Porady ogrodnicze

Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?

Cięcie drzew i krzewów owocowych w czasie zimy sprawia, że rośliny są w mniejszym stopniu narażone na utratę wody, a rany po cięciu gałęzi szybciej się goją. Sprawdźcie, jakie drzewa i krzewy przycina się w trakcie zimowych miesięcy i kiedy najlepiej wykonać ten zabieg.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?
Drzewa owocowe można przycinać już w połowie stycznia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych

Wraz z nadejściem nowego roku zaczynamy planować prace, które warto wykonać w ogrodzie jeszcze zanim zaczną pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. Nie można wówczas pominąć bardzo ważnego zabiegu, jakim jest zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych.

Dlaczego ten termin jest tak istotny i akurat pod koniec zimy należy przyciąć drzewka? Otóż zimą drzewa i krzewy przechodzą w stan uśpienia, a soki krążą w nich znacznie wolniej. Dzięki temu podczas zimowego przycinania tracą dużo mniej wody, rany szybciej się zasklepiają, a roślina nie traci cennych składników odżywczych.

Ponadto celem zimowego cięcia drzew jest usunięcie starych i chorych pędów oraz prześwietlenie koron, co pobudzi drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów.

Kiedy wykonać zimowe cięcie drzew?

Zimowe przycinanie drzew można rozpocząć już w połowie stycznia pod warunkiem, że pozwalają na to warunki atmosferyczne. Zabieg najlepiej przeprowadzić w suchy, słoneczny dzień bez przymrozków.

Jeśli w styczniu występują wysokie mrozy, lepiej wstrzymać się z przycinaniem i wykonać zabieg dopiero w lutym lub marcu, gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętajmy jednak, by nie odkładać tego zabiegu w nieskończoność i przeprowadzić go, zanim jeszcze rośliny wybudzą się z zimowego snu. W przeciwnym razie cięcie może doprowadzić do wyciekania soków, czyli tzw. płaczu drzew, które mogłoby osłabić kondycję rośliny.

Zimowe cięcie należy przeprowadzić po ustąpieniu przymrozków. Fot. 123RF.com

Jakie drzewa i krzewy można przycinać zimą?

W trakcie zimy należy przycinać te drzewka, które owocują w ciągu lata. Wyjątek stanowi czereśnia oraz wiśnia. Tych drzew lepiej nie ciąć w okresie zimowym, ponieważ te gatunki są bardzo wrażliwe na choroby, a przycinanie w trakcie niskich temperatur mogłoby zwiększyć ryzyko infekcji.

Jakie drzewa przycina się zimą? Najczęściej w polskich sadach na początku roku przycinamy:

  • jabłonie
  • grusze
  • śliwy

Jakie krzewy owocowe przycinamy zimą? Jeszcze przed nadejściem wiosny tniemy:

  • porzeczkę,
  • agrest,
  • malinę,
  • rokitnik,
  • leszczynę,
  • jagodę kamczacką.

Cięcie pobudzi wytwarzanie młodych pędów i owocowanie krzewów.

Zimowe cięcie krzewów najlepiej wykonać w słoneczny i bezwietrzny dzień. Fot. 123RF.com

Narzędzia do cięcia drzew i krzewów zimą

Do zimowego cięcia drzew i krzewów potrzebny będzie nam odpowiedni sprzęt ogrodniczy. W przypadku przycinania niewysokich krzewów o cienkich gałązkach w zupełności wystarczą nam nożyce lub sekator. Pamiętajmy, aby narzędzia były zdezynfekowane

Chcąc wykonać cięcie wieloletnich drzew owocowych potrzebować będziemy sprzętu większego kalibru. Do usuwania grubych konarów przyda się piła do gałęzi ręczna lub mechaniczna. Do cięcia cieńszych gałęzi możemy wykorzystać np. sekatory teleskopowe na wysięgniku.

Pamiętajmy, aby narzędzia były zdezynfekowane i naostrzone. Dzięki temu unikniemy wystąpienia infekcji i rozwinięcia się chorób grzybowych.

Jak przycinać drzewka zimą?

W przypadku młodych drzew owocowych zimą wykonuje się tzw. cięcie formujące, które ma za zadanie nadanie pożądanego kształtu koronie drzewa. Starsze drzewa zimą potrzebują natomiast cięcia przerzedzającego, podczas którego usuwa się chore, suche oraz krzyżujące się gałęzie.

Krzewy owocowe również potrzebują cięcia prześwietlającego. Zimą wycinamy najstarsze, zdrewniałe pędy, pozostawiając te jednoroczne i dwuletnie. Pozwoli to zrobić miejsce na przyrost nowych pędów wybijających się od podstawy rośliny, co z kolei wpływa na lepsze owocowanie.

Przeczytaj również: Jakie krzewy i drzewa ozdobne przycinamy w marcu? Poradnik wiosennego cięcia roślin

Marzec to czas na przycinanie wielu gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Fot. 123RF.com

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.