Porady ogrodnicze

Tuje – dlaczego brązowieją i jak temu zaradzić?

Tuje to rośliny często uprawiane nie tylko na terenie ogrodów, lecz także na skwerach i w parkach. Najczęściej sadzone są wzdłuż ogrodzeń i po czasie tworzą gęste żywopłoty. Struktura gałęzi tych drzew pozwala na formowanie ich koron w niesamowite kształty. Wymaga to dużo pracy, ale efekty są imponujące. Dowiedz się, jak dbać o tuje.

Tuje – dlaczego brązowieją i jak temu zaradzić?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Charakterystyka rośliny

Tuje (żywotniki) są roślinami iglastymi, które naturalnie występują jedynie na dwóch kontynentach – w Ameryce Południowej i Azji (w Korei, Chinach i Japonii). Na tych terenach są głównymi gatunkami roślin lasotwórczych.

Żywotniki są charakterystyczne nie tylko ze względu na ich budowę, lecz także rozmiary. W zależności od gatunku osiągają wysokość od 10 do 20 m. Średnica natomiast przeciętnie wynosi od kilkudziesięciu centymetrów, nawet do kilku metrów. Gabaryty roślin możesz regulować, regularnie je przycinając.

Żywotniki mają ostre, podłużne i łuskowate liście. Ich gałęzie są spłaszczone, natomiast korona ma charakterystyczną dla tego rodzaju roślin, stożkową budowę. 

Odmiany żywotników

W Polsce najczęściej spotyka się żywotniki zachodnie i olbrzymie. Najlepiej nadają się one do uprawy w przydomowych ogrodach. Przeczytaj krótką charakteryzację tych gatunków i sam zdecyduj, który z nich wybrać.

Fot. 123RF/PICSEL

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Jest to pokaźny gatunek występujący w wielu odmianach. Wysokość każdej z nich mieści się w granicach od 1 do 15 m, natomiast średnica osiąga maksymalnie 3 m. Tempo wzrostu tych roślin jest umiarkowane. Charakterystyczną cechą żywotników zachodnich jest zmiana kolorów liści w okresie zimowym z zielonego na brunatny lub żółty. Po upływie kilku miesięcy roślina wraca jednak do pierwotnej kolorystyki.

Żywotnik olbrzymi (Thuja Plicata)

Największy gatunek żywotników w Polsce. Jest on na tyle duży, że zalicza się go do drzew iglastych. W środowisku naturalnym występuje wyłącznie w Ameryce Północnej. Największe okazy osiągają nawet 60 m wysokości oraz 2,4 m średnicy.

Decydując się na uprawę tego gatunku tui, zwróć szczególną uwagę na stan gleby, w której drzewo ma rosnąć. Żywotnik olbrzymi najlepiej czuje się w glebie wilgotnej, miękkiej oraz żyznej. Roślina potrzebuje również swobodnego dostępu do promieni słonecznych.

Może zainteresuje cię artykuł: Tuje w ogrodzie. Odmiany, przycinanie, przesadzanie

Jak pielęgnować żywotniki?

Choć tuje są niezwykle popularne, wbrew pozorom wymagają więcej uwagi, niż może się początkowo wydawać. Powszechnym problemem posiadaczy żywotników jest usychanie i brązowienie roślin, zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Dlaczego tuje usychają? Powody mogą być różne. Zacznijmy od podstaw.

Fot. uschnięte tuje / 123RF/PICSEL

Brak wody w czasie zimy

Każdy wie, że w lecie rośliny mają większe zapotrzebowanie na wodę. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rośliny potrzebują wody także zimą. Pamiętaj, że żywotniki nie są w stanie pobierać wody z zimnej, zamarzniętej ziemi. Jeśli nie będziesz jej im dostarczał, rozpocznie się proces tzw. suszy fizjologicznej, czyli powolne zasychanie tui. Skutki widoczne będą dopiero wiosną lub latem. 

Grzyby a brązowienie tuj

Tuje mogą przechodzić przez bardziej lub mniej groźne choroby, np. spowodowane przez grzyby (tzw. choroby grzybowe). Jedną z niebezpieczniejszych chorób tego typu jest fytoftoroza, która odpowiada za zamieranie żywotników. Jej objawy są niepokojące już od samego początku – zaczyna się od zahamowania wzrostu roślin, następnie ma miejsce proces żółknięcia i ostatecznie śmierć rośliny. Choroba najczęściej rozpoczyna się na początku lata. Zaobserwowanie jej objawów we wczesnym stadium da Ci możliwość szybkiego działania, które może uratować roślinę. Sięgnij po preparaty grzybobójcze, spryskaj nimi roślinę oraz dokładnie podlej ją, wykorzystując rozcieńczony roztwór. Jeżeli jednak okaże się, że na ratunek dla żywotnika było już za późno, będziesz musiał wyciąć i spalić chorą roślinę, aby nie rozprzestrzeniała dalej grzybów.

Sprawdź również: Popularne choroby i szkodniki na tujach

Nawożenie żywotników – istotne informacje

W celu zadbania o lepszą kondycję roślin, warto wykorzystywać nawóz do żywotników. Preparatów tego typu jest wiele, a każdy z nich ma nieco inne właściwości. Dobrze będzie, jeśli dowiesz się najpierw, czego potrzeba Twoim roślinom i na tej podstawie dobierzesz odpowiedni nawóz oraz sposób jego podania roślinie. Istnieją dwa rodzaje nawożenia tuj: doglebowe i dolistne.

Fot. pielęgnacja tui / 123RF/PICSEL

Nawożenie doglebowe

Jest to podstawowa metoda nawożenia wielu rodzajów roślin. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi w niej o dostarczenie glebie niezbędnych substancji odżywczych. Z gleby, za pomocą korzeni, każda roślina pobiera składniki pokarmowe, których potrzebuje.

Nawożenie dolistne

Jest to metoda nieco rzadziej używana, jednak w niektórych przypadkach efektywniejsza. Nawożenie dolistne polega na oprysku żywotników roztworem nawozu, dzięki czemu trafia on bezpośrednio na igły i łodygi roślin, którymi pobierają pożywienie. Tę metodę zastosuj zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz poprawić kondycję swoich tuj.

Najlepszy nawóz do żywotników

Jeżeli chodzi o nawozy doglebowe, a zarazem organiczne, warto wykorzystać obornik i kompost. Świetnie sprawdzą się nie tylko do nawożenia żywotników, ale również innych iglaków. Tego typu nawóz doskonale uzupełni glebę w niezbędne składniki odżywcze i mikroelementy.

Szukając nawozów dolistnych, warto zwrócić uwagę na siarczan magnezu. Jest to uniwersalny nawóz, który pozwala na opryskiwanie różnego rodzaju roślin, w tym iglaków. Bardzo dobrze uzupełnia braki magnezu i siarki. Dzięki siarczanowi magnezu Twoje rośliny będą w stanie lepiej i efektywniej wykorzystywać azot i fosfor.

Tuje – kiedy i po co je przycinać?

Regularne przycinanie żywotników nada im odpowiednie kształty. Stosując ten zabieg pielęgnacyjny, pozbędziesz się odrastających gałęzi i utrzymasz swój żywopłot w należytym porządku. Tuje wystarczy przycinać trzy razy w roku. Pamiętaj jednak, aby wszystkie przycinki wykonać od marca do sierpnia. Pierwsze cięcie powinno odbyć się wraz z końcem marca lub początkiem sierpnia – przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Drugi raz przytnij roślinę w okolicach czerwca, kiedy zauważysz, że przyrosty zaczynają ciemnieć. Trzecią i ostatnią przycinkę zaplanuj na początek sierpnia. Im później to zrobisz, tym większe prawdopodobieństwo, że gałązki, które dopiero wyrosły, nie zdążą zdrewnieć przed rozpoczęciem zimy i znacznym spadkiem temperatury.

Przeczytaj także: Jak przycinać tuje w ogrodzie?

Zobacz więcej zdjęć

Zdrowa tuja w czterech krokach

  • Pamiętaj o regularnym podlewaniu żywotników, bez względu na porę roku i pogodę. 
  • Bacznie obserwuj swoje rośliny, ponieważ każde odstępstwo od normy w ich rozwoju może świadczyć o chorobie spowodowanej przez grzyby (i nie tylko). Jeżeli zdiagnozujesz chorobę odpowiednio wcześnie, masz dużą szansę na odratowanie tui. 
  • Nawóz to przyjaciel – zarówno Twój, jak i Twoich iglaków. Pamiętaj, aby co jakiś czas dostarczyć roślinom trochę dodatkowych mikroskładników.
  • Przycinaj gałęzie. Dzięki temu tuje zachwycą nie tylko Ciebie, ale także przechodniów. W ten sposób utrzymasz je w odpowiednim kształcie i pozbędziesz się zbędnych, nieestetycznych odrostów.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tuje – dlaczego brązowieją i jak temu zaradzić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.