Spis treści:
- W duchu filozofii zero waste
- Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym
- Jak wysiewać nasiona w rolkach po papierze toaletowym?
- Jak dbać o siewki w rolkach?
- Czy rolki po papierze toaletowym można umieścić w gruncie lub w donicy?
W duchu filozofii zero waste
Filozofię zero waste (zero śmieci) zapoczątkowała Bea Johnson — amerykańska działaczka, której celem stało się zminimalizowanie ilości odpadów wytwarzanych przez nią oraz jej bliskich. Zgodnie z założeniami idei należy:
- odmawiać,
- ograniczać,
- ponownie używać,
- poddawać recyklingowi,
- kompostować.
Dzięki temu ilość produkowanych śmieci jest mniejsza, a ty możesz postawić na rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić nieco środków i wykorzystać produkty, które i tak już masz. Właśnie na tym polega wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym.
Każdego tygodnia zużywanych jest wiele rolek papieru, po czym ich tekturowe części są wyrzucane do śmieci. Można je użyć na wiele sposobów: tworząc z nich zabawki dla zwierząt czy dzieci, ozdoby do domu czy właśnie ekologiczne siewniki.
Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym
Rolki po papierze toaletowym można wykorzystać do wysiewu ziół, roślin ogrodowych czy rozsady sukulentów. Jedna rolka może stanowić pojedynczy pojemnik na roślinę, ale można z niej stworzyć także dwa pojemniki: wystarczy przeciąć ją na pół. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny wymagają głębszych siewników, a inne tych płytszych. Nim zaczniesz je rozdzielać, sprawdź, jakie są twoje potrzeby.
Rośliny, które kiełkują przez 6-8 tygodni, powinny mieć zapewniony wyższy pojemnik. Dzięki temu będzie w nim wystarczająca ilość miejsca na ich system korzeniowy. Zmieści się w nim również ilość ziemi, która zapewni siewkom składniki odżywcze i zrównoważony rozwój przez cały okres rozwoju, a nie jedynie na jego początku. Do długo kiełkujących roślin zaliczają się:
- ogórki,
- cukinie,
- pomidory,
- dynie,
- truskawki.
Przede wszystkim siewki dorastają do dosyć dużych rozmiarów, dlatego rolka przecięta na pół będzie dla nich niewystarczająca. Pamiętaj również, aby w jednym rulonie nie umieszczać zbyt wielu nasion. Ma on wąską średnicę, dlatego nie zmieści wielu roślin lub część z nich nie będzie miała wody i składników pokarmowych, by się prawidłowo rozwijać.
Do uprawy w pojemnikach przeciętych na pół sprawdzą się kwiaty, których rozsadę można rozpocząć wiosną w domu: żeniszki, begonie, petunie czy maciejki. Kiedy nieco podrosną, śmiało możesz przenieść je do docelowych doniczek, a przez pierwsze 3-4 tygodnie rozwoju wystarczą im drobne pojemniki zrobione z połowy rolki.
Do produkcji rozsady używa się całych rolek lub przecina je w połowie. Fot.123RF.com
Jak wysiewać nasiona w rolkach po papierze toaletowym?
Wysiew nasion w rolkach po papierze jest bardzo prostą czynnością. Najpierw trzeba przygotować następujące akcesoria: rolki, ziemię, piasek lub drobny perlit, nożyczki, szeroką taśmę, wykałaczki i podstawkę. W pierwszej kolejności zaklej dno rolek taśmą. Zamiast niej możesz także użyć woreczka foliowego lub folii aluminiowej, które przykleisz taśmą lub przymocujesz do obwodu rolki za pomocą gumki recepturki.
Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać.
- Nakłucie dna rolek wykałaczką. Dzięki temu sprawisz, że ziemia nie będzie wypadała z papierowej doniczki, ale jednocześnie nadmiar wody będzie mógł z niej spływać. Taki zabieg zminimalizuje ryzyko gnicia siewek i zabezpieczy je przed rozwojem chorób grzybowych.
- Pomieszanie podłoża z perlitem, drobnym żwirem czy piaskiem. Teoretycznie możesz użyć samej ziemi. Warto jednak pamiętać, że nasiona potrzebują stosunkowo dużego poziomu wilgotności, aby kiełkowały. Dzięki dodatkom do ziemi poprawisz właściwości absorpcyjne podłoża, a jednocześnie je rozluźnisz, co także sprzyja rozwojowi roślin.
- Sprawdzenie, jakie są wymagania konkretnych nasion, jeśli chodzi o siew. Pamiętaj, że niektóre siewki jedynie lekko oprósza się ziemią, a inne potrzebują kilku centymetrów podłoża nad sobą, aby się rozwijać.
- Posianie nasion i zwilżenie ich wodą.
- Umieszczenie rolek wypełnionych ziemią na podstawce. Możesz użyć gotowych podstawek ze sklepu lub wykorzystać elementy, które masz już w domu: pojemniki po lodach, na jedzenie czy nieużywane głębokie talerze.
Wysiew nasion w rolkach po papierze toaletowym jest bardzo prostym zabiegiem i nie zajmuje wiele czasu. Właściwie mało różni się od użycia tradycyjnych plastikowych doniczek, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Rozwiązanie pomaga jednak zadbać o planetę i przyczynia się do zredukowania ilości plastiku.
Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika w styczniu. Co trzeba zrobić w ogrodzie?
Jak dbać o siewki w rolkach?
Dbanie o siewki w rolkach jest bardzo proste. Przede wszystkim należy je umieścić na ciepłym i słonecznych parapecie. Powinna panować wokół nich stosunkowo wysoka temperatura. Nie powinno się ich narażać na przeciągi czy działanie niskich temperatur. To może opóźnić kiełkowanie lub wpłynąć na kondycję roślin.
Ważne jest również regularne podlewanie. W początkowym stadium nasion nie wolno nawadniać, ponieważ duży strumień wody spowoduje, że wypłyną na powierzchnię podłoża. Najlepiej zraszać powierzchnię gruntu, ale należy robić to intensywnie: szczególnie jeśli jest ciepło i słonecznie, ponieważ takie warunki znacznie przyspieszają wysychanie gruntu podobnie, jak np. działanie kaloryfera umieszczonego pod parapetem. W niektórych przypadkach konieczne może być spryskanie roślin dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeśli pojawią się sadzonki, które będą miały już kilka liści, zraszanie możesz zastąpić podlewaniem.
Nie używaj jednak butelki. Sięgnij po konewkę wyposażoną w bezpieczne sitko, ponieważ młode okazy są delikatne. Jeśli zależy ci na przyspieszeniu rozwoju roślin, możesz dodatkowo nakryć rolki przezroczystą folią, która podniesie temperaturę kiełkowania. Taka domowa szklarnia powinna być jednak regularnie wietrzona. W przeciwnym razie rośliny zaczną gnić, a wokół nich pojawi się nieprzyjemny zapach.
Czy rolki po papierze toaletowym można umieścić w gruncie lub w donicy?
Teoretycznie już po kilku tygodniach rozsady rolka zacznie ulegać rozkładowi. Można wsadzić ją do gruntu lub do donicy, ponieważ po upływie kilku kolejnych tygodni i tak się rozłoży i nie wpłynie na zanieczyszczenie środowiska. Wydaje się jednak, że lepszym wyborem będzie wyjęcie rośliny wraz z ziemią z rolki i umieszczenie jej bezpośrednio w podłożu. Dzięki temu sadzonki od razu będą mogły swobodnie rozwijać system korzeniowy i asymilować się w nowym miejscu. Obecność papierowej obwódki znacząco by to utrudniała. Jednocześnie powierzchnia, z której rośliny mogą czerpać wodę i składniki odżywcze, byłaby ograniczona.
Podsumowując: można wsadzić siewki wraz z rolkami do gruntu, ale jest to raczej zbędny i niezalecany zabieg. Pamiętaj, by przy wyjmowaniu sadzonek z rolek być bardzo ostrożnym. Ich system korzeniowy, liście i łodygi są bardzo delikatne, dlatego z łatwością możesz je uszkodzić, przez co roślina dozna zranień.
Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym to ekologiczne rozwiązanie w duchu filozofii Zero Waste. Zmniejsza ryzyko gnicia korzeni, pozwala wykorzystać materiały, które większość osób ma w domu i zaoszczędzić na zakupie pojemników do rozsady, więc warto z niego skorzystać.
Przeczytaj również: Każdy ogrodnik zna i stosuje tę metodę. Pozyskiwanie nasion pomidorów – co warto wiedzieć?
Jedynym typem pomidorów, które nie są najlepszym wyborem do pozyskiwania nasion, są te oznaczone na opakowaniu symbolem F1. Fot.123RF.com