Porady ogrodnicze

Kiedy i czym pryskać grusze. Ekologiczne i naturalne opryski na grusze

Grusze to drzewa, których owocami możesz delektować się całą jesień. Niestety lubią chorować. Często usychają im liście lub pojawiają się na nich plamki i szkodniki. Jak temu zaradzić? Dowiedz się, jakie naturalne opryski na grusze stosować, by zapobiec rozwojowi chorób i poznaj terminarz oprysku.

Kiedy i czym pryskać grusze. Ekologiczne i naturalne opryski na grusze
Termin oprysków na szkodniki zależy od gatunku insektów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Na jakie choroby robić opryski gruszy?

Choroby grusz skutkują pojawieniem się plam na liściach i owocach. Sprawiają też, że drzewo jest słabsze, a plon mniej obfity. Są zazwyczaj wywoływane obecnością różnych grzybów. To właśnie od rodzaju patogenu zależy, jaki oprysk na grusze zastosujesz. Które choroby są najczęściej spotykane?

 • Parch gruszy

Jest najczęściej występującą chorobą grusz. Odpowiada za nią grzyb Ventiuria pyrina, który atakuje liście i zalążki owoców. Charakteryzuje się brunatnymi plamami na liściach, które z czasem brązowieją i usychają. Plamy mogą również pojawić się na owocach. Wraz z dojrzewaniem owocu robi się ich coraz więcej, a miąższ po nim twardnieje i przyjmuje postać korka.

Parch gruszy rozwija się wiosną, gdy jest ciepło i wilgotno. Należy więc regularnie przerzedzać koronę drzewa, aby zwiększyć przewiew i nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci. Każdej jesieni należy także zgarniać liście spod drzewa, bo to w nich zimuje patogen.

Jaki oprysk na grusze poradzi sobie z parchem? Dobre będą preparaty grzybobójcze (fungicyty) miedzianowe lub kaptan.

 • Rdza gruszy

Rdza gruszy jest chorobą grzybową, która rozwija się zazwyczaj na drzewach w przydomowych ogródkach. Występuje w miejscach, gdzie oprócz grusz rosną także jałowce. To właśnie one są pierwszym żywicielem grzyba, który następnie przenosi się na grusze.

Objawem rdzy gruszy są pomarańczowo-żółte plamki na liściach, które z czasem robią się czarne w środku. Choroba osłabia liście, powodując ich wcześniejsze opadanie. Również owoce spadają przed czasem. Te gruszki, które zdążą dojrzeć, nie nadają się do jedzenia.

Najlepiej unikać sadzenia grusz w sąsiedztwie jałowców. Można także pryskać je miedzianami i wywarami ze skrzypu polnego, czosnku lub cebuli. Gdy pojawią się już rdzawe plamy, warto użyć środka z trifloksystrobiną.

 • Zaraza ogniowa

Zaraza ogniowa to choroba bakteryjna, którą trudno zwalczyć. Rozwija się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Łatwo się przenosi, więc może zniszczyć całą uprawę.

Na początku choroba atakuje kwiaty, które z czasem brunatnieją, kurczą się i więdną, ale nie odpadają. Następnie zainfekowane liście i pędy brązowieją, zwijając się do środka. Na owocach pojawiają się gnilne plamy, które niszczą plon. Uschnięte liście i owoce nie odpadają, przez co nadają roślinie posępny wygląd.

Na rynku nie ma preparatów usuwających zarazę ogniową. Aby się przed nią ustrzec, należy pryskać gruszę środkami na bazie miedzianów. Profilaktycznie można użyć wyciągu z liści sumaka octowca i orzecha włoskiego. W razie pojawienia się pierwszych oznak choroby najlepiej odciąć pędy i je zutylizować.

 • Brunatna plamistość gruszy

Brunatna plamistość gruszy objawia się brunatnymi plamami na obu stronach liścia. Plamy z czasem się powiększają i zlewają ze sobą, a liście żółkną i przedwcześnie opadają. Choroba uwidacznia się dopiero późną wiosną lub wczesnym latem. Aby zwalczyć brunatną plamistość, grusze należy pryskać i sprzątać spod drzewa liście.

 • Biała plamistość gruszy

Biała plamistość gruszy to choroba, która powstaje podczas dużej wilgotności. Dotyka liście drzew, na których najpierw pojawiają się brunatne plamy, później szare, a na końcu białe. Nie jest to niebezpieczna choroba. Zwalczyć można ją opryskiem z miedzianami, stosowanym przed i w trakcie okresu kwitnienia.

 • Szkodniki

Grusze bywają niszczone nie tylko przez choroby grzybiczne i bakteryjne. Zagrażają im również szkodniki, które pojawiają się właściwie na każdym etapie rozwoju rośliny. Do najczęściej występujących należą:

 • kwieciak gruszkowiec,
 • miodówka gruszkowa,
 • paciornica gruszkowianka,
 • podskórnik gruszowy,
 • wzdymacz gruszowy, mączniak,
 • gąsienice i przędziorki.

Można im zapobiec dzięki regularnemu pryskaniu naturalnymi preparatami i usuwaniu zaatakowanych części rośliny. Na rynku są również dostępne chemiczne środki do zwalczania szkodników.

Preczytaj również: Jak prawidłowo pielęgnować gruszę? Zobacz nasze rady dotyczące przycinania

Przycinanie drzew owocowych jest konieczne. Fot.123RF.com

Kiedy pryskać grusze – terminarz oprysku

Termin stosowania środków ochrony roślin zależy od tego, na jakie choroby robisz oprysk gruszy i w jakim są stadium. Jeśli chcesz pryskać drzewo zapobiegawczo, najlepiej zrobić to wczesną wiosną, kiedy nie rozwinęły się jeszcze zalążki owoców.

Gdy zależy ci na ekologicznych opryskach na grusze, opartych na naturalnych składnikach, możesz użyć ich już w okresie bezlistnym.

A co kiedy choroba pojawiła się, gdy drzewo już owocuje? Wtedy wykonaj oprysk interwencyjny. Należy to zrobić jak najszybciej, aby uniknąć dalszego rozwoju infekcji. Istnieje szansa, że dzięki zastosowaniu odpowiednich środków choroba nie zniszczy plonu.

Kiedy pryskać grusze? Terminarz oprysku różni się w zależności od użytego środka i choroby, przed którą chcesz zabezpieczyć roślinę.

 • Opryski na parcha gruszy najlepiej wykonać w czasie ukazywania się pierwszych liści, czyli w okolicy marca i kwietnia. Oprysk należy powtarzać 2–3 razy co 10–14 dni.
 • Drzewa chorujące na rdzę pryska się od czasu pękania pąków kwiatowych do końca kwitnienia (maj). Najlepszy efekt uzyskasz, robiąc 2–3 opryski co 7–10 dni.
 • Przy zarazie ogniowej należy przeprowadzić oprysk, kiedy nabrzmiewają pąki oraz w pełni kwitnienia. Okres ten przypada na maj.
 • Termin oprysków na szkodniki zależy od gatunku insektów. Najlepiej pryskać drzewa już w okresie bezlistnym i robić to regularnie do czasu zbiorów. Dobrze sprawdzą się też ekologiczne opryski na grusze.

Jakie opryski na grusze stosować? 

Czytając różne strony internetowe i poradniki ogrodnicze, możesz trafić na kilka sposobów zapobiegania chorobom drzew. Pojawia się więc pytanie – jakie opryski na grusze najlepiej stosować?

Do wyboru masz już gotowe preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych lub ekologiczne opryski, które zrobisz sam w domu.

Gotowe opryski są zazwyczaj sprzedawane w postaci proszku, który należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody. Wszelkie informacje dotyczące stosowania są podane na opakowaniu przez producenta.

Substancje czynne zawarte w gotowych preparatach są znacznie silniejsze niż te w ekologicznych opryskach na grusze, dlatego sprawdzą się nawet wtedy, gdy drzewo jest już zainfekowane.

Opryski te mają też swoje wady. Mogą zabijać owady i działać negatywnie na układ nerwowy ludzi i zwierząt. Dlatego oprysk powinno się wykonywać wieczorem, kiedy nie ma już pszczół. Należy też przestrzegać okresu karencji, ponieważ owoce świeżo po pryskaniu nie nadają się do spożycia.

Jeśli choroba nie jest w zaawansowanym stadium lub chcesz działać zapobiegawczo, warto postawić na naturalne opryski na grusze.

Zalety naturalnych oprysków na grusze

Mimo że składniki zawarte w naturalnych preparatach są słabsze, to doskonale sprawdzą się prewencyjnie, by zapobiec chorobom. Ponadto w porównaniu z gotowymi opryskami mają wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • nie zabijają pszczół;
 • nie działają negatywnie na ludzi i zwierzęta;
 • nie mają okresu karencji;
 • możesz je wykonać samodzielnie w domu.

Ekologiczne opryski na grusze – jak zrobić je w domu

Znanym i sprawdzonym sposobem zapobiegania chorobom grzybiczym grusz i niektórym szkodnikom są wywary z naturalnych składników. Jak je wykonać?

 • Wywar ze skrzypu polnego

1 kg świeżego skrzypu lub 200 g suchego należy zalać 10 l wody. Pozostawić na dobę, a następnie gotować przez 30 min. Na końcu odcedzić i rozcieńczyć w stosunku 2:1.

 • Wywar z czosnku pospolitego

Do 10 l gorącej wody wrzucić 75 g posiekanych ząbków czosnku. Całość pozostawić pod przykryciem przez 30 min. Nie rozcieńczać roztworu.

 • Wywar z cebuli zwyczajnej 

75 g cebuli zalać 10 l wody i gotować 30 min. Wywar można stosować bez rozcieńczania.

 • Wywar z krwawnika pospolitego

100 g suszonych lub 1 kg świeżych roślin krwawnika pospolitego zalać 10 l wody. Pozostawić na całą dobę. Następnie odcedzić roztwór przez podwójną gazę. Całość gotować przez 30 min. Rozcieńczyć wywar w stosunku 1:10.

Zadbaj o swój sad i wypróbuj dostępne środki. Ciesz się obfitym plonem oraz słodkim smakiem grusz przez całą jesień.

Przeczytaj również: Oprysk z aspiryny dla roślin. Zastosowanie kwasu salicylowego w domu i ogrodzie

Stosowanie naturalnego oprysku z aspiryny może pomóc w zwalczaniu szkodników i chorób grzybiczych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.