Spis treści:
- Dlaczego warto siać koper ogrodowy jesienią?
- Jak siać koper ogrodowy jesienią – instrukcja krok po kroku
Dlaczego warto siać koper ogrodowy jesienią?
Pachnący koperek jest niezastąpionym dodatkiem do zup, sosów, surówek i sałatek. Zdecydowanie najbardziej aromatyczny i pełen smaku jest ten, który został świeżo zerwany w przydomowym ogródku, dlatego wielu z nas chce mieć go zawsze pod ręką. Aby to osiągnąć, koper warto wysiewać na grządkach systematycznie. Możemy to robić praktycznie przez cały sezon, bo od kwietnia aż do późnej jesieni.
Od października do grudnia możemy siać koper ogrodowy na wczesny zbiór. Wysiane w tych miesiącach nasiona wykiełkują wiosną, gdy tylko gleba się ogrzeje w cieplejsze dni. Dzięki temu zbiorów możemy spodziewać się nawet kilka tygodni wcześniej niż w przypadku kopru sianego dopiero w kwietniu. To niejedyna zaleta ozimej uprawy tej aromatycznej rośliny. Dlaczego warto siać koper ogrodowy jesienią? Oto najważniejsze powody:
- wcześniejsze zbiory,
- równomierne wschody,
- większa odporność roślin na mróz,
- lepsze plony,
- brak pielęgnacji.
Koper ogrodowy wysiany późną jesienią jest w zasadzie bezobsługowy. Gleba o tej porze roku jest wilgotna, dzięki czemu ziele nie wymaga podlewania jak to, który zaczynamy uprawiać dopiero wiosną. Koper ozimy daje większe i lepsze plony niż jary, jest także mniej wrażliwy na przymrozki.
Koper ozimy zbierzemy z grządki nawet kilka tygodni wcześniej niż jary. Fot. bialasiewicz/123RF.com
Przeczytaj również: Kopcowanie marchewki i pietruszki. Warzywa są twarde i nie gniją
Jak siać koper ogrodowy jesienią – instrukcja krok po kroku
Siew kopru ogrodowego jesienią na wczesny zbiór jest bardzo łatwy. Zacznijmy od wybrania odmian odpornych na mróz, które najlepiej zniosą zimowe warunki. Do uprawy ozimej świetnie nadają się takie odmiany kopru ogrodowego jak:
- 'Lukkulus',
- 'Amat',
- 'Szmaragd',
- 'Hanak',
- 'Ambrozja',
- 'Turkus',
- 'Moravan'.
Następnie możemy przystąpić do przygotowania gleby. Wybieramy ciepłe, słoneczne oraz osłonięte od wiatru stanowisko i usuwamy z niego chwasty. Na ziemi rozsypujemy kompost, po czym przekopujemy i wyrównujemy grabiami. W kolejnym kroku możemy zabrać się za jesienny siew kopru. Jak to zrobić?
- Wyznaczamy rzędy co 15-30 cm, w których wysiejemy koper.
- Wysiewamy nasiona kopru na głębokości 2 cm (czyli nieco głębiej niż wiosną czy latem), przysypując je warstwą ziemi.
- Na koniec lekko ugniatamy.
Koper wysiany późną jesienią aż do momentu wschodów nie wymaga pielęgnacji. Pierwsze pachnące gałązki będziemy mogli zebrać już wczesną wiosną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak sadzić czosnek, żeby mieć udane plony? Wielu ogrodników popełnia podstawowy błąd
Co siać i sadzić w listopadzie? Kwiaty, warzywa, krzewy i rośliny doniczkowe