Spis treści:
- Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) – czy jest rośliną wieloletnią?
- Najpiękniejsze odmiany dzwonka karpackiego
- Uprawa dzwonka karpackiego z nasion
- Rozmnażanie dzwonka karpackiego
Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) – czy jest rośliną wieloletnią?
Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) to roślina pochodząca z terenów górskich – Karpat i historycznego Siedmiogrodu. Z powodzeniem może zagościć również w naszych ogrodach. Ponieważ naturalnie zasiedla wymagające obszary skalne i wapienne podłoża, podobnych warunków oczekuje na przydomowej rabatce. Dzwonek karpacki nie potrzebuje wiele, aby w lipcu i czerwcu zachwycił nas urokliwymi kwiatami.
Roślina ta charakteryzuje się zwartym pokrojem. Dzięki zarówno wzniesionym, jak i pokładającym się pędom tworzy zwarte kępy. Osiągają one wysokość od 15 do 40 cm, co sprawia, że dzwonek karpacki znajduje wiele ciekawych zastosowań w ogrodzie. Można wykorzystać go do zdobienia obwódek rabat, a także jako element wielogatunkowych kompozycji. Niski dzwonek karpacki świetnie wygląda w zestawieniu z ubiorkiem wiecznie zielonym, rojnikami, rozchodnikami oraz innymi roślinami chętnie uprawianymi na skalniakach.
Pędy dzwonka karpackiego gęsto porastają dwa rodzaje liści: szerokie i sercowate oraz wąskie z zaostrzonym końcem. Największym atutem tego gatunku są jednak duże kwiaty. Jak już wspominaliśmy, możemy podziwiać je od wczesnego lata. Występują pojedynczo na wzniesionych łodygach i mają kształt rozchylonych dzwonków. W zależności od odmiany mogą mieć kolor ciemnoniebieski, jasnofioletowy lub nawet biały.
Dzwonek karpacki jest rośliną wieloletnią i bardzo wytrzymałą. Doskonale znosi niską temperaturę, jest więc w stanie bez trudu przetrwać zimę w ogrodzie w naszym klimacie. Jako odporna na trudne warunki i niewymagająca bylina może zdobić kwiatowe rabaty przez wiele długich lat.
Dzwonek karpacki jest rośliną wieloletnią. Fot. Mkovalevskaya/CanvaPro
Przeczytaj również: Ogniste minisłoneczniki na rabacie. Gailardia oścista – najlepsze odmiany i pielęgnacja
Najpiękniejsze odmiany dzwonka karpackiego
W sklepach i centrach ogrodniczych znajdziemy wiele ciekawych odmian dzwonka karpackiego. Poszczególne z nich różnią się często nie tylko kolorem, ale także kształtem kwiatów. Znaleźć możemy bardzo niskie Campanula carpatica, mające ok. 20 cm oraz nieco wyższe, osiągające 30-40 cm. Daje to więcej możliwości aranżacyjnych. Na jakie odmiany dzwonka karpackiego warto zwrócić uwagę? Poniżej przestawiamy najpiękniejsze z nich.
- Dzwonek karpacki 'Dark Blue Clips' – wyróżnia się ciemnoniebieską barwą kwiatów i zwartym pokrojem. Osiąga ok. 20 cm wysokości.
- Dzwonek karpacki 'White Clips' – ma kwiaty w śnieżnobiałym kolorze, które utrzymują się do końca lipca. Dorasta do 30 cm wysokości.
- Dzwonek karpacki 'Pearl White' – czysto białe, dzwonkowate kwiaty pojawiają się wcześniej niż u innych odmian – nawet w maju. Ma 20 cm wysokości.
- Dzwonek karpacki 'Avida Blue' – lazurowe kwiaty tej odmiany przykuwają wzrok nawet z daleka. Dzwonek ten może osiągnąć od 30 do 40 cm.
- Dzwonek karpacki 'Pearl Blue' – ciemnoniebieskie kwiaty tej odmiany mogą się utrzymywać nawet do końca sierpnia. Często powtarza kwitnienie we wrześniu. Osiąga ok. 20 cm wysokości.
- Dzwonek karpacki 'Carillon Blue' – kwiaty tej odmiany są niebieskie z delikatnym odcieniem fioletu. Tworzy gęsty dywan o wysokości ok. 20 cm.
- Dzwonek karpacki 'Alba' – atutem tej odmiany są przepiękne kwiaty w śnieżnobiałym kolorze. Osiąga ok. 20 cm.
Możemy zdecydować się na jedną z białych odmian dzwonka karpackiego. Fot. Kristine Radkovska/CanvaPro
Uprawa dzwonka karpackiego z nasion
Uprawa dzwonka karpackiego z nasion jest stosunkowo prosta, nie powinna więc sprawić kłopotu zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom. Jeśli będziemy przestrzegać odpowiednich terminów oraz kilku prostych zasad, latem będziemy mogli cieszyć się gęstym dywanem lazurowych lub białych kwiatuszków w ogrodzie. Jak powinna wyglądać uprawa dzwonka karpackiego z nasion? Wyjaśniamy krok po kroku.
- Siew – nasiona dzwonka karpackiego wysiewamy do skrzynek w czerwcu lub lipcu. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i zasadowe – bogate w wapń. Nasion nie przykrywamy ziemią, ponieważ do wykiełkowania potrzebują światła. Zraszamy je wodą i odstawiamy do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 22°C.
- Pikowanie – pierwszych wschodów dzwonka karpackiego możemy się spodziewać po 5-8 dniach. Następnie dbamy o utrzymywanie umiarkowanie wilgotnego podłoża i temperatury pokojowej, czekając, aż siewki się wzmocnią. Po ok. 8 tygodniach przepikowujemy je kępkami do pojedynczych doniczek.
- Sadzenie – w sierpniu lub we wrześniu możemy posadzić młode rośliny na stałych miejscach w ogrodzie. Dla dzwonka karpackiego wybierzmy słoneczne stanowisko i kamienistą, wapienną glebę.
- Pielęgnacja – dzwonek karpacki jest naturalnie przystosowany do suchych warunków, nie musimy więc często go podlewać. Warto jednak to robić tuż po posadzeniu oraz podczas długotrwałej suszy. Ponadto rośliny zasilajmy małymi dawkami mineralnych nawozów dla roślin kwitnących, by pobudzić je do zawiązywania kwiatów. Miejmy na uwadze, że młode rośliny zakwitają dopiero w drugim roku uprawy. Po kwitnieniu można przyciąć je tuż nad ziemią, by we wrześniu na nowo obsypały się kwiatami. Dzwonków karpackich nie trzeba okrywać przed zimą.
Dzwonek karpacki nie jest trudny w uprawie. Fot. skymoon13/123RF.com
Rozmnażanie dzwonka karpackiego
Wiemy już, że dzwonka karpackiego można łatwo rozmnażać z nasion. Nie jest to jednak jedyna metoda otrzymywania nowych roślin. Gatunek ten można rozmnażać również poprzez podział kęp w momencie, gdy zakończy kwitnienie. Na ogół dobrym terminem na ten zabieg jest sierpień.
Wtedy ostrożnie wykopujemy dorosłą roślinę, podważając jej bryłę korzeniową za pomocą wideł. Delikatnie nią potrząsamy, strącając nadmiar ziemi. Gdy korzenie będą dobrze widoczne, wybieramy te najzdrowsze i oddzielamy je od kępy. Tak uzyskane fragmenty sadzimy na nowych miejscach w ogrodzie na takiej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej. Zasypujemy ziemią, ugniatamy i obficie podlewamy wodą.
Dzwonek karpacki występuje w wielu pięknych odmianach, a każda z nich jest prosta w uprawie. Możemy łatwo go rozmnażać, sadząc w słonecznych zakątkach ogrodu. Urokliwe dzwonki będą co roku zdobić je jak żadna inna roślina.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te rośliny potrzebują nawożenia w lipcu. Będą bujnie rosły i długo kwitły
Jak sprawdzić, czy różanecznik zakwitnie w przyszłym roku? Możesz mu pomóc tworzyć pąki kwiatowe
Wyjmij z lodówki, zmieszaj z wodą i podlej hortensje. Będą bujnie kwitły aż do przymrozków