Spis treści:
- Nawożenie roślin latem
- Czym nawozić rośliny latem?
- Te rośliny potrzebują nawożenia latem
- Jakich roślin nie nawozić latem?
Nawożenie roślin latem
Każdy doświadczony ogrodnik doskonale wie, że nawożenie roślin latem w przypadku wielu gatunków jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym o tej porze roku. Zasilanie krzewów, kwiatów i warzyw w składniki odżywcze jest niezbędne, jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijały i obficie kwitły. W przypadku roślin użytkowych, które pielęgnujemy w celu uzyskania plonów, letnie nawożenie często decyduje o wielkości zbiorów.
Tylko niektóre rośliny w ogrodzie potrzebują nawożenia latem. Fot. alkir/123RF.com
Letnie nawożenie roślin jest zabiegiem, o którym nie powinniśmy zapominać. Równocześnie musimy mieć na uwadze, że nie może być realizowane tak samo jak wiosną, na samym początku wegetacji. Nie każdy nawóz sprawdzi się latem i nie wszystkie rośliny powinno się nawozić o tej porze roku. Dokarmianie upraw w lipcu wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i zachowania ostrożności, dzięki czemu unikniemy niebezpiecznego przenawożenia.
Ogrodnicy często kojarzą nawożenie z wiosną lub jesienią. Rzeczywiście wtedy stosujemy na działce najwięcej nawozów, przygotowując rośliny na rozpoczęcie sezonu lub do zimowego spoczynku. Latem jednak rośliny intensywnie rosną, obficie kwitną i wydają plony. Wszystko to kosztuje je sporo energii, wzrasta więc ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Równocześnie latem rośliny narażone są na skrajne warunki. Długotrwałe upały, palące słońce i susza wyczerpują je, potrzebują więc dodatkowego wsparcia nie tylko w postaci wody, ale również zastrzyku substancji pokarmowych. Nawożenie warto łączyć z podlewaniem, np. rozpuszczając nawozy w konewce z wodą. Wzmocnione w ten sposób rośliny lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne latem, a także łatwiej odpierają ataki szkodników czy chorobotwórczych patogenów.
Latem rośliny mogą wymagać wzmocnienia w postaci dodatkowych składników odżywczych, a także dostarczania wody. Fot. vvoennyy/123RF.com
Przeczytaj również: Jak zrobić własny nawóz do róż? Przepisy na cztery naturalne dokarmiacze przyspieszające kwitnienie róż
Czym nawozić rośliny latem?
Ogólna zasada głosi, że latem nie powinniśmy zasilać roślin dużą ilością azotu. Nadmiar tego pierwiastka sprawi, że będą one rozwijały swe części zielone, przez co ich pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy. Z tego powodu o tej porze roku sięgamy już po odżywki z przewagą fosforu, potasu oraz mikroelementów. Ostatnią porcję nawozów azotowych możemy zastosować pod koniec lipca.
Czym nawozić rośliny latem? Najlepiej sprawdzą się:
- mineralne nawozy fosforowo-potasowe,
- biohumus,
- mączka bazaltowa,
- kompost,
- skoszona trawa,
- nawóz ze skórek banana,
- odżywka ze skorupek jaj,
- nawóz z drożdży piekarskich,
- gnojówka z żywokostu,
- popiół drzewny.
Rodzaj nawozu, dawkę i częstotliwość jego stosowania musimy dopasować do gatunku rośliny, którą będziemy zasilać.
Do nawożenia roślin latem możemy wykorzystać sztuczne lub naturalne nawozy. Fot. helen53819/123RF.com
Te rośliny potrzebują nawożenia latem
Wiele roślin potrzebuje latem rozsądnego nawożenia. Na liście znajdują się zarówno gatunki ozdobne, jak i kwiaty czy warzywa. Najlepiej zasilać je na początku lata, czyli na przełomie czerwca i lipca. Jeśli nie zdążyliśmy, nic straconego. W lipcu nadal możemy dokarmić gatunki, które najbardziej tego potrzebują. Poniżej przedstawiamy rośliny, które warto nawozić latem.
- Powojniki – piękne clematisy potrzebują letniego nawożenia. O tej porze roku warto zasilić je preparatem bogatym w fosfor oraz potas, by ładnie się rozrastały i długo kwitły.
- Kanny – lubiane pacioreczniki kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Jeśli chcemy je w tym wspomóc, przez całe lato co 2 tygodnie podawajmy im nawozy dla roślin kwitnących.
- Pelargonie rabatowe – latem warto pobudzić je do dalszego zawiązywania pąków, stosując płynne nawozy dla roślin kwitnących. W sklepach ogrodniczych znajdziemy też preparaty dedykowane tylko pelargoniom.
- Ostróżki ogrodowe – w lipcu, gdy rośliny przekwitną, przycinamy je na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Po tym zabiegu warto zasilić ostróżki ogrodowe kompostem, aby pobudzić je do kolejnego kwitnienia w drugiej połowie lata.
- Paprocie ogrodowe – dokarmianie tych roślin latem pomoże im wytworzyć masę bujnych liści. Nawozy stosujmy do połowy lipca, najlepiej wybierając te naturalne. Doskonale sprawdzi się kompost.
- Warzywa dyniowate – ogórki, cukinie i dynie słyną z tego, że są dość żarłoczne. Ich potrzeby pokarmowe najbardziej wzrastają w lipcu. Od tego miesiąca aż do sierpnia warzywa dyniowate warto zasilać nawozami o zwiększonej dawce fosforu i potasu co 1-2 tygodnie. Można też podsypywać je kompostem.
- Pomidory i papryka – latem nie możemy zapomnieć o systematycznym zasilaniu pomidorów i papryki. Do wyboru mamy zarówno odżywki organiczne, np. samodzielnie przygotowane gnojówki, jak i nawozy specjalistyczne dedykowane konkretnie tym gatunkom.
- Truskawki – krzaczki nawozimy, gdy tylko zakończymy zbiór owoców. Zazwyczaj moment ten przypada na początek lipca. W ten sposób pobudzamy rośliny do lepszego owocowania w kolejnym roku.
Jakich roślin nie nawozić latem? Fot. welcomia/123RF.com
Jakich roślin nie nawozić latem?
W lipcu dodatkowej porcji pokarmu potrzebuje wiele roślin, choć z pewnością nie wszystkie. W niektórych przypadkach taki zabieg pielęgnacyjny zamiast pomóc może wręcz zaszkodzić. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim warzyw, które mogą kumulować azotany. Jakich roślin nie nawozić latem? Oto niektóre z nich:
- buraki,
- marchewka,
- ziemniaki,
- fasola,
- kapusta,
- rzodkiewka,
- sałata,
- szpinak.
Latem nie nawozimy też piwonii – zasilamy ją tylko wiosną i jesienią. O tej porze roku nie trzeba dokarmiać niektórych wiosennych roślin cebulowych, takich jak tulipany, narcyzy, szachownice cesarskie czy hiacynty.
Umiejętne nawożenie roślin latem, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb gatunku, pozwoli cieszyć się ich bujnym wzrostem i długim kwitnieniem. W wielu przypadkach jest to sposób na uzyskanie lepszych zbiorów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gnojówka, wywar i wyciąg z pokrzywy. Sprawdzone przepisy i zastosowanie
Kluczowe nawożenie papryki w lipcu. Ten nawóz sprawia, że rośnie zdrowo i owocuje obficie
Błędy w podlewaniu ogórków. To dlatego słabo rosną, są gorzkie i krzywe