. Nie wystarczy jednak tylko je posadzić, podlewać i czekać. Jeśli chcesz cieszyć się dorodnymi owocami, musisz poświęcić nieco czasu na zadbanie o tę roślinę. Co robić po posadzeniu pomidorów i jak wygląda ich pielęgnacja w maju? Podpowiadamy.

Pielęgnacja pomidorów w maju. Co robić po posadzeniu pomidorów, dlaczego obrywanie wilków jest ważne?
Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu obejmuje nie tylko podlewanie, lecz także opryski, obrywanie wilków, a nawet zapylanie. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jak pielęgnować pomidory po posadzeniu?

W drugiej połowie maja, po „zimnej Zośce”, pomidory sadzimy do gruntu. O tej porze roku noce nie powinny już zaskakiwać przymrozkami, których pochodzące z Ameryki Południowej pomidory bardzo nie lubią. Krzaczki sadzimy głęboko, nie zaszkodzi im posadzenie nawet do poziomu pierwszych liści. Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu obejmuje podlewanie, pryskanie oraz obrywanie niepotrzebnych elementów rośliny.

Przede wszystkim dolne liście krzaków pomidorów, które stykają się z ziemią, trzeba usunąć. Pomidory są podatne na choroby grzybicze, a taki kontakt liści z ziemią ułatwia ataki grzybom oraz szkodnikom. 

W uprawie pomidorów po podsadzeniu ważne jest też podwiązywanie roślin. W pierwszym etapie wzrostu krzaczki nie muszą być wprawdzie podwiązane, ale lepiej to zrobić zawczasu, zanim pęd zacznie się giąć. Pomidory najlepiej podwiązywać przywiązując je sznurkiem do palików.

Jak podlewać pomidory?

Pielęgnacja pomidorów kojarzy nam się z ciągłym podlewaniem. Jednak w maju, w pierwszych tygodniach po posadzeniu do gruntu, lepiej podlewać pomidory rzadziej, ale mocniej. Wystarczy je solidnie podlać nawet czterema litrami wody co kilka dni (trzy do pięciu). Pozwoli to krzaczkom lepiej się ukorzenić, ponieważ korzeń w poszukiwaniu wody będzie się rozrastał.

Po tym czasie pomidory można już podlewać normalnie, nawet codziennie. Korzenie roślin będą już solidne, co wzmocni krzaczki i zapewni lepsze zbiory. Wodę podczas podlewania lejemy tuż przy korzeniu, omijając liście. O podlewaniu nie należy zapominać zwłaszcza w okresach susz, które w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. Z drugiej strony pomidory podlewane zbyt często i zbyt obficie będą miały mniej smaczne owoce

Czym pryskać pomidory po posadzeniu?

Jeszcze w maju, dwa tygodnie po wsadzeniu do gruntu pomidory dobrze jest spryskać. Sprawdzą się tu środki miedziowe lub inne preparaty przeciwgrzybicze. Grzyby są częstym zagrożeniem dla pomidorów, a taki oprysk stworzy na roślinie warstwę ochronną.

Preparaty chemiczne w uprawach niekomercyjnych mogą zastąpić opryski domowej roboty, na bazie naturalnych składników. W przypadku pomidorów zda egzamin pryskanie krzaków gnojówką z pokrzyw, wywarami z czosnku, krwawnika czy mniszka. Natomiast opryski borem pomocne są w momencie, kiedy roślina ma już kwiaty.

Przeczytaj również: Najlepszy sposób na sadzenie pomidorów. Efekt? Zdrowe i bogate plony

sadzenie pomidorów Sprawdź, jak sadzić pomidory, by mieć duże zbiory. Fot.123RF.com


Jak zapylać pomidory?

Pomidory są roślinami samopylnymi. Kwiaty pomidorów zapylane są pyłkiem z innych kwiatów rosnących na tym samym krzaczku. W warunkach naturalnych do zapylenia dochodzi mechanicznie, poprzez podmuchy wiatru i owady.

Pomidory rosnące w szklarni czy pod folią wymagają pomocy w zapylaniu. W tym celu można po prostu potrząsać krzaczkami. Można też skorzystać z oprysków borem. Nie są to opryski stricte chemiczne, a bardzo pomogą nie tylko w zapylaniu. Bor wspomaga również zawiązywanie się owoców.

Usuwanie wilków z pomidorów

Pielęgnując pomidory, trzeba też podejmować decyzje. Jedną z nich jest ustalenie, ile pędów mają mieć nasze krzaczki. Pomidory można uprawiać, prowadząc jeden, dwa lub trzy pędy. Jeśli zostawimy ich więcej, odbije się to na zbiorach, bo roślina będzie inwestować energię w większą ilość pędów, a nie w rozwój owoców. Stąd nazwa dodatkowych pędów – mówi się na nie wilki, bo „zjadają” owoce. Angielska nazwa jest jeszcze bardziej obrazowa, przyrosty nazywane są tam „pijawkami” (suckers). Innym, równie ważnym powodem obrywania wilków jest to, że rozrośnięte krzewy sprzyjają infekcjom grzybiczym.

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie jednego pędu, musisz obrywać z krzaczka wszystkie wilki. Są to dodatkowe pędy, które zawiązują się tuż nad liśćmi. W tym przypadku obrywasz wszystkie wilki. Jeśli chcesz prowadzić uprawę na dwa pędy, musisz zostawić jeden dodatkowy pęd. W tym przypadku nie obrywasz wilka, który rośnie na pędzie głównym tuż pod zawiązkami kwiatów. Uprawa na trzy pędy wymaga pozostawienia dwóch wilków. Będzie to dodatkowy pęd, który rośnie tuż pod zawiązkami kwiatów pędu głównego, tak samo, jak w uprawie na dwa pędy. Trzeci pęd, który musisz zostawić w takiej uprawie to ten najniższy, wyrastający najbliżej ziemi.

Decyzję o tym, na ile pędów prowadzić roślinę trzeba podjąć już podczas sadzenia. Pomidory jednopędowe mogą być sadzone nieco gęściej (40 cm) niż te, które będą prowadzone na dwa lub trzy pędy (70 cm). Uwaga – wilki lepiej obrywać, niż obcinać. Łatwo się odłamują, a obcinanie może spowodować, że pozostały zalążek zacznie gnić. Lepiej też obrywać wilki, gdy są jeszcze małe, aby rany, które zostaną po nich na roślinie, nie były zbyt duże.

W pielęgnacji pomidorów ważne jest również obrywanie liści. Dobrze jest pozbawiać krzaczki wszystkich liści oprócz tych, które są tuż pod i tuż nad kwiatostanami. Te poniżej magazynują dla kwiatów i owoców niezbędne cukry. Te powyżej natomiast stanowią naturalny baldachim chroniący przed promieniami słonecznymi.

Przeczytaj również: 

Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?

Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.