Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ochrona roślin w kwietniu. O tych opryskach nie zapomnij

Kwiecień to miesiąc, w którym ciepły powiew wiosny przeplata się z przymrozkami. To bardzo trudny okres dla roślin, które dopiero co obudziły się do życia, a już poddawane są zmiennym warunkom pogodowym. Dlatego też trzeba je umiejętnie wesprzeć. Kwiecień to także ostatni dzwonek na zabezpieczenie roślin przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. 

Ochrona roślin w kwietniu. O tych opryskach nie zapomnij
W kwietniu pięknie prezentuje się już rabata kwiatowa i ozdobne krzewy.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

W kwietniu przede wszystkim nadal kontynuowane są porządki w ogrodzie. Wciąż usuwamy chwasty, spulchniamy glebę i ściółkujemy. To także odpowiedni moment na przycinanie takich roślin, jak np. forsycja czy bukszpan. Zwykle zdejmuje się też z roślin agrowłókninę (np. z róż). Nie należy jednak chować jej głęboko w kąt, bowiem pojawienie się przymrozków może sprawić, że rośliny bez niej ucierpią. Niektóre rośliny lepiej nadal pozostawić osłonięte, aż do początku maja. 

Przeczytaj również: Prace ogrodnicze w kwietniu. Lista obowiązków, o których nie można zapomnieć

Co robimy w ogrodzie w kwietniu ? Wyjaśniamy. Fot. 123RF/PICSEL

Ochrona drzew i krzewów owocowych 

Choć większość oprysków drzewek i krzewów owocowych przypada na marzec, zdarza się, że udaje przeprowadzić je dopiero w kwietniu. Wystarczy przecież dłuższe załamanie pogody. W takiej sytuacji profilaktyczny oprysk powinno wykonać w pierwszym tygodniu kwietnia, zanim rozwiną się liście i kwiaty. Tylko opryski przeciwko parchowi i rakowi bakteryjnemu można przeprowadzać jeszcze po pojawieniu się kwiatów. 

Jakimi chorobami i szkodnikami drzew oraz krzewów owocowych warto zająć się w kwietniu? Na liście priorytetów powinny znaleźć się: 

 • przędziorek owocowiec, 
 • gąsienice zwójkówek, 
 • wielkopąkowiec porzeczkowy, 
 • rewersja porzeczki czarnej, 
 • galasówka maliniak, 
 • gąsienice przeziernika malinowca, 
 • mszyca jabłoniowa, 
 • kwieciak jabłkowiec oraz kwieciak gruszowiec, 
 • miodówka gruszowa czerwonawa 
 • brunatna zgnilizna drzew pestkowych, 
 • amerykański mączniak agrestu oraz mączniak jabłoni, 

Szkodniki drzew owocowych z powodzeniem można wytępić przy pomocy oprysku olejem parafinowym bądź rydzowym. W sklepie można zakupić gotowe preparaty, które je zawierają. Oprysk musi być niezwykle dokładny i obfity, aby olej mógł dobrze obkleić szkodniki. Do zwalczania chorób grzybowych używa się zazwyczaj środków miedziowych, takich jak np. Miedzian Extra

oprysk Oprysk olejem parafinowym umożliwia zwalczanie szkodników, które zimują na roślinach Fot. 123RF/PICSEL

Gąsienice zwójkówek można potraktować preparatami biologicznymi, w których skład wchodzą bakterie Bacillus thuringiensis. Działają one wybiórczo na te konkretne szkodniki, dlatego nie doprowadzają do śmierci innych pożytecznych owadów. 

Ponadto, w trosce o jak najlepszą kondycję drzew owocowych warto przyciąć te pędy, które ucierpiały przez zimowe przymrozki, szkodniki lub są porażone przez choroby. Przycięte pędy dobrze jest posmarować specjalną grzybobójczą pastą, zabezpieczającą miejsce cięcia. 

Zabezpiecz warzywa, krzewy ozdobne oraz rabaty kwiatowe 

W kwietniu pięknie prezentuje się już rabata kwiatowa i ozdobne krzewy. Oko cieszą między innymi narcyzy, tulipany, hiacynty, fiołki ogrodowe, azalie pontyjskie oraz magnolie. Dobrze zlustrować je z góry na dół, by wyłapać ewentualny początek chorób lub inwazji szkodników. W kwietniu zająć się można m.in.: 

 • mszycą, 
 • przędziorkami, 
 • gąsienicami ćmy bukszpanowej, 
 • miodówką pospolitą,  
 • plamistością liści, 
 • mączniakiem rzekomym oraz mączniakiem prawdziwym, 
 • szarą pleśnią. 

W celu zwalczenia szkodników oraz chorób dotykających rośliny ozdobne, można sięgnąć po dedykowane insektycydy (z acetampirydem bądź naturalnym olejkiem pomarańczowym) lub fungicydy. Oprócz gotowych, chemicznych środków ochrony roślin, w ramach profilaktyki chorób grzybowych można stosować oprysk rozcieńczoną gnojówką z cebuli lub czosnku. 

Początek kwietnia to również idealny moment na wysiew warzyw. Dobrze jest wykorzystać naturalne i ekologiczne preparaty do zaprawiania nasion, sporządzone np. z czosnku, rumianku, krwawnika czy wrotyczu. Taki zabieg pomoże przyspieszyć ich kiełkowanie i równocześnie zapobiegnie chorobom grzybowym oraz atakom szkodników. Ponadto młode rośliny będą wdzięczne za ekologiczne opryski, podobnie jak rośliny ozdobne. Aby wzmocnić ochronę przed szkodnikami, można zastosować uprawę współrzędną (np. cebuli z marchewką). 

Zadbaj o dobrą kondycję trawnika 

Nie można zapomnieć również o trawniku, o który należy z uwagą się zatroszczyć po zimowych miesiącach. Dobrze jest zadbać o jego wertykulację, odpowiednie napowietrzenie, zasilenie nawozami i odchwaszczenie. Dzięki temu można zredukować objawy chorób grzybowych i  zmniejszyć podatność murawy na ich ponowne wystąpienie. O tej porze roku widoczna bywają: 

 • pleśń śniegowa, 
 • plamistość liści, 
 • pałecznica traw. 

Skuteczne przeciwko tym chorobom są oczywiście fungicydy. W sklepach ogrodniczych dostępne są również preparaty biologiczne, zawierające niepatogeniczne grzyby (Pythium oligandrum), które konkurują z grzybami chorobotwórczymi. Czasem jednak dobrze wymienić porażoną powierzchnię trawnika na nową. 

Trawę warto również dokładnie przejrzeć pod kątem pędraków. Wczesna wiosna to dla nich doskonała okazja do wychodzenia z gleby i zwiększenia swojej populacji. Jeśli potwierdzisz ich obecność, zastosuj metody agrotechniczne, a gdy nie pomogą – sięgnij po specjalistyczne środki. 

Kwietniowa ochrona iglaków 

Podobnie jak w marcu, należy przyjrzeć się kondycji iglaków, zwłaszcza świerków, sosen i modrzewi. Choć prewencyjne opryski przeciwko chorobom i szkodnikom wykonuje się zwykle już w marcu, z powodu warunków atmosferycznych termin ten się przesuwa. W kwietniu dobrze widoczne mogą być już pierwsze objawy takich chorób i szkodników, jak: 

 • osutka sosny, 
 • mszyca miodownica, 
 • ochojniki świerkowo-modrzewiowe, 
 • przędziorki (np. przędziorek sosnowiec). 

W przypadku szkodników roślin iglastych, podobnie jak przy drzewach owocowych, sprawdzą się środki zawierające olej parafinowy lub rydzowy. Osutkę sosny zwalczać można preparatami typu Biosept na bazie ekstraktów z grejpfruta lub zawierającymi tiofanat metylowy, azoksystrobinę lub difenokonazol. Istotnym jest, aby spryskać nie tylko porażone igły, ale również podłoże wokół rośliny. 

Dobrze jest w tym czasie dodatkowo zasilić iglaki nawozami o dużej zawartości azotu. Dzięki temu będą nie tylko lepiej się rozwijać, ale i zmniejszy się ich podatność na choroby. 

Złote zasady przeprowadzania oprysków 

Trzeba pamiętać, że opryski, aby były efektywne, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 7 st. C. Dobrze jest wybrać bezdeszczowy, pogodny (lub nieco pochmurny) dzień, bez porywów wiatru. Jeśli nadejdzie nagłe ochłodzenie i przymrozki (nawet następnego dnia), a do tego spadnie deszcz lub śnieg – zabieg nie będzie skuteczny i należy go powtórzyć w najbliższych, suchych i cieplejszych dniach. 

Należy również stosować dokładnie taką dawkę, jaką zaleca producent. Użycie zbyt małej ilości preparatu nie podziała tak, jak byśmy tego oczekiwali, a zbyt duża dawka może zaszkodzić roślinie. Nie powinno się również wykonywać oprysku w innym terminie niż polecany. Chemiczne środki ochrony roślin mogą wpływać niekorzystnie nie tylko na samą roślinę, ale również na zapylacze, które zwabiane są przez kwiaty. 

W przypadku stosowania naturalnych preparatów nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo dla środowiska oraz zwierząt. Dobrze wybierać je jako pierwsze w walce z chorobami i szkodnikami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich skuteczność może być mniejsza i z tego względu częściej trzeba będzie powtarzać opryski. 

Przeczytaj rownież:

W kilka dni potrafą zniszczyć roślinę. Jak walczyć z chorobami iglaków?

Naturalne sposoby na walkę z chwastami

Odżywcze składniki w proszku. Nie wyrzucaj skorupek jajek na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.