Spis treści:
Jak przygotować dynie do kompostowania?
Jesień to czas, gdy dynie królują na naszych stołach, a także wykorzystywane są jako dekoracje. Nie musimy ich rzeźbić, aby wprowadziły niepowtarzalny klimat – są piękne same w sobie. Często wystarczy postawić kilka dyń wśród opadłych liści, aby stworzyły efektowną aranżację, która przykuwa wzrok. Tradycja ozdabiania tymi warzywami domów nie jest u nas głęboko zakorzeniona, ale z roku na rok widzimy, jak coraz więcej osób chętnie wykorzystuje je w celach dekoracyjnych.
Z czasem jednak dynie przestają wyglądać atrakcyjnie, zastanawiamy się więc, co można z nimi zrobić. Najszybciej psują się te, które zostały przez nas wydrążone i były narażone na opady deszczu oraz działanie niskiej temperatury. Patrząc na nie, możemy dojść do wniosku, że nadają się tylko do wyrzucenia. Byłaby to jednak ogromna strata, ponieważ te bogate w składniki odżywcze warzywa można przekształcić w najlepszy z naturalnych nawozów – własny kompost.
Resztki dyni warto przeznaczyć na kompost. Fot. jevanto/123RF.com
Kompostować możemy każdą część dyni – jej łodygę, skórkę, miąższ oraz nasiona. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie te elementy rozkładają się równie szybko. Najkrócej trwa kompostowanie włóknistego miąższu, najdłużej natomiast twardej skórki. Dlatego, jeśli chcemy przyspieszyć otrzymywanie nawozu, musimy odpowiednio przygotować dynie do kompostowania. Co trzeba zrobić?
- Części dyni ze skórką kroimy możliwie jak najdrobniej, co przyspieszy ich rozkład.
- Za pomocą ostrego noża rozdrabniamy również ogonek i fragment pędu.
- Nasiona dyni możemy wrzucić do kompostu lub zachować, aby posadzić je w ogrodzie za rok czy dokarmiać nimi ptaki. Wyzbieranie pestek może okazać się lepszym pomysłem, ponieważ mogą one wykiełkować w kompoście.
- Jeśli chcemy kompostować zielone liście dyni, przed wrzuceniem ich do kompostu możemy je wysuszyć. W ten sposób lepiej zachowamy równowagę między obfitującymi w azot, zielonymi składnikami kompostu i brązowymi (bogatymi w węgiel).
Przeczytaj również: Grasuje w ogrodzie nawet zimą i niszczy go bardziej niż kret. Jak odstraszyć karczownika w naturalny sposób?
Jak kompostować dynie – otrzymanie nawozu
Powinniśmy pamiętać, że do kompostowania nie nadają się te dynie, które były zdobione farbami, brokatem, markerami itd. Takie chemiczne dodatki nie rozłożą się w kompoście i zaszkodzą naszej glebie, gdy się do niej dostaną. Ewentualnie możemy spróbować zmyć ozdoby roztworem octu i wody (proporcja 1:1) lub obrać malowaną dynię przed wrzuceniem jej do kompostownika.
Dynię, którą rozdrobniliśmy, możemy wrzucić do kompostownika. Upewnijmy się tylko, czy proporcja między materiałami w kompoście jest odpowiednia. Powinno znajdować się w nim ¾ zielonych i ¼ brązowych składników. Jeżeli wilgotnych resztek dyni jest bardzo dużo, do nawozu warto dodać więcej suchych odpadów, takich jak jesienne liście, słoma czy drobne gałązki. Przekładamy je warstwowo. W ten sposób zachowamy dobry stosunek węgla do azotu w otrzymywanym kompoście.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sadzenie cebuli dymki w listopadzie. Najsmaczniejsze odmiany, zaprawa, sąsiedztwo
Listopadowy siew kopru na wczesny zbiór. Przygotuj glebę i wybierz odmiany odporne na mróz
Kopcowanie marchewki i pietruszki. Warzywa są twarde i nie gniją