Porady ogrodnicze

Werbena udekoruje letni balkon, taras i rabatę. Jak o nią dbać?

Werbeny są roślinami o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach zebranych w efektownych kwiatostanach. Sadzone w grupie, prezentują się bardzo urokliwie, a różnorodność odmian pozwala na stworzenie wielu interesujących aranżacji. Dobrze rosną zarówno na rabatach, jak i na balkonach.

Werbena udekoruje letni balkon, taras i rabatę. Jak o nią dbać?
Werbena idealnie nadaje się do sadzenia w donicach i na letnich rabatach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Werbena — charakterystyka

Werbeny to około 250 gatunków roślin. Należą one do rodziny werbenowatych (łac. Verbenaceae) i wszystkie mają podobne warunki uprawowe. Pochodzą głównie z Ameryki Północnej i Południowej. W warunkach naturalnych są roślinami wieloletnimi, jednak ze względu na warunki klimatyczne w Polsce są uprawiane jako odmiany jednoroczne. W ogrodach i na tarasach spotyka się też przede wszystkim werbeny ogrodowe i patagońskie.

W zależności od gatunku i odmiany, werbeny mogą osiągać od 20 do 180 cm wysokości i pod tym kątem są dzielone na werbeny patagońskie o wysokości od 150 do 180 cm oraz werbeny ogrodowe:

  • Compacta Nana – do 20 cm
  • Compacta – do 30 cm
  • Grandiflora – do 50 cm

Rośliny te mogą mieć pokrój wzniesiony lub opadający, a licznie występujące kwiaty wyrastają z delikatnych, słabo ulistnionych łodyg.

Najpiękniejsze odmiany werbeny

Najwyższe rośliny z tej rodziny, należące do grupy werben patagońskich, sadzi się na tyłach rabat i w miejscach, gdzie potrzebny jest wdzięczny wypełniacz przestrzeni. Są wytrzymałe na silny wiatr i nie przytłaczają innych roślin swoim pokrojem. To jednak werbeny ogrodowe wiodą prym, zarówno ze względu na swoją wysokość, jak i różnorodność kolorystyczną. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących odmian.

  • Werbeny zwisające to te, które idealnie prezentują się w podwieszanych doniczkach, na płotach i na balustradach balkonów. Mają długie, wiotkie pędy i co ważne, są odporne na deszcz i silne powiewy wiatru. Zainteresuj się Temari Pink z różowymi kwiatami, lub też Tapien Blue prezentująca płatki o ciemnofioletowej barwie.

  • Werbeny o pędach wzniesionych są niskie i świetnie nadają się do upraw doniczkowych i na obwódki rabat. Może to być Małgosia z intensywnie czerwonymi kwiatami, biały Amulet lub amarantowa Magda.

Co istotne, werbeny różnią się pokrojem i długością pędów, natomiast ich kwiaty wyróżnia jedynie barwa. Wszystkie wyglądają bardzo podobnie, dzięki czemu werbenę można zaliczyć do bardzo charakterystycznych okazów do upraw ogrodowych i balkonowych.

Przeczytaj również: Werbena zwisająca ukwieci balkony i tarasy. Sprawdź, jak ją uprawiać

Zobacz więcej zdjęć

Werbena — uprawa

Wszystkie werbeny preferują podobne warunki uprawowe. Są wrażliwe na mróz, więc możesz je wysadzić na miejsce stałe dopiero pod koniec maja. Ponadto pamiętaj, że warto je sadzić dosyć gęsto, ponieważ najlepiej prezentują się, gdy tworzą wspólny kobierzec. Czym wyższa odmiana, tym sadzonki rozmieść dalej od siebie.

  • Stanowisko dla werbeny powinno być raczej słoneczne, gdyż zbyt mało światła spowoduje zahamowanie lub ograniczenie kwitnienia. Miej też na uwadze, że roślina bez dostępu do światła przez minimum 8 h dziennie jest bardzo podatna na ataki patogenów grzybowych. Werbena ma wrażliwe na wiatr łodygi, dlatego warto, abyś posadził ją w miejscu pozbawionym przeciągów.

  • Podłoże pod uprawę werben powinno być średnio żyzne, lekkie i przepuszczalne, z pH o wartości od 6 do 8. Jeśli będziesz uprawiać roślinę w gruncie, warto rozluźnić glebę, dodając do niej piasku. Nie ma jednak potrzeby, aby głęboko przekopywać grządkę, na której masz zamiar ją posadzić. Jeśli natomiast decydujesz się na uprawę w donicy, nie zapomnij o zastosowaniu kilku centymetrów drenażu na dnie pojemnika.

Werbena wymaga słonecznego stanowiska.  Fot. Getty Images

Werbena — rozmnażanie

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie spróbować rozmnożyć swoje rośliny. W przypadku werbeny istnieje możliwość wysiewu z nasion lub rozmnażanie poprzez sadzonkowanie.

  • Jeżeli zdecydujesz się na wysiew, najpierw odpowiednio przygotuj nasiona. Będą zdecydowanie szybciej kiełkować, jeśli przez kilka godzin namoczysz je w wodzie o temperaturze pokojowej. Po tym czasie umieść nasiona kilka milimetrów pod powierzchnią gleby, spryskaj wodą i przykryj szybą lub folią spożywczą. Zdejmij nakrycie, kiedy nasiona zaczną kiełkować, a kiedy pojawią się 3 listki właściwe, przesadź siewki do większych doniczek.

  • Masz również możliwość rozmnożenia rośliny poprzez sadzonki. W tym celu jesienią pobierz kilkucentymetrowe, niekwitnące pędy. Tnij poniżej węzła liściowego, a następnie umieść końcówkę w wilgotnym podłożu. Możesz użyć do tego ukorzeniacza, dzięki czemu szybciej pojawią się korzenie. Przetrzymuj sadzonki w około 18-20°C i zapewniaj im stałą wilgotność, a ukorzenią się w około 5-6 tygodni.

Młode rośliny, zarówno te z siewu, jak i z sadzonek, sadź na miejsce stałe dopiero w momencie, gdy zniknie ryzyko przymrozków. W innym wypadku ryzykujesz, że stracisz swoje młode sadzonki.

Przeczytaj również: Jaką ziemię wybrać do sadzenia pelargonii i surfinii? Od tego wiele zależy

Werbena — podlewanie i nawożenie

Posadzona w dobrym miejscu, werbena nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Skup się na podstawowych zasadach, dzięki którym powinieneś otrzymać kolorowe, gęste kobierce.

  • Jeśli uprawiasz werbenę na rabacie, podlewaj ją przede wszystkim podczas okresów suchych i bardzo ciepłych. W przypadku uprawy doniczkowej rób to znacznie częściej. Trzymaj się zasady, że gleba dla werbeny cały czas powinna być lekko wilgotna, nigdy całkiem sucha lub przelana.

  • Werbenę uprawianą w doniczce zasilaj płynnym nawozem wieloskładnikowym raz na dwa tygodnie. Roślinę, którą uprawiasz na rabacie, nawieź jednak tylko dwa razy w roku. Jej potrzeby w zakresie składników odżywczych nie są duże, więc wystarczy, że wykonasz tę czynność przed sadzeniem i raz w ciągu kwitnienia.

Pielęgnacja werbeny polega głównie na regularnym podlewaniu. Fot. 123RF/PICSEL

Werbena — choroby i szkodniki

Werbena, jako roślina jednoroczna, jest narażona przede wszystkim na mszyce i na przędziorki, które lubią atakować w początkowym okresie wiosny. Nie wyklucza to jednak przypadków, w których pojawiają się na w pełni kwitnącej roślinie.

Zaatakowana przez szkodniki werbena może być uratowana tylko w początkowej fazie ich bytowania. Kiedy więc zauważysz, że liście rośliny zaczynają blednąć, szybko pozbądź się porażonych pędów i opryskaj roślinę przeciw przędziorkom i mszycom. Jak je odróżnić?

  • Jeśli to przędziorki zaatakowały werbenę, zauważysz na ogonkach liściowych i wzdłuż nerwów niewielkie, charakterystyczne pajęczynki.

  • Jeśli masz do czynienia z mszycami, liście szybciej zaczną blednąć i więdnąć.

W każdym z przypadków, jeśli roślina zacznie zamierać w całości, najlepiej jest usunąć ją, a pozostałe spryskać ekologicznym środkiem przeciw mszycom. Ma to jednak sens jedynie w momencie, gdy inne werbeny są jeszcze w dobrej kondycji.

Jeżeli będziesz uprawiać werbenę na zbyt ciemnym stanowisku, może się okazać, że stanie się ofiarą mączniaka prawdziwego. Kiedy na całej roślinie zacznie pojawiać się charakterystyczny nalot, musisz ją jak najszybciej usunąć, a następnie zdrowe okazy spryskać fungicydem. Jeśli mączniakiem zostały dotknięte werbeny w doniczkach, rozważ przeniesienie zdrowych roślin w bardziej słoneczne miejsce.

Jak widzisz, werbena potrzebuje tylko kilku istotnych rzeczy do tego, aby zasypać twoje uprawy kolorowymi kwiatami. Nie jest rośliną trudną w uprawie i od lat należy do grupy bardzo lubianych przez ogrodników gatunków.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.