Porady ogrodnicze

7 najlepszych sposobów na poprawienie żyzności gleby w ogrodzie. Te metody zawsze się sprawdzają

Właściwy wzrost i rozwój roślin zależy przede wszystkim od jakości gleby. Niestety na spadek żyzności podłoża mają wpływ różne czynniki, a ten problem dotyka nie tylko tereny upraw rolniczych, lecz także ogrody przydomowe i działkowe. Jak poprawić żyzność gleby? Oto 7 najlepszych sposobów do zastosowania w swoim ogródku! 

7 najlepszych sposobów na poprawienie żyzności gleby w ogrodzie. Te metody zawsze się sprawdzają
Żyzna gleba zaspokaja potrzeby pokarmowe roślin. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co składa się na żyzność gleby? 

Żyzność to naturalna zdolność gleby, by przekazać roślinom substancje odżywcze, tlen, wodę i inne niezbędne do rozwoju elementy. Na żyzność składają się konkretne cechy danego podłoża, a także ilość substancji odżywczych. Jakie są najważniejsze właściwości gleby, które mają wpływ na jej żyzność? 3 główne cechy to: 

 • pH gleby, czyli jej odczyn – może być mocno kwaśny, kwaśny, lekko kwaśny, obojętny lub zasadowy – każda roślina ma inne wymagania dotyczące pH, dla większości optymalny jest odczyn obojętny;

 • struktura gleby – która może być zbyt lekka (piaszczysta) albo zbyt ciężka (gliniasta). Najlepsza gleba jest gruzełkowata, czyli zawierająca grudki połączone ze sobą;
   
 • próchniczność gleby (zawartość humusu) – próchnica jest naturalnym lepiszczem dla gleby, to bardzo złożony związek o wielotorowym działaniu. 

Do innych czynników związanych z żyznością podłoża należą też przede wszystkim: 

 • ilość składników odżywczych;

 • uziarnienie gleby;
   
 • wykształcenie poziomów glebowych;
   
 • skład materii organicznej. 

Co jest miernikiem żyzności? Nie ma uniwersalnego kryterium oceny. Jeśli konkretna roślina lub grupa roślin dobrze wzrasta na danej glebie – np. gdy warzywa wydają dużo plonów – można przypuszczać, że podłoże jest żyzne dla tych konkretnych gatunków. 

Co obniża żyzność gleby? 

Na spadek żyzności gleby mają wpływ różne czynniki. Do najczęściej wymienianych należy stosowanie środków chemicznych, które wyjaławiają glebę i niszczą niezbędne organizmy żywe. Jeśli nie ma więc konieczności, lepiej w swoim ogrodzie zrezygnować ze sztucznych substancji. Dodatkowo brak stosowania nawozów organicznych (np. kompost czy biohumus) powoduje pogorszenie jakości podłoża w danym miejscu. 

Żyzność obniża także brak płodozmianu – czyli sadzenie konkretnych roślin ciągle w tym samym miejscu. Przez kolejne lata gatunek wykorzystuje wszystkie składniki z gleby, a ich uzupełnienie jest bardzo trudne, nawet z wykorzystaniem nawozów.  

jak poprawić żyzność gleby Aby poprawić żyzność gleb, można również wzbogacić je w materię organiczną. Fot.123RF.com

Jak zmienić glebę piaszczystą lub zbyt ciężką? Oto 7 sposobów zmiany struktury gleby 

Pamiętaj, że każda roślina ma trochę inne wymagania co do gleby. Stosując sposoby wpływające na żyzność, zadbaj więc o to, by dopasować je do potrzeb swojego ogrodu. Nie ma jednej idealnej uniwersalnej gleby dla wszystkich gatunków. Jak poprawić żyzność gleby w ogrodzie? Podpowiadamy!  

     1. Stosowanie zmianowania 

Prawidłowo stosowany płodozmian – czyli następstwo dla roślin w danym miejscu – powoduje, że gleba staje się dużo żyźniejsza. Jeśli na danym stanowisku przez kilka lat sadzony jest ten sam gatunek, podłoże po pewnym czasie się wyjaławia. Różne rośliny czerpią odmienne substancje z gleby, a także mają korzenie na innej głębokości. Stosując zmianowanie, pamiętaj, by nie sadzić rok po roku w konkretnym miejscu roślin z tego samego rodzaju, np. kapustnych.  

Płodozmian sprawdza się szczególnie w przypadku ogródków warzywnych czy pól uprawnych. Może być również wykorzystywany dla jednorocznych roślin ozdobnych.

     2. Wapnowanie gleby 

Ponad połowa gleb w Polsce ma odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. Tymczasem większość roślin preferuje pH obojętne. Bardzo częstym zabiegiem poprawiającym żyzność jest więc wapnowanie, które zwiększa pH. 

Wapno ma zwykle formę granulek lub proszku, które rozsypuje się na podłożu, a następnie miesza z wierzchnią warstwą. Zabieg najlepiej wykonać późną jesienią lub wczesną wiosną. 

Pamiętaj, by przed wapnowaniem podłoża sprawdzić, jakie pH ma gleba w danym miejscu. Nie stosuj wapna w sytuacji, gdy uprawiasz rośliny kwasolubne, takie jak borówki, różaneczniki, azalie czy iglaki. 

Przeczytaj również: Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

jak poprawić żyzność gleby wapnowanie Wapnowanie gleby to ważny zabieg pozwalający podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Fot.123RF.com

     3. Obornik 

Obornik najlepiej sprawdza się w przypadku roślin jadalnych, a także wielu ozdobnych. Użycie go wpływa odkwaszająco i poprawia strukturę, a dodatkowo zwiększa liczbę mikroorganizmów i dżdżownic w glebie. Obornik zawiera też m.in. azot, fosfor, magnez, cynk, miedź i wiele innych substancji. To wszystko wzbogaca podłoże i powoduje, że staje się bardziej żyzne.  

Obornik można przygotować samodzielnie, przekompostowując go. Dostępne są też oborniki granulowane, bez przykrego zapachu. Wystarczy rozsypać substancję na podłożu i przekopać. Stosowanie obornika warto powtórzyć raz na 2-4 lata – zależnie od właściwości gleby.  

     4. Kwasy humusowe 

Kwasy humusowe to różnorodne substancje, które mają pozytywny wpływ na ilość próchnicy w glebie. Ich zastosowanie powoduje, że korzenie roślin lepiej rosną, substancje odżywcze są łatwiej przyswajalne, a dodatkowo gleby lekkie nie są tak zagrożone przesuszeniem. Kwasy humusowe świetnie nadają się do użycia zarówno na podłożu piaszczystym, jak i gliniastym.  

By zasilić glebę w kwasy humusowe, najlepiej zastosować nawóz oparty na leonardytach. W tym przypadku wystarczy rozpuścić preparat w wodzie, a następnie podlać podłoże. Kwasy humusowe znajdują się też w oborniku i kompoście, jednak jest ich tam mniej. 

     5. Kompost 

Kompostowanie to metoda, która ostatnio zyskała na popularności. Robiąc kompost, można wykorzystać bowiem resztki czy odpady roślinne, takie jak obierki warzyw i owoców, skoszoną trawę czy gałązki, a nawet skorupki z jajek. Ten organiczny nawóz jest więc ekologiczny i bezpieczny, a przy tym skuteczny. Kompost zawiera przede wszystkim cenne składniki odżywcze (np. azot, fosfor, wapń, potas) oraz próchnicę.  

Aby kompost był gotowy do użytku, zwykle czeka się 1-2 lata. Można spróbować przyspieszyć ten proces, korzystając ze specjalnych preparatów. Gdy kompost będzie gotowy, stosuje się go jako nawóz do większości roślin (oprócz kwasolubnych – dla nich najlepiej przygotować tzw. kwaśny kompost).

     6. Gnojówka z chwastów 

Gnojówki roślinne to kolejny ekologiczny sposób, który pozwala szybko i bezpiecznie zadbać o rośliny w ogrodzie. Zrobienie takiego preparatu jest łatwe – wystarczy zalać wybrane chwasty wodą, a następnie odczekać kilka tygodni. Gdy woda przestanie się pienić, gnojówka jest gotowa. Można stosować ją bez rozcieńczania lub rozcieńczyć wodą. 

Gnojówkę możesz wykonać z popularnych chwastów, takich jak mniszek, ogórecznik, pokrzywa, żywokost czy skrzyp. Gnojówki nie tylko wzbogacają podłoże o substancje odżywcze, ale mają również działanie profilaktyczne – chronią rośliny przed wieloma chorobami i szkodnikami.

     7. Nawozy zielone 

Nawozy zielone to po prostu wybrane rośliny, które uprawia się w konkretnym miejscu, a następnie przekopuje razem z glebą. Dzięki temu gleba wzbogaca się o substancje odżywcze, próchnicę i materię organiczną. Gatunek uprawiany w danym miejscu zależy od rośliny, jaką docelowo chcesz posadzić. Najczęściej jako nawozy zielone stosuje się wykę, koniczynę, rzepak, gorczycę czy łubin. 

Chociaż każdy gatunek ma trochę inne wymagania dotyczące gleby, istnieją pewne uniwersalne rady, które warto stosować. Dzięki nim poprawisz żyzność podłoża, a rośliny będą ładnie rosły, kwitły i owocowały! Warto wykorzystać chociaż część metod, by zadbać o swój ogród. 

Przeczytaj również: Jak domowym sposobem sprawdzić odczyn gleby? Nie musisz płacić, masz te produkty w szafce

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Lektor01

Sama natura :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "7 najlepszych sposobów na poprawienie żyzności gleby w ogrodzie. Te metody zawsze się sprawdzają"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.