Porady ogrodnicze

Zimowanie roślin balkonowych. Najważniejsze zasady

Rośliny balkonowe - wiosną i latem cieszą oko, stanowią namiastkę prawdziwego ogrodu. Jesienią, kiedy pojawiają się pierwsze chłody, powoli marnieją. Nie pozwól im obumrzeć. Jeśli odpowiednio zabezpieczysz je przed mroźną zimą, w przyszłym roku znów pięknie rozkwitną. Nie wiesz, jak to zrobić? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Zimowanie roślin doniczkowych - o co w tym chodzi?

Większość kwiatów, nawet wieloletnie, nie przetrwa zimy, jeśli pozostaną na zewnątrz. Pod wpływem mrozów po prostu obumrą i nie wyrosną w przyszłym roku. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec, jest przeniesienie doniczek w suche miejsce. Temperatura w nim panująca nie powinna być zbyt wysoka. W nagrzanym pomieszczeniu rośliny nie przestaną rosnąć, co w dłuższej perspektywie spowoduje, że znacznie osłabną i wiosną nie rozkwitną bujnie. Gatunki wieloletnie potrzebują przejść w stan zimowego spoczynku, to dla nich czas regeneracji. Do tego niezbędne są odpowiednie, surowsze warunki.

pelargonie deccoria.pl fot. 123RF/PICSEL

Jakie gatunki roślin należy zimować?

Zanim przeniesiesz rośliny w nowe miejsce, poświęć kilka chwil na ich pielęgnację. Poodrywaj z nich zwiędłe i pożółkłe liście, przykróć pędy oraz łodygi. Pamiętaj, by ich nie nawozić. Dokładnie je przejrzyj, zadecyduj, czy warto zachować je wszystkie. Stare, chorowite lub zaanektowane przez szkodniki kwiaty powinno się wyrzucić. Podobnie należy postąpić ze słabszymi gatunkami, takimi jak surfinia, które pomimo zimowania w odpowiednich warunkach marnieją i nie kwitną tak pięknie na wiosnę, jak nowe okazy. Bez żadnego uszczerbku w wyglądzie przechowywać można fuksje, pelargonie i bielunie.

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie przechowywać rośliny?

Będą się one najlepiej czuły w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 10 st C. Jeśli mieszkasz w bloku, możesz przenieść je na klatkę schodową. Inne odpowiednie miejsca to hol, weranda, jasny przedsionek czy dobrze oświetlony garaż. Niektóre rośliny, możesz przeniść np. do piwnicy -  zabezpieczonej przed mrozem, o niższej temperaturze, ale też widnej. Pamiętaj, że im mniej światła dociera do roślin, tym temperatura w nowym miejscu powinna być niższa.

Jak je pielęgnować?

Rośliny niespędzające zimy na dworze, nie wymagają częstego podlewania — wystarczy nawadniać je raz na 2-3 tygodnie. Równie często oczyszczaj je z pożółkłych, uschniętych liści oraz łodyżek.

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy przenieść kwiaty z powrotem na balkon?

Powrót na balkon powinien nastąpić późną wiosną. Nie zapomnij jednak o wcześniejszym przygotowaniu roślin. Już w lutym przesadź je do nowej ziemi i zacznij stopniowo nawozić. Z biegiem czasu podlewaj je częściej, przenieś je także w cieplejsze miejsce, tak by oswajały się ze zmieniającymi się warunkami.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zimowanie roślin balkonowych. Najważniejsze zasady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.