Z artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o rozchodniku
- Jakie są najładniejsze odmiany rozchodnika
- Kiedy kwitnie rozchodnik
- Jak uprawiać rozchodniki
Rozchodnik — charakterystyka
Rozchodniki (łac. Sedum) to grupa nawet do ok. 500 różnych gatunków bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich. Należą do rodziny gruboszowatych. W naturze rosną przede wszystkim na północnej części globu. Różne gatunki i odmiany znajdziesz w Ameryce Północnej, Azji, Afryce Północnej i Europie. Wiele z nich dziko rośnie także w Polsce, np. alpejski czy karpacki. Roślina jest również chętnie sadzana w ogrodach ozdobnych, parkach, na osiedlach czy tarasach.
Rozchodnik świetnie znosi suszę i upały, dlatego najchętniej jest sadzany na skalniakach, dachach, murach, w szczelinach skalnych i wszędzie tam, gdzie wiele innych roślin miałoby problem ze wzrostem. Rozchodniki są ponadto odporne na mróz, więc idealnie nadają się do polskiego ogrodu. Świetnym pomysłem jest połączenie różnych gatunków, by stworzyć niepowtarzalną kompozycję kwietno-liściastą.
Jak wygląda rozchodnik?
Wygląd rozchodnika różni się w zależności od gatunku. Wszystkie jednak łączy jedno – grube liście, dzięki którym susza im niestraszna. Są one przygotowane na gromadzenie wody i wykorzystywanie jej w momentach, gdy nawodnienia brakuje.
Większość rozchodników jest sukulentami. Ich wysokość waha się między 2 cm a 90 cm – rozpiętość jest więc spora. Różni się także wielkość liści, które mogą mieć jedynie 1 mm, a w przypadku największych gatunków jest to nawet 8 cm.
Niektóre liście są okrągłe, inne podłużne, a jeszcze kolejne sercowate lub owalne. Ich kolorystyka obejmuje takie barwy jak zieleń, brąz, czerwień czy srebro. Rozchodniki mają też piękne kwiaty. Ich kolory są zróżnicowane, m.in. białe, różowe, bordowe, żółte, czerwone, fioletowe, a nawet niebieskie. Najczęściej kwiaty są niewielkie i zebrane w grupy.
Przeczytaj również: Hebe - wiecznie zielona roślina o pięknych kwiatach. Będzie ozdobą ogrodu i domu przez cały rok
Rozchodnikami można obsadzać rabaty i skalniaki. Fot. Pexels
Odmiany rozchodnika
Rozchodnik ma niemal 500 różnych gatunków o różnych kolorach czy wielkościach. Z łatwością znajdziesz taką odmianę, która idealnie wpasuje się do twojego ogrodu czy na balkon. Tym bardziej że w obrębie każdego gatunku stworzone są też dodatkowe odmiany i kultywary o różnych właściwościach i kolorach kwiatów. Jakie są najczęstsze gatunki rozchodnika?
- Rozchodnik alpejski
Dziko rośnie na terenach górskich Azji i Europy. W Polsce spotkasz go przede wszystkim w Tatrach i Sudetach. To niziutka odmiana, która dorasta do maksymalnie 10 cm wysokości. Wytwarza sporo kwiatów zebranych w gęste grupy. Latem zdobią ogród białymi i żółtymi barwami. Ozdobne są ponadto grube liście sukulentu. Gatunek świetnie radzi sobie w suchych miejscach i na ubogiej glebie. Naturalnie występuje w górach, dlatego niestraszne mu zmiany temperatur i wiatr.
- Rozchodnik okazały
W naturze rośnie przede wszystkim w Azji. To jeden z wyższych gatunków – dorasta nawet do 0,5 m (stąd nazwa). Ma bardzo gęste kępy kwiatów o przepięknych różowych i czerwonych barwach. Chociaż roślina nie jest zimozielona, jest odporna na mróz. Nawet jeśli nie ma już liści i kwiatów, odrodzi się w nowym sezonie i będzie ozdabiać ogród przez kolejne lata.
- Rozchodnik Ewersa
Rozchodnik Ewersa dziko rośnie przede wszystkim w Azji, m.in. Kazachstanie, Chinach i Indiach. W Polsce jest popularną rośliną ogrodową. Wysokość rozchodnika różni się w zależności od momentu sezonu – bez kwiatów osiąga kilka cm, a z nimi do 20 cm.
Rozchodnik Ewersa ma ciekawe czerwonawe pędy, które wiją się po podłożu i pełną funkcję dekoracyjną. Liście są grube i woskowane, a ich barwa jest lekko niebieska. Kwiaty z kolei mienią się na różowo. To bardzo ciekawy gatunek, który zachwyca mnogością barw.
- Rozchodnik Morgana
To niezwykle ciekawy gatunek rozchodnika, który dziko rośnie tylko w jednym miejscu świata – w meksykańskim stanie Veracuz. Jego liście są zwisające, kaskadowe i osiągają nawet do 90 cm. Roślina jest ponadto zimozielona i w przeciwieństwie do innych gatunków powinna być uprawiana w domu (w doniczce).
Poszczególne gatunki rozchodnika znacznie różnią się od siebie wyglądem. Fot. Pexels
Kiedy kwitnie rozchodnik?
Termin kwitnienia rozchodnika zależy od gatunku. Dzięki temu tworząc zróżnicowaną kompozycję, możesz mieć kwiaty przez dłuższy czas. Przykładowo kwitnienie rozchodnika alpejskiego przypada na okres czerwiec-sierpień. Gatunek okazały wydaje kwiaty jesienią (wrzesień-październik). Na przełomie lata i jesieni kwitnie też rozchodnik Ewersa.
Jakie jest najlepsze stanowisko dla rozchodnika?
Rozchodnik lub jasne i słoneczne stanowiska. Nie sadzaj go więc raczej w ciemnym czy cienistym ogrodzie. Miejsce nie musi być wyszukane – dobrze sprawdzi się dach, murek, skalniak czy nawet chodnik. Ze względu na swoje górskie pochodzenie skalne podłoże świetnie sprawdza się do uprawy.
Wybierz jednak takie stanowisko, gdzie nie ma dużo wody. Rozchodniki są przygotowane na wzrost w trakcie suszy i magazynują wodę w liściach. Większość gatunków jest całkowicie mrozoodporna i dobrze radzi sobie nawet w przypadku bardzo niskich temperatur.
Dobrym miejscem do uprawy rozchodników jest też taras lub balkon albo mieszkanie. To świetne sukulenty do hodowania w doniczce czy pojemniku na jasnym i słonecznym parapecie.
Rozchodnik urośnie i w słońcu, i w cieniu. Fot. 123RF/PICSEL
Sadzenie rozchodnika – ziemia i nawożenie
Rozchodnik nie ma szczególnych wymagań dotyczących gleby. Dobrze rośnie na ziemi zarówno lekko kwaśnej, jak i lekko zasadowej. Podłoże powinno być jednak przepuszczalne, by możliwe było odprowadzanie wilgoci. Najlepiej sprawdzi się gleba do sukulentów lub mieszanka standardowej ziemi z piaskiem bądź perlitem.
Rozchodników nie trzeba nawozić. Jeśli chcesz jednak zapewnić im więcej substancji odżywczych, najlepiej skorzystać z nawozów przeznaczonych do sukulentów i kaktusów.
Rozchodnik — podlewanie
Jeśli uprawiasz rozchodniki na zewnątrz, podlewanie raczej nie będzie konieczne. Polska aura jest na tyle różnorodna, że rośliny będą czerpać niezbędną wilgoć z deszczu oraz podłoża.
W przypadku uprawy doniczkowej podlewanie jest niezbędne raz na jakiś czas, nawet co kilka tygodni. Pamiętaj jednak, by nie lać bezpośrednio na liście. To mogłoby wywołać ich pleśnienie. Również przelanie może wiązać się z gniciem korzeni. Standardowo jednak rozchodniki są bardzo odporne na choroby i szkodniki.
Rozchodniki są odporne na suszę. Fot. 123RF/PICSEL
Rozmnażanie i zimowanie rozchodnika
Rozchodniki są mrozoodporne i nie wymagają zimowania w domu. Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje okazy, warto jednak okryć rośliny na czas zimy. Możesz zastosować agrowłókninę lub ściółkowanie naturalne (np. słomą lub korą).
Rozmnażanie rozchodników może odbyć się na 3 sposoby: z sadzonek, z nasion i przez podział karp. Wszystkie metody są stosunkowo proste. Jeśli zdecydujesz się na dzielenie karp, zadziałasz dodatkowo korzystnie na rozwój rośliny, która będzie lepiej rosła i kwitła.
Rozchodniki to jedne z ciekawszych gatunków, które świetnie znoszą suszę i ubogą glebę. Są więc bardzo łatwe w uprawie, a przy tym efektowne. Jeśli szukasz czegoś, co dobrze rośnie na skałach czy murach – wybierz rozchodnik!
Rzeżucha nie tylko na świątecznym stole. Uprawa w domu jest łatwa i tania na INTERIA.TV.