Spis treści:
- Odmiany agrestu - co warto wybrać do ogrodu?
- Nawożenie agrestu - naturalne dokarmiacze
- Kiedy nawozić agrest?
- Czego nie lubi agrest?
- Błędy w uprawie agrestu — jakie są najczęstsze?
Odmiany agrestu - co warto wybrać do ogrodu?
Agrest (łac. Ribes uva-crispa L.) to gatunek krzewu, który w Polsce często występuje w stanie dzikim. To sprawia, że jest dobrze zaadaptowany do tutejszych warunków i nie przemarza.
Na rynku można znaleźć różnorodne odmiany agrestu. Na szczególną uwagę zasługują:
- Invicta — to średnio wczesna odmiana. Daje zielone owoce średniej wielkości, które są pokryte meszkiem. Jest ich dość dużo, dzięki czemu ten agrest się sprawdzi, jeśli chcesz przygotować wiele przetworów. Zaletą tego wariantu jest mała podatność na mączniaka;
- Triumf biały — odmiana średnio wczesna. Wytwarza jasnozielone owoce o lekko kwaskowatym smaku. Dobrze nadają się na przetwory i do deserów;
- Kamieniar — to wczesna odmiana, która daje czerwone, średniej wielkości owoce. Dobrze sprawdza się w domowej uprawie, bo jest całkowicie odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu;
- Hinnonmaki rot — to niska odmiana. Daje czerwone, bardzo smaczne owoce, które dojrzewają w pierwszej połowie lipca. Ten agrest jest nie tylko odporny na choroby grzybowe, ale także na spadki temperatury. Dobrze sobie radzi w polskich warunkach.
Jeśli wybierasz agrest do ogrodu, pamiętaj, aby zdecydować się na kilka różnych odmian. Dzięki temu będą się wzajemnie zapylać, co pozytywnie wpłynie na ich owocowanie.
Nawożenie agrestu - naturalne dokarmiacze
Zastanawiasz się, czego używać do nawożenia agrestu? Jeśli prowadzisz ogród ekologicznie, sięgnij po naturalne preparaty. Dobrze się sprawdzą:
- obornik granulowany — nawóz w tej formie nie ma przykrego zapachu, który mógłby negatywnie wpływać na przyjemność przebywania w ogródku. Łatwo się go rozkłada. Wystarczy garść produktu rozsypać wokół krzaczków i wymieszać go z ziemią. Obecne w nim składniki powoli przenikną do gleby i ją wzbogacą. Obornik zawiera wszystko, co jest potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. Znajdziesz w nim azot, fosfor, potas, magnez, wapń, a także śladowe ilości istotnych mikroelementów np. boru, cynku czy kobaltu. Rośliny nawożone tym produktem nie wykazują objawów żadnych niedoboró Są zdrowe i mają równomierny przyrost. Do dokarmiania agrestu warto wybrać zwłaszcza obornik koński, który zawiera wszystkie składniki w podobnych ilościach;
- gnojówka z pokrzyw — zawiera dużo azotu, który jest bardzo potrzebny tym krzewom owocowym do rozwoju. Pobudza roślinę do wytwarzania korzeni, a także części zielonych, które są konieczne do przeprowadzania fotosyntezy. Brak azotu może się objawiać żółknącymi liśćmi, fioletowymi łodygami oraz zahamowaniem wzrostu. Aby przygotować gnojówkę z pokrzyw, należy zanurzyć ok. 1 kg rośliny w 10 l wody i pozostawić na ok. 14 dni. W międzyczasie należy mieszać całość, aby proces gnicia zachodził równomiernie. Taki nawóz należy stosować w rozcieńczeniu 1:10;
- gnojówka z żywokostu — zawiera dużo fosforu i potasu, które są potrzebne agrestowi na etapie kwitnienia oraz zawiązywania owoców. Ich niedobór się objawia fioletowymi plamami na liściach, zwijaniem się ich w łódki oraz chlorozą. Przygotowanie tej gnojówki wygląda podobnie jak w przypadku sporządzania nawozu z pokrzyw.
Kiedy nawozić agrest?
Agrest należy nawozić od początku wegetacji. A zatem roślina powinna pierwszą porcję preparatu otrzymać już na przełomie marca i kwietnia.
Kolejne nawożenie należy przeprowadzić w okolicy czerwca. W tym czasie krzewy powinny obficie kwitnąć, zatem ich zapotrzebowanie na składniki mineralne znacznie wzrośnie. Dlatego warto zapewnić im dodatkowe wsparcie w formie łatwo przyswajalnego nawozu.
Ostatnie dokarmianie najlepiej wykonać pod koniec sierpnia. W tym okresie należy przygotowywać rośliny do nadchodzącej zimy, dlatego to dobry moment na skorzystanie z preparatów bez azotu. Dodatkowa porcja składników odżywczych pomoże krzewom szybciej zdrewnieć, dzięki czemu będą bardziej odporne na niskie temperatury.
Przeczytaj również: Wiosenne nawożenie agrestu. Kiedy i czym nawozić agrest, aby krzaki miały dużo owoców?
Czego nie lubi agrest?
Agrest, tak jak pozostałe rośliny uprawne, bardzo nie lubi chwastów. Te niepożądane rośliny kradną mu cenne składniki mineralne. Przez to jego krzewy często są "głodne" i w rezultacie nie kwitną ani nie owocują. Dlatego należy regularnie odchwaszczać teren wokół nich.
Aby zmniejszyć ilość prac, warto wyściółkować cały zagon z krzewami owocowymi. Ze względu na to, że agrest lubi ziemię o lekko kwaśnym pH, możesz użyć przekompostowanej kory i zrębek drzewnych. Nie tylko zatrzymają rozwój chwastów, ale także:
- ograniczą parowanie wody z gleby, dzięki czemu podłoże będzie przyjemnie wilgotne nawet w upalne dni;
- będą się rozkładać, a więc wzbogacać ziemię w dodatkowe składniki mineralne;
- obniżą lekko pH gleby, co wpłynie pozytywnie na rozwój roślin.
Warto pamiętać, że agrest nie lubi także cienistego stanowiska. Aby obficie kwitnąć i owocować, potrzebuje dostępu do dużej ilości światła. Dlatego najlepiej sadzić go na słonecznej rabacie. Dzięki temu krzewy nie tylko będą dobrze rosły, ale także nie będą tak często chorować na choroby grzybowe.
Błędy w uprawie agrestu — jakie są najczęstsze?
Twój agrest nie rośnie zbyt dobrze i zastanawiasz się, jakie błędy popełniasz? Oto najczęstsze problemy ogrodników.
- Zbyt gęste nasadzenia — wiele osób sadzi małe krzaczki, które mają po 1-2 pędy. Gdy umieści się je w gruncie, często się wydaje, że odległości pomiędzy nimi są zbyt duże. Jednak warto pamiętać, że agrest się rozrasta i tworzy gęste kępy pędów. Jeśli krzaczki będą zbyt gęsto posadzone, przepływ powietrza pomiędzy nimi będzie utrudniony. To z kolei przyczyni się do rozwoju chorób grzybowych. Aby temu zapobiec, należy sadzić agrest co ok. 1,5 m.
- Brak przycinania — zdarza się, że początkujący ogrodnicy boją się przycinać krzewy, aby nie zrobić im "krzywdy". Warto jednak pamiętać, że skracanie i usuwanie pędów jest konieczne, jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi roślinami. Na jednym agreście powinno być maksymalnie 10 gałęzi, aby nie dochodziło do rozwoju chorób i gnicia owoców.
Unikaj powyższych błędów, a krzewy będą zdrowe i silne.
Agrest jest bardzo łatwy w uprawie, jeśli zapewnisz mu wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dlatego pamiętaj o regularnym nawożeniu, a krzewy odwdzięczą się wieloma owocami.
Przeczytaj również: Agrest — jak uprawiać i pielęgnować krzewy? Sadzenie, wymagania, najlepsze odmiany agrestu
Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.