Porady ogrodnicze

Proste w uprawie pnącze, które pięknie ozdobi taras. Jak dbać o milin amerykański?

Milin amerykański to piękne pnącze, które zakwita czerwono-pomarańczowymi trąbkami na początku lipca. Ma niewielkie wymagania i pięknie zdobi pergole i ściany w ogrodzie. Wyjaśniamy, czego nie lubi milin amerykański i jak pielęgnować roślinę? 

Proste w uprawie pnącze, które pięknie ozdobi taras. Jak dbać o milin amerykański?
Milin amerykański wywodzi się z USA Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Milin amerykański to przepiękne pnącze, stanowiące znakomitą ozdobę ścian domów, altan, tarasów, a także pergoli oraz bram. Jak sama nazwa wskazuje, milin pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, skąd zaczęto go pospolicie uprawiać w ogrodach na całym świecie. W Europie zadomowił się w XVII wieku.

Milin amerykański — charakterystyka

Milin amerykański (Campsis radicans) to silnie rosnące pnącze należące do licznej rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Wytwarza dosyć grube, ale mało wijące się pędy o długości ok. 10 m, które przyrastają ok. 2 – 4 m na rok. Roślina czepia się podpór za pomocą drobnych, ale licznych korzonków przybyszowych. Liście milinu są pierzastozłożone, ciemnozielone, o długości ok. 30 cm. Wegetację milin zaczyna późną wiosną, ale jego bujny wzrost zaczyna się dopiero od połowy maja.

Milin amerykański to piękne pnącze na ściany i pergole Fot. 123RF/PICSEL

Charakterystyczne kwiaty przypominające trąbki (stąd też nazywany jest czasem pnączem trąbkowym) zebrane są w baldachowate kwiatostany (4 – 10 kwiatów) i rozwijają się na końcach pędów. Najbardziej popularne kolory kwiatów to ceglasto – czerwone i karminowe. Kwiaty pojawiają się w okresie od  lipca do września. Niestety trzeba na nie trochę poczekać, ponieważ milin zakwita dopiero po kilku sezonach od posadzeniu (najwcześniej w 2. roku).

Owocami milinu są duże torebki, przypominające strąki bobu. Na początku są zielone, po czym brązowieją i pękają, uwalniając nasiona z błoniastymi skrzydełkami.

Milin amerykański na białej scianie Owocami milinu są torebki, przypominające strąki bobu Fot.123RF.com

Milin amerykański — polecane odmiany

 • Milin amerykański 'Flamenco' – posiada duże, intensywnie czerwone kwiaty,
 • 'Flava' – o kwiatach żółtych,
 • 'Gabor' – o kwiatach ciemnoczerwonych,
 • 'Judy' – odmiana o pięknych kwiatach morelowo – żółtych z pomarańczową gardzielą,
 • 'Ursynów' – odmiana o kwiatach intensywnie pomarańczowych, które pojawiają się już w 1. – 2. roku po posadzeniu.
Zobacz więcej zdjęć

Milin amerykański — uprawa

 • Stanowisko 

Jeśli chodzi o uprawę, to milin najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu, w ciepłych miejscach, które są dodatkowo bezwietrzne, a najchętniej pnie się po stronie południowej budynków i ogrodów.

 • Ziemia

Co do podłoża, w którym pnącze roślinie — wymagania są minimalne. Preferuje żyzne, próchnicze podłoże z domieszką gliny o odczynie obojętnym.

 • Podlewanie i nawożenie

Milin źle znosi suszę. Aby kwitł intensywnie, powinien być systematycznie podlewany i ściółkowany. Milin amerykański nie ma konkretnych preferencji odnośnie rodzaju nawozu, jednak warto pamiętać, by zasilać go 2 – 3 razy w ciągu sezonu.

 • Sadzenie

Campsis radicans najlepiej sadzić jesienią (można to zrobić aż do pierwszych mrozów). To bardzo żywotne i ekspansywne rośliny, które wytrzymują bardzo mocne cięcie oraz mrozy.

Milin amerykański kwiaty Milin kwitnie od lipca do września Fot. 123RF/PICSEL 

Milin amerykański – jak i kiedy przycinać milin?

Milin amerykański wytwarza kwiaty na końcach tegorocznych pędów, które wyrastają ze zdrewniałych pędów starszych. Dlatego tak ważne jest wiosenne cięcie zeszłorocznych pędów, aby pobudzić pnącze do wypuszczenia nowych przyrostów, na których pojawią się kwiaty. Kiedy przycinać milin? – najlepiej co roku w marcu.

 • Przycinanie 

Milin amerykański cięcie wstępne – zaczynamy je już po posadzeniu, skracając pędy mniej więcej o jedną trzecią na wysokości 15 cm. Pod koniec sezonu pędy skracamy o około połowę, usuwając jednocześnie wszystkie pędy chore, zbędne oraz słabe. Takie cięcie powtarzamy w kolejnych latach, dopóki pnącze nie wytworzy odpowiednio gęstego pokroju.

Milin amerykański cięcie odmładzające – najlepiej rozłożyć je na 2 – 3 lata. W pierwszym roku wycinamy tylko martwe, chore pędy. Następnie ścinamy część starych pędów. Nowe pędy pozostawiamy, usuwając jedynie te, które nadmiernie zagęszczają roślinę.

Zobacz więcej zdjęć

Milin amerykański - zastosowanie

Milin amerykański polecany jest do sadzenia przy mocnych podporach, jak ogrodzenia, altany oraz pergole. Bardzo lubi oparcie np. w postaci nagrzanej słońcem południowej ściany.  Jest ozdobą miejsc bardzo ciepłych i słonecznych.

Milin amerykański na pniu

Do małych ogrodów, do uprawy w donicach na tarasie, na miejsca wyeksponowane, np. na trawniku lub przy altanie dobrze jest wybrać rośliny w formie drzewka piennego. Milin na pniu nie zajmuje dużo miejsca, a zarazem jest bardzo dekoracyjny i wygląda estetycznie.

Milin amerykański w donicy

Milin można uprawiać w donicy. Jednak lepiej od razu posadzić go w większym pojemniku, bo jest dosyć szybko rosnącą rośliną.

Milin amerykański — drzewko

Pielęgnując milin, można też stworzyć z niego drzewko. Aby uzyskać pienne drzewko, wybieramy pęd lub pędy, u których przez cały czas usuwamy liście i boczne rozgałęzienia. Nie obcinamy wierzchołka pędu, ponieważ roślina zbyt szybko by się rozkrzewiła. Następnie, przy roślinie wbijamy podporę i podwiązujemy do niej lub wokół niej oplatamy pęd lub kilka pędów.

Milin amerykański — cena

Jeśli chodzi o cenę milinu amerykańskiego, to jest ona zróżnicowana. Sadzonka nisko szczepiona, w doniczce 2 – 3 litrowej, wysokości około 40 – 50 cm, to wydatek rzędu 20 zł. Można też znaleźć sadzonki 100 – 150 cm za ok. 30 zł. Bardzo popularny milin amerykański odmiany Flamenco, w wysokości 25 – 30 cm, to koszt ok. 30 zł. Za sadzonki na pniu musimy zapłacić 20 – 40 zł.

Dlaczego milin nie kwitnie

Czego nie lubi milin amerykański i dlaczego nie kwitnie w ogóle lub bardzo słabo? Oto 4 najważniejsze powody:

 • Milin amerykański nie kwitnie, bo jest zbyt młody

Milin amerykański rozmnażany wegetatywnie (z sadzonek) kwitnie dopiero po 3-4 latach od posadzenia. Jeszcze później, bo dopiero po 5 – 8 latach uprawy, kwitnie rozmnożony z nasion.

 • Milin amerykański nie kwitnie, gdyż rośnie w złym miejscu

Milin amerykański nie lubi miejsc chłodnych i słabo nasłonecznionych. Roślina lubi mieć ciepłe "plecy" – najlepiej rośnie więc przy łatwo nagrzewającej się południowej ścianie budynku.

 • Milin amerykański nie kwitnie, gdyż jest niewłaściwie nawożony

Milin ma niewygórowane wymagania, jeśli chodzi o nawożenie. Dlatego często problemem staje się zbyt duża zawartość składników odżywczych w glebie, głównie azotu. Aby ładnie kwitł, wybierajmy nawóz dla roślin kwitnących, bogaty w fosfor i potas, ale o mniejszej zawartości azotu.

 • Milin amerykański nie kwitnie, bo jest źle cięty

Dla przypomnienia milin amerykański kwitnie na pędach tegorocznych, które wyrastają ze starszych pędów zdrewniałych. Dlatego skracamy zeszłoroczne odrosty w taki sposób, aby na każdym z nich zostało 3 – 5 pąków. Zbyt radykalnie, krótko lub w ogóle nie cięty milin nie kwitnie, lub kwitnie bardzo słabo. Na poprawę kwitnienia wpływa też regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Zobacz więcej zdjęć

Milin amerykański — rozmnażanie

Milin amerykański rozmnaża się bardzo łatwo wegetatywnie poprzez sadzonki pędowe lub odkłady z rośliny matecznej.

Pierwsza metoda polega na pobraniu w lipcu sadzonek z wierzchołków pędów o długość 8 – 10 cm. Następnie sadzimy je np. w piasku w miejscu ciepłym i wilgotnym o temperaturze 18 – 20 st.C. Na zimę pozostawiamy w pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze 12 st.C. Na miejsce stałe wysadza się go w kwietniu.

Rozmnażanie przez odkłady jest prostsze. Polega jedynie na ułożeniu zdrowego pędu (z jednym lub dwoma pąkami) na ziemi, nacięciu go i obsypaniu ziemią.

Milin amerykański — choroby i szkodniki 

Milin amerykański jest wytrzymały i odporny na choroby i ataki szkodników. Infekcje pojawiają się, gdy roślina jest zaniedbana i osłabiona. Powodem chorób często jest zbyt suche podłoże – pędy i liście milinu zasychają. Pnącze może być wówczas atakowany przez:

Sprawdź: Najpiękniejsze pnącza na balkon

pnącza na balkon

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Iwonakacprzyk

Tylko dlaczego nikt nie uprzedzi ,że w komplecie z pięknym Milinem otrzymacie państwo roje pszczół , os i innych owadów! Dosłownie roje!!!!! Kiedy kwiaty zakwitną nie da się siedzieć w pobliżu Milina! Ja tnę bez litości pnącza z kwiatami ! No i jeszcze te "dywany " z opadających kwiatów. Jeśli ktoś marzy o milinie to radzę posadzić krzew w oddaleniu od miejsca wypoczynku i kawy .Gdzieś , gdzie nie będą przeszkadzały też wizualnie zalegające "tonami" kwiaty na ziemi.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Proste w uprawie pnącze, które pięknie ozdobi taras. Jak dbać o milin amerykański?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.